Connect with us

Nauka

Misja polskiego astronauty odbędzie się w przyszłym roku – podaje Ministerstwo

Published

on

Misja polskiego astronauty odbędzie się w przyszłym roku – podaje Ministerstwo

Polski astronauta poleci w kosmos w przyszłym roku – powiedział podczas Forum Sektora Kosmicznego w Warszawie Piotr Zabadała, zastępca dyrektora Departamentu Innowacji i Polityki Przemysłowej w Ministerstwie Rozwoju i Technologii oraz delegat Polskiej Agencji Kosmicznej.

Sławosz Uznański, astronauta projektu ESA, został wybrany w 2023 roku do udziału w misji po pokonaniu konkurencji ponad 20 000 innych kandydatów.

Będzie dopiero drugim Polakiem, który poleci w kosmos.

«W zeszłym roku Ministerstwo Rozwoju i Technologii podpisało cztery umowy dwustronne z ESA; Mam nadzieję, że to nie jedyne umowy tego typu. Pierwsza z nich – misja naukowo-technologiczna z udziałem polskiego astronauty, bardzo istotna z punktu widzenia rozwoju możliwości dla przemysłu i jednostek naukowych – zostanie zrealizowana w przyszłym roku. Przygotowywany jest pakiet eksperymentów. Podzieliliśmy je na trzy cele pracy: eksperymenty technologiczne, w ramach których testowane będą technologie opracowane przez polskie firmy, eksperymenty naukowe i eksperymenty edukacyjne (będą realizowane przed, w trakcie i po misji, która odbędzie się w przyszłym roku) – powiedział Zabadała.

Dodał, że dużym wyzwaniem jest zwiększenie polskiego wkładu do budżetu ESA o 295 mln euro w 2023 r. (w sumie jest to obecnie 360 ​​mln euro) i stwierdził: „Przygotowujemy się do wydatkowania większej ilości środków z budżetu Europejskiej Agencji Kosmicznej ( ESA). To duże wyzwanie dla administracji, przemysłu i nauki.”

Zabadała wymienił najważniejsze inwestycje towarzyszące misji polskiego astronauty. Jednym z nich jest wsparcie budowy polskiej konstelacji obserwacji Ziemi (w tym satelitów obserwacji optycznych i radarowych). „ESA ogłosi konkurs w czerwcu” – zapowiedziała Zabadała.

Kolejną inwestycją jest Krajowy Program Szkoleniowy. Obejmuje szkolenia i staże w ESA dla absolwentów polskich uczelni. «Pierwsze kilkanaście osób rozpoczęło staż w ESA w kwietniu. Kolejne procesy rekrutacyjne zostaną zorganizowane jesienią” – powiedziała Zabadała.

ESA BIC to ważny program finansowany ze zwiększonej składki do budżetu ESA. Podejmuje się promocji przedsiębiorczości i wykorzystania technologii kosmicznych w różnych sektorach gospodarki w ramach programu inkubacji. Działanie to zakłada także wspieranie współpracy nauki, biznesu i administracji.

Kolejnym programem jest ESA Security Hub. Liderem projektu jest Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, które współpracuje z samorządami lokalnymi. „Projekt zakłada utworzenie dwóch hubów w Polsce. Ale współpracujemy już z Centrum Badań Kosmicznych i ESA, aby rozszerzyć go na inne ośrodki regionalne, nie tylko w Polsce. To bardzo ważny projekt zarządzania kryzysowego” – stwierdził Zabadała.

Ostatnim programem, o którym wspomniał, był „Φ –Lab” (phi-Lab) w Polsce. «Ten program jest próbą wypełnienia luki pomiędzy częścią naukową i komercyjną. Nacisk zostanie położony na rozwój konkretnych projektów. Zapewnia dostęp do sieci badawczej i ESA, a także sieci badawczych innych partnerów w Europie” – powiedział Zabadała.

Wspomniał też, że najważniejszym zadaniem z punktu widzenia Ministerstwa Rozwoju i Technologii będzie przygotowanie posiedzenia Rady Ministerialnej ESA jesienią 2025 r. „Będziemy wtedy oceniać wydatkowanie środków. Tymczasem Polska Agencja Kosmiczna będzie pracować nad aktualizacją Polskiej Strategii Kosmicznej i przygotowaniem Narodowego Programu Kosmicznego. Te dwa dokumenty określą priorytety rozwoju sektora kosmicznego w Polsce i będą podstawą planowania wydatków” – powiedział Zabadała.

W tym tygodniu w Warszawie rozpoczęło się Forum Sektora Kosmicznego. Biorą w nim udział przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju i Technologii odpowiedzialni za współpracę z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) oraz za koordynację misji kosmicznej polskiego astronauty.

(PAPKA)

PAP – Nauka w Polsce, Urszula Kaczorowska

uka/ bar/ kap/

tr. RL

Fundacja PAP umożliwia nieodpłatne przedrukowanie artykułów z portalu Nauka w Polsce pod warunkiem otrzymania raz w miesiącu wiadomości e-mail o korzystaniu z portalu i wskazaniu pochodzenia artykułu. Na stronach internetowych i portalach internetowych należy podawać adres: Źródło: www.scienceinpoland.pl, natomiast w czasopismach – adnotację: Źródło: Nauka w Polsce – www.scienceinpoland.pl. W przypadku serwisów społecznościowych należy podać jedynie tytuł i lead przesyłki naszej agencji wraz z linkiem prowadzącym do tekstu artykułu na naszej stronie, tak jak widnieje on na naszym profilu na Facebooku.

READ  UE przygotowuje się do wprowadzenia zakazu tranzytu wielu towarów przez Rosję

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *