Connect with us

Nauka

Świętujemy pięć lat Polski w ESA

Published

on

Świętujemy pięć lat Polski w ESA
Agencja

22.11.2017
1828 Wyświetlenia
dwa on lubi

W dniu 19 listopada 2012 r. Polska została 20. państwem członkowskim ESA, a w tym tygodniu w Warszawie odbyła się specjalna konferencja z okazji piątej rocznicy.

21 listopada w Warszawie odbyła się konferencja „Pięć lat Polski w ESA” z udziałem Dyrektora Generalnego ESA Jana Woernera oraz z wystąpieniami programowymi Wicepremiera RP Mateusza Morawieckiego oraz Ministra Sprawiedliwości Nauka i Szkolnictwo Wyższe, Panie JarosIaw Gowin, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pani Jadwiga Emilewicz i Tomasz Husak z Komisji Europejskiej.

Obrady konferencji uwypukliły wiele osiągnięć we współpracy ESA z polskim sektorem kosmicznym, a także perspektywy na przyszły rozwój. Tematyka dyskusji obejmowała m.in. „Polską strategię kosmiczną jako ważny element rozwoju gospodarczego Polski” oraz „Polskie specjalizacje w technologiach kosmicznych”. Wydarzenie obejmowało także podpisanie umowy dotyczącej wspólnego segmentu naziemnego programu Copernicus w celu uzyskania dostępu do danych Sentinel, dzięki czemu Polska stała się 14. państwem członkowskim, które podpisało tę umowę.

Współpraca Polski z ESA ma charakter wieloletni. W 1994 roku Polska jako jeden z pierwszych krajów Europy Wschodniej podpisała z ESA Porozumienie o współpracy w dziedzinie pokojowego wykorzystania przestrzeni kosmicznej. Drugi krok, jakim było podpisanie w 2007 roku Porozumienia o Europejskich Państwach Współpracujących, utorował drogę do udziału Polski w kilku projektach badawczych ESA.

Polska ma długą tradycję lotniczą i przyczyniła się do wielu projektów naukowo-technologicznych. Polska aktywnie uczestniczyła w kilku misjach naukowych ESA, takich jak Integral, Rosetta, BepiColombo i Solar Orbiter, a także w działaniach związanych z obserwacją Ziemi wraz z Envisat i Copernicus.

Polska wymieniła Umowy Akcesyjne do Konwencji ESA w dniu 13 września 2012 r., a ostatni etap bardzo krótkiego procesu ratyfikacyjnego zakończyła się 19 listopada tego samego roku, składając „instrument ratyfikacyjny” Rządowi Francji.

READ  Lot fantazji | Aktualności ASU

Dzięki za lajka

Już polubiłeś tę stronę, możesz polubić ją tylko raz!

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *