Nauka
Polska wystartuje z Norwegii w locie testowym rakiety suborbitalnej
Instytut Lotnictwa Łukasiewicz ogłosił, że w tym miesiącu wystrzeli z Norwegii rakietę ILR-33 Amber 2K w ramach swojej pierwszej misji w przestrzeń kosmiczną.
Kiedy rozpoczynały się prace nad rakietą ILR-33 Amber 2K, instytut postawił sobie za cel opracowanie rakiety, która będzie w stanie unieść dziesięciokilogramowy ładunek na wysokość 100 kilometrów przy kosztach, które umożliwią sfinansowanie rozwoju lotu i ładunku w ramach funduszu pojedynczy grant badawczy.
4,6-metrowa rakieta ILR-33 Amber 2K ma stopień główny napędzany hybrydowym silnikiem rakietowym oraz dwa 160-centymetrowe dopalacze na paliwo stałe. Jest to ulepszony wariant demonstratora ILR-33 Amber, który w latach 2017-2019 był trzykrotnie wystrzeliwany.
Wstępne testy niskogórskie rakiety ILR-33 AMBER 2K zakończono w październiku 2022 roku w Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Ustce. W lipcu instytut zamierza podjąć próbę pierwszego kosmicznego startu rakiety. Lot zostanie wystartowany z Centrum Kosmicznego Andøya w Norwegii.
„Kampania testowa prowadzona jest na zagranicznym poligonie, ponieważ strefa uderzenia stopni i systemów rakietowych jest duża i ze względów bezpieczeństwa testy przeprowadzamy w dedykowanej lokalizacji [to] starty suborbitalne” – wyjaśnił dyrektor Centrum Technologii Kosmicznych Instytutu Lotnictwa Łukasiewicz dr Adam Okniński. „To także kolejny sprawdzian naszej współpracy z partnerami międzynarodowymi.”
Po udanym locie próbnym na dużej wysokości rakieta ILR-33 Amber 2K rozpocznie służbę operacyjną. Według aktualizacji Instytutu Lotnictwa Łukasiewicz rakieta będzie wykorzystywana przez polską firmę Thorium Space do suborbitalnych misji badawczych w latach 2025-2027.
„Planowane testy rakiety w warunkach kosmicznych są ważnym elementem budowania polskich kompetencji inżynierskich i rozwoju polskich technologii rakiet kosmicznych” – powiedział dyrektor Instytutu Lotnictwa Łukasiewicz dr Paweł Stężycki. „Zwłaszcza, że ILR-33 Amber 2K to także punkt wyjścia do rozwoju zaawansowanych technologii dla dużych rakiet kosmicznych, które obecnie są dostępne jedynie w kilku krajach Europy.”
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”