Świat
Kanada uznaje Irańską Gwardię Rewolucyjną za organizację terrorystyczną
- Autor, Nadine Yousif
- Rola, Wiadomości BBC, Toronto
-
Kanada uznała irański Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) za organizację terrorystyczną po latach nacisków ze strony polityków opozycji i niektórych członków irańskiej diaspory.
Kiedy minister bezpieczeństwa publicznego Dominic LeBlanc ogłosił w środę tę decyzję, określił ją jako „istotne narzędzie w walce z globalnym terroryzmem”.
Posunięcie to oznacza, że tysiące wyższych urzędników irańskiego rządu, w tym wyżsi rangą urzędnicy IRGC, otrzymają zakaz wjazdu do Kanady.
Rzecznik irańskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych potępił to, co nazwał „nierozsądnym i niekonwencjonalnym” posunięciem, i został zacytowany przez irańską agencję informacyjną Fars.
IRGC jest główną siłą wojskową, polityczną i gospodarczą w Iranie i ma bliskie powiązania z Najwyższym Przywódcą Ajatollaha Alego Chamenei.
Szacuje się, że organizacja liczy ponad 190 000 czynnego personelu, a także własne siły lądowe, marynarkę wojenną i siły powietrzne, które monitorują broń strategiczną Iranu.
IRGC wywiera również swoje wpływy w innych częściach Bliskiego Wschodu, zaopatrując sojusznicze rządy i grupy zbrojne w pieniądze, broń, technologię, szkolenia i doradztwo za pośrednictwem swojego tajnego ramienia operacji zagranicznych, Brygad Quds (Brygady Jerozolimskie, jak donosi rząd).
Siły Quds były już w Kanadzie wymienione jako grupa terrorystyczna, ale w środowym ogłoszeniu rozszerzono to oznaczenie na cały IRGC.
W rozmowie z reporterami LeBlanc stwierdziła, że akcja ta była „silnym sygnałem, że Kanada użyje wszelkich dostępnych jej środków w celu zwalczania organizacji terrorystycznej IRGC”.
„Reżim irański konsekwentnie demonstruje lekceważenie praw człowieka zarówno w Iranie, jak i poza nim, i jest skłonny zdestabilizować międzynarodowy porządek oparty na zasadach” – powiedział.
W wyniku tej klasyfikacji obecni i byli wysocy rangą urzędnicy rządu irańskiego, którzy przebywają już w Kanadzie, mogą teraz zostać objęci dochodzeniem i wydaleni.
Minister spraw zagranicznych Kanady Melanie Joly ostrzegła, że Kanadyjczykom przebywającym w Iranie może grozić arbitralne zatrzymanie w następstwie ogłoszenia.
„Moje przesłanie jest jasne: dla osób przebywających obecnie w Iranie nadszedł czas powrotu do domu” – powiedziała.
„A do tych, którzy planują podróż do Iranu: nie jedźcie tam”.
W odpowiedzi zacytowano rzecznika irańskiego ministerstwa spraw zagranicznych Nassera Kanaaniego, który powiedział, że działanie Kanady było „nierozsądnym i niekonwencjonalnym krokiem ze względów politycznych”.
„Działania Kanady nie będą miały wpływu na legalną i odstraszającą siłę Gwardii Rewolucyjnej” – powiedział.
Rząd Kanady pod przewodnictwem premiera Justina Trudeau wcześniej odmówił uznania IRGC za organizację terrorystyczną pomimo nacisków ze strony niektórych członków diaspory – w tym rodzin osób, które zginęły w zestrzeleniu samolotu PS752 IRGC w Teheranie w styczniu 2020 r. .
Zginęło wszystkich 175 pasażerów na pokładzie samolotu, w tym 55 obywateli Kanady i 30 stałych mieszkańców Kanady.
Teheran twierdził, że atak rakietowy na samolot był wypadkiem.
Trudeau powiedział już w 2022 r., że obawia się, że uznanie ich za ofiary terroryzmu niesprawiedliwie wpłynie na Irańczyków w Kanadzie, którzy stawiali opór reżimowi i uciekli, ale w przeszłości służyli w IRGC.
Zapytana przez reporterów o powód tej decyzji LeBlanc odpowiedziała, że decyzja o wyznaczeniu grupy jako organizacji terrorystycznej była „procesem konsultacyjnym” podjętym za radą służb bezpieczeństwa i biorąc pod uwagę względy polityki zagranicznej.
„Jest to przeszkoda, którą należy pokonać zgodnie z kanadyjskim kodeksem karnym” – powiedział.
Czyni to Kanadę drugim po Stanach Zjednoczonych krajem w Ameryce Północnej, który w 2019 r. IRGC klasyfikuje jako organizację terrorystyczną.
Wielka Brytania wskazywała już wcześniej, że podejmie podobny krok w 2023 r., ale jeszcze tak się nie stało.
„Organizator. Entuzjasta podróży. Rozwiązuje problemy. Miłośnik muzyki. Oddany uczony kulinarny. Nieuleczalny fan internetu. Zwolennik popkultury.”