Connect with us

Nauka

Niebezpieczny pierwotniak przenoszony przez kleszcze atakuje psy i wilki

Published

on

Niebezpieczny pierwotniak przenoszony przez kleszcze atakuje psy i wilki

Weterynarze w całej Polsce zgłaszali przypadki psów wykazujących objawy ciężkiej anemii, letargu i wyniszczenia. Naukowcy wykazali, że psy zostały zaatakowane przez pasożyta-pierwotniaka. Okazuje się, że stanowi zagrożenie także dla wilków.

Lekarze weterynarii w Polsce od kilku lat zmagają się z przypadkami psów cierpiących na poważne choroby organizmu wywołane przez nieznanego pasożyta. Zwierzęta cierpiały na anemię i popadały w letarg, a postępująca choroba prowadziła do kacheksji, czyli znacznego wyniszczenia organizmu.

Pierwszy przypadek zarejestrowano w 2021 roku w Ostrowcu Świętokrzyskim. W 2022 roku podobne objawy stwierdzono u kilku zwierząt w okolicach Świdnika, Gdańska, Hajnówki i Błędowa. Chociaż psy w każdym wieku wykazywały objawy, były one szczególnie poważne u starszych psów.

Naukowcy z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN, Wydziału Biologii UW i Vetlab za pomocą metod molekularnych ustalili, że przyczyną choroby był pasożytniczy pierwotniak Hepatozoon canis. Naukowcy rozszerzyli swoją analizę również na dzikich przodków psów – wilki. W jego populacji stwierdzono także zwierzęta zakażone tym pierwotniakiem. Wyniki badań właśnie opublikowano w czasopiśmie Pasożyty i wektory (https://doi.org/10.1186/s13071-023-05928-5).

Zakażenia psów wywołane tym pierwotniakiem opisano po raz pierwszy w Indiach w 1905 roku. Obecnie hepatozoonoza jest częstą chorobą psów w regionie Morza Śródziemnego. Przypadki infekcji u psów odnotowano w Europie Środkowej na Węgrzech, w Czechach, Ukrainie, Słowacji i Niemczech. Badania wykazały także infekcję pasożytniczą u dzikich drapieżników – szakali złocistych, wilków i lisów rudych.

Naukowcy podejrzewają, że wiele przypadków tej choroby pozostaje niezdiagnozowanych ze względu na brak właściwej diagnostyki. Autorka badań dr Katarzyna Tołkacz z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN mówi: „Wzrost liczby przypadków hepatozoonozy u psów wskazuje, że choroba ta może stać się istotnym problemem w naszym kraju. Należy zatem uwrażliwić lekarzy weterynarii na możliwość rozszerzenia diagnostyki o inną potencjalną chorobę przenoszoną przez kleszcze.

Sugestię badaczy potwierdził przypadek psów z Tłuszcza, przyjętych do kliniki weterynaryjnej w 2020 roku z podejrzeniem babeszjozy. Przeprowadzone wówczas badania nie wykazały jednak zakażenia pierwotniakiem. Babesia canis co spowodowałoby chorobę, a przyczyna choroby pozostała niewyjaśniona. Późniejsze badania krwi pobranej od chorych psów, przeprowadzone przez dr. Tołkacza, wykazały, że cierpiały one na hepatozoonozę.

READ  Ojciec Robert Spitzer opowiada o cudach eucharystycznych, błogosławieństwach Mszy Świętej| Krajowy Rejestr Katolicki

Wektorem pasożyta pierwotniakowego są kleszcze, zwłaszcza kleszcz brunatny psi, zwany także kleszczem hodowlanym, Rhipicephalus sanguineus. Gatunek ten nie został dotychczas wykryty w Polsce. Jest jednak bardzo rozpowszechniony w obszarze Morza Śródziemnego, skąd mógł przybyć do kraju wraz z psami ludzi, którzy spędzali wakacje w tym obszarze. Zaobserwowano, że w miarę ocieplania się klimatu R. sanguineus rozszerza swoje występowanie z południowej Europy na północ.

W przeciwieństwie do innych chorób przenoszonych przez kleszcze, takich jak borelioza, pasożyt, który ją powoduje, nie przedostaje się do organizmu żywiciela poprzez ukąszenie kleszcza. „Zarażenie następuje w wyniku zjedzenia kleszcza zarażonego pierwotniakiem, na przykład podczas czyszczenia zębami jego sierści. Pies może się także zarazić poprzez zjedzenie innego zarażonego, martwego zwierzęcia” – mówi dr.

Podejrzewają, że ta droga przenoszenia pasożyta jest przyczyną obserwowanej w Europie Środkowej hepatozoonozy, zarówno u psów, jak i dzikich kłów. W naturze psy potrafią polować na dzikie zwierzęta, mają też łatwy dostęp do martwych lisów rozjechanych przez samochody oraz zwłok tych zwierząt pozostawionych w lasach przez myśliwych. Dzikie zwierzęta, takie jak wilki, lisy i szakale, również mogą wykorzystywać to źródło pożywienia.

Choroby pasożytnicze są istotnym czynnikiem śmiertelności w populacjach dużych drapieżników na całym świecie. „W Polsce wykrywaliśmy już wilki, które padły z powodu świerzbu i cierpiały na choroby odkleszczowe, np. anaplazmozę i babeszjozę” – mówi współautor badania dr Robert Mysłajek, profesor Uniwersytetu Warszawskiego i wiceprezes. -prezes Stowarzyszenia Przyrodniczego „Lobo”. ’Hepatozoon canis To kolejny na liście naturalnych wrogów tych drapieżników” – dodaje.

Badania były współfinansowane przez Narodowe Centrum Nauki. (PAPKA)

lt/ zan/ kap/

tr. RL

Fundacja PAP umożliwia nieodpłatne przedrukowanie artykułów z portalu Nauka w Polsce pod warunkiem otrzymania raz w miesiącu wiadomości e-mail o korzystaniu z portalu i wskazaniu pochodzenia artykułu. Na stronach internetowych i portalach internetowych należy podawać adres: Źródło: www.scienceinpoland.pl, natomiast w czasopismach – adnotację: Źródło: Nauka w Polsce – www.scienceinpoland.pl. W przypadku serwisów społecznościowych należy podać jedynie tytuł i lead przesyłki naszej agencji wraz z linkiem prowadzącym do tekstu artykułu na naszej stronie, tak jak widnieje on na naszym profilu na Facebooku.

READ  Dekarbonizacja ciepłownictwa w sercu transformacji energetycznej PGE – EURACTIV.com

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *