Connect with us

Zabawa

Akcja thrillera Netflix rozgrywa się w czasie kampanii antygejowskiej w komunistycznej Polsce

Published

on

Akcja thrillera Netflix rozgrywa się w czasie kampanii antygejowskiej w komunistycznej Polsce

Nowy film, który w przyszłym miesiącu pojawi się w serwisie Netflix, rozgrywa się w kontekście prawdziwej operacji komunistycznych władz Polski w latach 80. W ramach „Akcji Hiacynt”, jak ją nazywano, służby bezpieczeństwa zebrały informacje o tysiącach gejów, aby szantażować ich do współpracy.

Thriller opowiada o fikcyjnym funkcjonariuszu policji, który prowadzi śledztwo w sprawie seryjnego mordercy, którego celem są geje. W miarę rozwoju sprawy sprawa w coraz większym stopniu wpływa na jego życie prywatne, a także życie zawodowe.

W jednym recenzja Po pokazie w zeszłym miesiącu portal Onet pochwalił film za „umiejętne wykorzystanie” gatunków policyjnego kryminału i filmu noir, zanim „przekształcił się w opowieść o odkryciu własnej seksualności i zakazanej miłości, pomimo… opresyjnej aparat władzy kwitnie.”

Napisano też, że „trudno oprzeć się wrażeniu, że pokazana na ekranie wczorajsza rzeczywistość odpowiada temu, co dzieje się dzisiaj w naszym kraju”. Obecna partia rządząca w Polsce prowadzi głośną kampanię przeciwko LGBT, w wyniku której w ciągu ostatnich dwóch lat Polska była najgorszym krajem w UE pod względem osób LGBT.

Również, Moda zauważony że „film doskonale wpisuje się w to, co dzieje się dzisiaj w Polsce: kampanię przeciwko osobom LGBTQ+, które się ukrywają i nie wyróżniają”.

Polska drugi rok z rzędu najgorszym krajem w UE dla osób LGBT

Właściwą operację „Hiacynt” rozpoczęto w 1985 r., a władze komunistyczne zebrały informacje na temat około 11 000 gejów. Mężczyźni – niektórzy z nich zostali aresztowani podczas masowych obław – byli często przesłuchiwani i zadawali intymne pytania na temat ich życia prywatnego.

Oficjalnym uzasadnieniem tych badań była walka z przestępczością (np. prostytucją) i epidemią AIDS. Bardziej prawdopodobne jest jednak, że celem było zebranie informacji, które mogłyby zostać wykorzystane do szantażowania ludzi i zmuszania ich do współpracy z władzami.

Do dziś nie ma zgody co do statusu i miejsca przechowywania tak zwanych „różowych akt”, które zawierają informacje zebrane w latach 80. XX wieku. Organizacje pozarządowe, takie jak Kampania Przeciw Homofobii i Helsińska Fundacja Praw Człowieka, wezwały do ​​zniszczenia materiałów.

Nie jest jednak jasne, które akta nadal istnieją i gdzie są przechowywane (część w archiwum policyjnym, część w IPN) – zauważa Onet.

Klasyczny komiks z czasów PRL staje się pierwszym polskim serialem animowanym Netflixa

Operacja Hiacynt to najnowszy z serii produkcji Netfliksa, których akcja rozgrywa się w Polsce. Polska komedia miała swoją premierę w maju tego roku Seksualnie według raportów był najczęściej oglądanym serialem w serwisie Netflix na całym świecie Newsweek.

W lutym w serwisie streamingowym wyemitowano pierwszy autorski polski serial animowany. Kajko i Kokoszna podstawie słynnego komiksu o tym samym tytule. Angielskojęzyczna produkcja Netflix Wiedźminna podstawie powieści Andrzeja Sapkowskiego, był jednym z ich największych hitów; drugi sezon ma się pojawić w grudniu.

Mistrzowie rozczarowania: jak Sapkowski i Wiedźmin dezorientują krytyków

Źródło głównego zdjęcia: Netflix (materiały promocyjne)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *