Connect with us

Nauka

Raport: w 2023 r. o 1170% więcej satelitów wysłanych w przestrzeń kosmiczną niż 10 lat wcześniej

Published

on

Raport: w 2023 r. o 1170% więcej satelitów wysłanych w przestrzeń kosmiczną niż 10 lat wcześniej

Z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Polskiej Agencji Kosmicznej wynika, że ​​w 2023 roku w przestrzeń kosmiczną wysłano aż o 1170 proc. więcej satelitów niż w 2013 roku.

Według raportu „Gospodarka kosmiczna” w kosmosie znajduje się obecnie ponad 12 800 satelitów, z czego 11 300 na orbicie okołoziemskiej.

„Liczba satelitów wystrzelonych w 2023 r. jest o 1170 proc. większa niż w 2013 r. W okresie od 2017 r. do kwietnia 2024 r. wystrzelono więcej satelitów niż od początku ery kosmicznej do 2016 r. W latach 2016-2023 średnioroczny wzrost liczby obiektów wysłanych na orbitę Ziemi wyniosła prawie 50%” – czytamy w raporcie.

„Państwa członkowskie Unii Europejskiej i Wielka Brytania odpowiadają za 10% wszystkich satelitów wysłanych na orbitę okołoziemską i 12% wystrzelonych po 2000 roku” – mówi Jędrzej Lubasiński, starszy analityk w zespole zrównoważonego rozwoju Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Szefowa zespołu ds. zrównoważonego rozwoju dr Paula Kukołowicz dodaje, że „dynamiczny wzrost liczby wystrzeliwanych w ostatnich latach satelitów wynika przede wszystkim ze znacznego spadku kosztów z tym związanych, które w ciągu ostatnich trzech lat wyniosły 95 proc.” . . To z kolei – jak podkreśla Kukołowicz – wynika z rozwoju technologii, które umożliwiły zmniejszenie rozmiarów urządzeń, a także opracowanej przez SpaceX technologii ponownego wykorzystania rakiet transportujących satelity na orbitę.

Autorzy raportu zwracają uwagę, że łączność satelitarna to drugi co do wielkości segment gospodarki kosmicznej, odpowiadający za 1/3 wartości całej gospodarki kosmicznej. «W 2022 roku wyceniono go na 158 miliardów dolarów. Inne segmenty, w tym obserwacja Ziemi, reprezentują łącznie 76 miliardów dolarów i 16 procent całej gospodarki kosmicznej” – czytamy w raporcie.

Największe wydatki na programy kosmiczne ponoszą Stany Zjednoczone, które w 2023 roku wydały 73 miliardy dolarów. Drugim krajem są Chiny z budżetem na poziomie 14 miliardów dolarów. USA to także kraj odpowiedzialny za największą liczbę obiektów wystrzelonych w przestrzeń kosmiczną. Od 1957 r. wysłano ogółem 17 000 satelitów, z czego 56% przez Stany Zjednoczone.

READ  Senatorowie twierdzą, że „Putin wygra”, jeśli Stany Zjednoczone ograniczą wsparcie dla Ukrainy

Z raportu wynika, że ​​Polska przyczynia się także do rozwoju gospodarki kosmicznej, wpłacając w 2023 roku na rzecz Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) 69 mln euro, co stanowi równowartość 0,014 polskiego PKB. Na początku 2024 r. w konkursach projektowych ESA (Europejskiej Agencji Kosmicznej) mogło brać udział 507 polskich podmiotów.

Polski Instytut Ekonomiczny dodaje, że w 2023 roku Ministerstwo Rozwoju i Technologii zwiększyło składkę do ESA i przeznaczyło łącznie 360 ​​mln euro na programy wspierające rozwój sektora kosmicznego w Polsce, z czego 200 mln euro trafi na wdrożenie programów fakultatywnych ESA w latach 2023-2025. „Kwota ta wyraźnie zwiększa inwestycje w działalność ESA w stosunku do pierwotnych założeń budżetowych” – czytamy w raporcie. Globalna wartość wydatków publicznych w sektorze kosmicznym w 2023 roku wyniosła 117 miliardów dolarów i wzrosła o 15 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim i 176 proc. w porównaniu z wartością dekadę wcześniej.

Autorzy badania podkreślają, że na gospodarkę kosmiczną składają się wszelkiego rodzaju produkty i usługi związane z procesem wysyłania ładunku w przestrzeń kosmiczną, zatrzymywania go w przestrzeni kosmicznej i czerpania z niej korzyści. „Wartość tak określonej gospodarki kosmicznej w 2022 roku wyniosła 464 miliardy dolarów” – podają. Największym segmentem gospodarki kosmicznej jest nawigacja satelitarna, która stanowi około połowę jej wartości, która w 2022 r. wyniesie 230 miliardów dolarów. Liderem wydatków kosmicznych w Europie w dalszym ciągu pozostaje Francja.

„Rozwój łączności satelitarnej, usług obserwacji Ziemi, turystyki kosmicznej i wyłaniające się perspektywy górnictwa kosmicznego wyraźnie pokazują ogromny potencjał i rosnącą opłacalność komercyjną projektów kosmicznych” – mówi Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej, profesor Grzegorz Wrochna. Podkreśla, że ​​„Polska jest częścią tego szybko zmieniającego się krajobrazu działań kosmicznych”. „Mamy prężnie działający sektor kosmiczny, a nasze podmioty już uczestniczą w europejskich łańcuchach dostaw, wspierając rozwój krajowej gospodarki” – mówi Wrochna.

READ  Ratowanie ostatnich cichych miejsc na świecie

Polski Instytut Ekonomiczny jest publicznym think tankiem gospodarczym. Jego obszary badawcze obejmują: makroekonomię, energię i klimat, handel zagraniczny, prognozowanie gospodarcze, gospodarkę cyfrową. (PAPKA)

Anny Bytniewskiej

ab/pad/kap/

tr. RL

Fundacja PAP umożliwia nieodpłatne przedrukowanie artykułów z portalu Nauka w Polsce pod warunkiem otrzymania raz w miesiącu wiadomości e-mail o korzystaniu z portalu i wskazaniu pochodzenia artykułu. Na stronach internetowych i portalach internetowych należy podawać adres: Źródło: www.scienceinpoland.pl, natomiast w czasopismach – adnotację: Źródło: Nauka w Polsce – www.scienceinpoland.pl. W przypadku serwisów społecznościowych należy podać jedynie tytuł i lead przesyłki naszej agencji wraz z linkiem prowadzącym do tekstu artykułu na naszej stronie, tak jak widnieje on na naszym profilu na Facebooku.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *