Najważniejsze wiadomości
Fenomen La Nina powróci tej zimy. Amerykański synoptyk nie ma wątpliwości. 95 procent szans | Wiadomości ze świata
W porównaniu z badaniami z zeszłego miesiąca amerykańscy prognostycy pogody zwiększyli prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska La Nina o dziesięć punktów procentowych. W późniejszym okresie (od marca do maja) prawdopodobieństwo wystąpienia tego zjawiska spada do 65 proc., Podczas gdy przyszłoroczny szczyt La Nina spodziewany jest na przełomie listopada i stycznia.
Zjawisko La Nina będzie miało wpływ na zimę na całym świecie. Prognoza pogody jest prawie pewna, że powrócą po trzech latach
Czym jest La Nina? Zjawisko to charakteryzuje się utrzymywaniem się ponadprzeciętnie niskiego poziomu temperatura nad wodami tropikalnego wschodniego Pacyfiku. Szczególnie wpływa na to rosnąca aktywność wiatrów ciągłych (pasaty) w tej części świata. Ostatni raz zjawisko La Nina wystąpiło trzy lata temu od września do listopada. Jednak trwało to do początku 2018 roku.
La Nina zwiększa przepływ zimnego powietrza z Kanady i USA. Zmiana pogody Wpływają również na inne części świata, w tym. Indie. Wraz ze zjawiskiem La Nina występującym w Indiach, prawdopodobieństwo wystąpienia silniejszych monsunów wzrasta. Warunki pogodowe spowodowane przez La Niña mogą również wpływać na Europę, ale odległość między kontynentami a Pacyfikiem utrudnia przewidywanie związku.
Przeciwieństwem La Niny jest zjawisko El Niño, które ostatnio pojawiło się w 2016 roku. Charakteryzuje się ociepleniem tropikalnej części wschodniego Pacyfiku i zanikiem pasatów. Szczególnie wpływa pogoda w Ameryce, ale także zmienia średnią temperaturę na całym świecie.
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.