Najważniejsze wiadomości
Prezydent Brazylii oskarżony o „zbrodnię przeciwko ludzkości”! W pozwie do MTK w Hadze Bolsonaro zostaje oskarżony o „ignorowanie pandemii”
Brazylijskie związki pracowników służby zdrowia, zrzeszające ponad milion członków, oskarżyły prezydenta Jaira Bolsonaro o popełnienie „zbrodni przeciwko ludzkości” poprzez lekceważenie katastrofy pandemii koronawirusa. Skarga została skierowana do MTK.
Centrala Unisaude złożyła skargę do Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze dzień po tym, jak brazylijskie władze stanowe ujawniły najnowsze dane dotyczące pandemii. Wykazali, że w ubiegłym tygodniu Brazylia, jako kraj najbardziej dotknięty koronawirusem po Stanach Zjednoczonych, miała najgorsze siedem dni pandemii: choroba zaatakowała 51 147 osób od 18 do 25 lipca włącznie; 1211 pacjentów z Covid-19 zmarło.
Całkowita liczba oficjalnie potwierdzonych przypadków koronawirusa w Brazylii od początku epidemii wynosi 2,423,798. 87,131 pacjentów zmarło.
Unisaude, które zrzesza większość lekarzy, pielęgniarek i innych pracowników służby zdrowia, w procesie wytoczonym przed Trybunałem w Hadze zarzuca Bolsonaro systematyczne „Lekceważenie i zaprzeczanie zagrożeniu pandemii” z „katastrofalnymi skutkami w postaci całkowitego załamania szpitala, systemu pomocy i kontroli zdrowia”.
Wszystkie te zaniedbania ze strony rządu Bolsonaro i „nieumiejętność znalezienia odpowiedniej odpowiedzi na pandemię” mogą, zdaniem skarżących, zostać uznane za „zbrodnię przeciwko ludzkości” i „akt ludobójstwa”.
Na długiej liście zarzutów przeciwko prezydentowi i jego rządowi związkowcy umieścili jego kampanię na rzecz powszechnego stosowania hydroksychlorochiny w leczeniu koronowirusa, „leku, którego skuteczność nie została zbadana ani potwierdzona”.
W pozwie zarzuca się także szefowi państwa „zachęcanie do masowych zgromadzeń bez maski i innych środków ostrożności oraz uczestniczenie w takich zgromadzeniach”, a także „inne nieodpowiedzialne działania”.
Pracownicy służby zdrowia obarczają Bolsonaro wspólną odpowiedzialnością za „tragedię kraju”.
Brazylijskie Towarzystwo Chorób Zakaźnych (AMIR), które zrzesza najwybitniejszych epidemiologów, również wydało oświadczenie krytykujące postawę głowy państwa i rządu wobec tragedii pandemii Covid-19, podała CNN w poniedziałek.
Wszystkie brazylijskie serwisy informacyjne szczegółowo opisują pierwszy publiczny występ Bolsonaro po tym, jak lekarze poczuli, że został wyleczony z koronawirusa. Prezydent przejechał na swoim motocyklu alejkami ogrodu otaczającego jego rezydencję, Planalto Palace w Brasilii, stolicy, i rozmawiał z personelem pałacu i ogrodnikami – bez maski na twarzy.
Brazylijskie media przy okazji powrotu do zdrowia Bolsonaro wspominają również jego ulubione powiedzenie, które często powtarza w czasie pandemii: „śmierć czeka na każdego z nas”.
kk / PAP
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.