Polscy szachiści błyszczą na Mistrzostwach Sportów Umysłowych FISU 2024

W środkowej Ugandzie zakończyły się Uniwersyteckie Mistrzostwa Świata FISU w Entebbe 2024 w sportach umysłowych. W wydarzeniu, które obejmowało także zawody szachowe, udział wzięli uczestnicy z 16 krajów. To był drugi raz, kiedy Entebbe było gospodarzem imprezy FISU, po Mistrzostwach FISU w Biegach Przełajowych 2014.

Polscy szachiści zdominowali rozgrywki szachowe, zdobywając trzy z czterech tytułów indywidualnych. Polska zwyciężyła w turnieju błyskawicznym kobiet. Złoty medal zdobyła Julia Antolak z notą 7,5 pkt., a jej rodaczki Liwia Jarocka i Anna Kubicka zdobyły odpowiednio srebro i brąz.

Wyniki końcowe turnieju błyskawicznego kobiet

Po bardzo zaciętej rywalizacji Indyjka Aakanksha Hagawane zdobyła złoty medal w biegu klasycznym kobiet. Pomiędzy czterema uczestnikami był remis, a Hagawane zachował przewagę dzięki lepszym dogrywkom. Drugie miejsce zajęła jej indyjska rodaczka Saina Salonika, a brąz Polka Alicja Śliwicka.

Końcowy wynik zawodów klasycznych kobiet

W rywalizacji mężczyzn Polak Miłosz Szpar pokonał dwóch Francuzów i zdobył złoty medal w turnieju klasycznym. Jego wynik 7,5 wystarczył, aby zająć czołowe miejsce, a Yovann Gatineau i Benjamin Defromont tracili do mistrza cały punkt, zajmując odpowiednio drugie i trzecie miejsce.

Wynik końcowy Open Classic

Polska zakończyła swój wyjątkowy tydzień w Entebbe zwycięstwem Igora Janika w wyścigu błyskawicznym mężczyzn z notą 7,5. Jest doświadczonym zdobywcą podium FISU i zdobył srebro w szachach klasycznych i błyskawicznych w Antwerpii w 2022 roku. Tuż za Janikiem, z remisem po 7 punktów, uplasowali się Richard Mladek z Czech i Richard Turcan ze Słowacji, a Mladek zdobył srebro w dogrywce.