Nauka
Polska przystępuje do Konwencji ESA
13.09.2012
6233 Wyświetlenia
6 on lubi
PR 27 2012 – Polska zrobiła krok naprzód w swoich relacjach z ESA wymieniając 13 września 2012 roku Umowy Akcesyjne do Konwencji ESA, stając się 20. państwem członkowskim ESA.
Uroczystość odbyła się w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie z udziałem Jean-Jacquesa Dordaina, Dyrektora Generalnego ESA, Waldemara Pawlaka, Ministra Gospodarki oraz Grażyny Henclewskiej, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki. W ceremonii uczestniczyli także inni urzędnicy i dygnitarze rządowi, w tym przedstawiciele Polskiej Grupy Parlamentarnej odpowiedzialnej za sprawy kosmiczne.
Współpraca Polski z ESA ma charakter wieloletni. W 1994 roku Polska jako jeden z pierwszych krajów Europy Wschodniej podpisała z ESA Porozumienie o współpracy w dziedzinie pokojowego wykorzystania przestrzeni kosmicznej. Drugi krok, jakim było podpisanie w 2007 roku Porozumienia o Europejskich Państwach Współpracujących, utorował drogę do udziału Polski w kilku projektach badawczych ESA.
Polska ma długą tradycję lotniczą i przyczyniła się do wielu projektów naukowo-technologicznych. Polska aktywnie uczestniczyła w kilku misjach naukowych ESA, takich jak Integral, Rosetta, BepiColombo i Solar Orbiter, a także w działaniach związanych z obserwacją Ziemi wraz z Envisat i GMES.
Pracuje także nad programami ESA dotyczącymi mikrograwitacji i eksploracji, EGNOS do nawigacji i programem świadomości sytuacyjnej w przestrzeni kosmicznej (koncentrującym się na pogodzie kosmicznej), a także działaniami technologicznymi i projektami edukacyjnymi. PW-Sat – pierwszy polski satelita studencki, został wystrzelony rakietą Vega w lutym 2012 roku.
Rząd Polski planuje jak najszybciej zakończyć proces ratyfikacji, a po złożeniu dokumentu ratyfikacyjnego Rządowi Francji Polska oficjalnie stanie się 20. państwem członkowskim ESA i będzie uczestniczyć w Radzie Ministerialnej ESA w listopadzie 2012 r. pełne państwo członkowskie.
O Europejskiej Agencji Kosmicznej
Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) to europejska brama do kosmosu. ESA to organizacja międzyrządowa utworzona w 1975 r., której misją jest kształtowanie rozwoju europejskiego potencjału kosmicznego i zapewnianie, że inwestycje w przestrzeń kosmiczną przynoszą korzyści obywatelom Europy i świata.
ESA skupia 19 państw członkowskich: Austrię, Belgię, Czechy, Danię, Finlandię, Francję, Niemcy, Grecję, Irlandię, Włochy, Luksemburg, Holandię, Norwegię, Portugalię, Rumunię, Hiszpanię, Szwecję, Szwajcarię i Wielką Brytanię, z czego z czego 17 to państwa członkowskie UE. ESA zawarła umowy o współpracy z dziewięcioma innymi państwami członkowskimi UE i negocjuje umowę z pozostałym (Bułgarią).
Polska jest w trakcie stania się 20. państwem członkowskim ESA. Kanada uczestniczy w niektórych programach ESA na mocy umowy o współpracy.
ESA opracowuje wyrzutnie, statki kosmiczne i infrastrukturę naziemną niezbędną do utrzymania Europy w czołówce globalnych działań kosmicznych. Dziś wystrzeliwuje satelity do obserwacji Ziemi, nawigacji, telekomunikacji i astronomii, wysyła sondy do najdalszych zakątków Układu Słonecznego i współpracuje przy eksploracji kosmosu przez człowieka.
Aby uzyskać więcej informacji prosimy o kontakt:
Biuro ds. relacji prasowych ESA
Dział Komunikacji
Telefon: +33 1 53 69 72 99
Faks: +33 1 53 69 76 90
E-mail: [email protected]
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”