Connect with us

Nauka

Detektor znajduje w lesie miedzianą siekierę sprzed 6000 lat

Published

on

Detektor znajduje w lesie miedzianą siekierę sprzed 6000 lat

Miedziany topór sprzed 6000 lat, będący prawdopodobnie ofiarą dla bóstwa, odkrył detektyw w lasach niedaleko Siennicy Różanej (woj. lubelskie).

„To odkrycie ma ogromne znaczenie dla nauki i historii regionu” – mówi Paweł Wira, kierownik chełmskiego oddziału Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie. Wstępne datowanie topora datuje się na początek neolitu, czyli ok. IV tysiąclecie p.n.e. Oznaczałoby to, że jest to ok. 6000 lat.

Według Wira narzędzie mogło być wotum złożonym bóstwu.

Źródło: Facebook/ Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków

Topór ma wysoki kształt trapezu, długość około 14,5 cm, nieco rozszerzoną wachlarzową krawędź tnącą, lekko wklęsłą prostokątną główkę i waży 678 g. Na Lubelszczyznę przybył prawdopodobnie wraz z kulturą lubelsko-wołyńską, jako import z zachodniej części Kotliny Karpackiej, czyli obszaru dzisiejszych zachodnich Węgier lub Alp Wschodnich (południowe Niemcy i Austria).

Źródło: Facebook/ Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków.
Źródło: Facebook/ Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków

„Z punktu widzenia badań naukowych jest to nasze najcenniejsze odkrycie. Wielu poszukiwaczy może całe życie wędrować i nie znaleźć nic równie wartościowego – mówi Edwin Rozwałka, prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Lubelskiej „Wschód” z Widniówki Edwin Rozwałka.

Według Rozwałki odkrycia dokonał członek stowarzyszenia Romuald Ościak, który 7 kwietnia prowadził poszukiwania z wykrywaczem metalu w lesie koło Siennicy Różanej. W poprzednich miesiącach ten sam detektyw znalazł sierp z epoki brązu, średniowieczny topór bojowy oraz 27 monet z czasów panowania D. João II Casimiro Wazy (tzw. boratynki).

„Zwykle znajdujemy elementy wyposażenia wojskowego z czasów I i II wojny światowej. Pomniki sprzed kilku tysięcy lat są dla nas miłą odmianą – mówi Rozwałka.

Ich stowarzyszenie powstało w 2019 roku i należy do Stowarzyszenia Polskich Odkrywców. Dodaje, że badacze uzyskali zgodę na badania Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków i Nadleśnictwa Krasnystaw.

Źródło: Facebook/ Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków.
Źródło: Facebook/ Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków

Jak poinformowała Wira, w przyszłym tygodniu zabytek zostanie przekazany do Muzeum Okręgowego w Krasnymstawie, gdzie zostanie dokładniej zbadany. (PAPKA)

READ  Ogród stworzony dla RHS Tatton Park Show przenosi się do Irthington

PAP – Nauka w Polsce, Piotr Nowak

pin/ miś/ kap/

tr. RL

Fundacja PAP umożliwia nieodpłatne przedrukowanie artykułów z portalu Nauka w Polsce pod warunkiem otrzymania raz w miesiącu wiadomości e-mail o korzystaniu z portalu i wskazaniu pochodzenia artykułu. Na stronach internetowych i portalach internetowych należy podawać adres: Źródło: www.scienceinpoland.pl, natomiast w czasopismach – adnotację: Źródło: Nauka w Polsce – www.scienceinpoland.pl. W przypadku serwisów społecznościowych prosimy o podanie jedynie tytułu i leadu przesyłki naszej agencji wraz z linkiem prowadzącym do tekstu artykułu na naszej stronie, a także na naszym profilu na Facebooku.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *