Connect with us

Nauka

W Miedarach odnaleziono szczątki drapieżników sprzed 240 milionów lat

Published

on

W Miedarach odnaleziono szczątki drapieżników sprzed 240 milionów lat

Polscy naukowcy odkryli szczątki ponad 1000 okazów wymarłych zwierząt sprzed około 240 milionów lat. Wśród nich znajdują się kości nieznanego nauce wcześniej gada.

Wyjątkowego odkrycia dokonał zespół naukowców z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego i Instytutu Paleobiologii PAN pracujący w Miedarach k. Tarnowskich Gór (Górny Śląsk) i dokonał wyjątkowego odkrycia.

«Prowadzimy wykopaliska na terenie opuszczonego wykopu starej cegielni. Badane przez nas warstwy mułowców czerwonych i zielonych pochodzą ze środkowego triasu. To ważny czas w historii życia na Ziemi, ponieważ na Ziemi pojawiło się wiele grup zwierząt, m.in. ssaki, jaszczurki i dinozaury. Ten przełomowy moment w pradziejach naszej planety został zarejestrowany w Miedarach (gm. Zbrosławice)” – powiedział na konferencji prasowej w Warszawie dr Łukasz Czepiński z Instytutu Paleobiologii PAN, współautor badania.

Artykuł o efektach pracy nad Miedarym ukazał się w Journal of Paleontologii Kręgowców. (10.1080/02724634.2023.2265445).

Opisując odkrycie jako „wydarzenie na skalę światową” dr Czepiński dodał, że stanowiska środkowego triasu są bardzo rzadkie. Najbliższe stanowiska ze skamielinami w podobnym wieku znajdują się setki kilometrów od Miedar.

Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego i Polskiej Akademii Nauk pracują w tym miejscu od dziesięciu lat i wydobyli tysiące kości.

W okresie środkowego triasu Ziemia wyglądała zupełnie inaczej niż obecnie. Wszystkie masy lądowe zostały połączone w superkontynent Pangeę. W swojej wschodniej części Ocean Tetydy utworzył ogromną zatokę. Miejsce, które badacze obecnie badają w Miedarach, znajdowało się w południowej części. W tym rozległym zagłębieniu morze kilkakrotnie wpływało i opadało, w cyklach trwających wiele tysięcy lat.

„Zwierzęta, które znaleźliśmy w Miedarach, są zakopane w osadach morskich. Kości występują w warstwach o grubości około jednego metra” – mówi współautor projektu Wojciech Pawlak z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.

05.12.2023. Doktorant Wojciech Pawlak (L) i dr Łukasz Czepiński (P) podczas konferencji prasowej w Muzeum Ewolucji Instytutu Paleobiologii PAN w Warszawie. Tematem konferencji było „Miedary – nowe stanowisko wymarłych kręgowców sprzed 240 milionów lat”. Organizatorem konferencji był Instytut Paleobiologii PAN. (sko) PAP/Albert Zawada

Do organizmów, których szczątki odkryto na Śląsku, zaliczają się cztery gatunki małych rekinów (m.in Acrodus To jest Polikrodus), niektóre z rogami i kolcami na płetwach. W mułowcach badacze odkryli także skamieniałości ryb kostnych, w tym metrowej ryby. Saurichthys z lancetowatym ciałem. Odkryli także kości 6-metrowego krokodylopodobnego amfibii Mastodozaura i gada żywiącego się rybami. Tanistroficzny, podobnej wielkości, który miał wyjątkowo długą szyję z 13 kręgami. Ich szczątki zgromadzono w Miedarach w ilościach niespotykanych nigdzie indziej na świecie.

„Na podstawie składu gatunkowego tej grupy wydaje się, że mamy do czynienia z bardzo szczególnym środowiskiem, rzadko identyfikowanym w zapisie kopalnym. Zatoka nie posiadała zasolenia typowego dla zbiorników wody słodkiej i słonej. Pod tym względem przypominało zapewne dzisiejszy Bałtyk – mówi Pawlak.

12.05.2023.  Kości zaprezentowane podczas konferencji prasowej w Muzeum Ewolucji Instytutu Paleobiologii PAN w Warszawie, 5 bm.  Temat Spotkań "Miedary - nowe stanowisko wymarłych kręgowców wcześniejsze 240 milionów lat".  Spotkanie jest dostępne przez Instytut Paleobiologii Polskiej Akademii Nauk.  (sko) PAP/Albert Zawada
12.05.2023. Kości zaprezentowane podczas konferencji prasowej w Muzeum Ewolucji Instytutu Paleobiologii PAN w Warszawie. Temat konferencji brzmiał: „Miedary – nowe stanowisko wymarłych kręgowców sprzed 240 milionów lat”. Organizatorem konferencji był Instytut Paleobiologii PAN. (sko) PAP/Albert Zawada

W sumie naukowcy odkryli skamieniałości 24 gatunków ryb, płazów i gadów. Jednym z najcenniejszych odkryć Miedary’ego są kości tajemniczego, opancerzonego krewnego dinozaurów i krokodyli.

„Nadal zbieramy skamieniałości tego zwierzęcia; Istnieje wiele dowodów na to, że są to rozproszone kości tego samego osobnika. Mamy nadzieję, że w nadchodzących latach odnajdziemy bardziej konkretne szczątki, na przykład czaszkę. Wiemy już jednak, że jest to nowy rodzaj gada, jakiego nie ma nigdzie indziej na świecie” – powiedział PAP dr Czepiński.

„Obfitość kości w tych warstwach jest ogromna, a pozostałości są doskonale zachowane w trzech wymiarach. Chociaż odkryte tam zwierzęta są w większości znane nauce, strona Miedary dostarcza materiału, który pozwoli nam dowiedzieć się o nich znacznie więcej. Dzięki niespotykanej dotąd ilości skamieniałości będziemy mogli tam prowadzić badania terenowe przez wiele lat. Naszym marzeniem jest, aby te szczątki znalazły się na wystawach stałych w Warszawie i Miedarach” – dodaje Pawlak. (PAPKA)

PAP – Nauka w Polsce, Anna Bugajsk

abu/zan/kap/

tr. RL

Fundacja PAP umożliwia nieodpłatne przedrukowanie artykułów z portalu Nauka w Polsce pod warunkiem otrzymania raz w miesiącu wiadomości e-mail o korzystaniu z portalu i wskazaniu pochodzenia artykułu. Na stronach internetowych i portalach internetowych należy podawać adres: Źródło: www.scienceinpoland.pl, natomiast w czasopismach – adnotację: Źródło: Nauka w Polsce – www.scienceinpoland.pl. W przypadku serwisów społecznościowych należy podać jedynie tytuł i lead przesyłki naszej agencji wraz z linkiem prowadzącym do tekstu artykułu na naszej stronie, tak jak widnieje on na naszym profilu na Facebooku.

READ  Polski poseł wzywa do współpracy Polski i Pakistanu w dziedzinie nauki i technologii

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *