Nauka
W Górach Świętokrzyskich odkryto skarb legendarnego oszusta pustelnika
Świętokrzyska Grupa Eksploracyjna odnalazła w Górach Świętokrzyskich skarb monet z XVII i XVIII w. Monety prawdopodobnie należały do pustelnika Antoniego Jaczewicza. Według legendy XVIII-wieczny kaznodzieja dorobił się fortuny, przekonując miejscową ludność o swoich nadprzyrodzonych zdolnościach uzdrawiania.
Według Sebastiana Grabowca, prezesa Świętokrzyskiej Grupy Poszukiwawczej, do najciekawszych znalezisk należał złoty dukat z Hamburga z 1648 roku, z wizerunkiem Madonny z Dzieciątkiem perforowanym na krawędzi monety, co sugeruje, że mógł to być używany jako medalion.
Poszukiwania prowadzono w paśmie górskim Jeleniów, gdzie na początku XVIII w. Antoni Jaczewicz, ogłaszając się uzdrowicielem, założył swoją pustelnię. Monety ukryto w kilku podziemnych miejscach.
Grabowiec zanotował, że przypuszcza się, że Jaczewicz przybył w rejon Gór Świętokrzyskich około roku 1708. W tym czasie Rzeczpospolitą nawiedziła kolejna fala epidemii dżumy, która wraz z początkiem Wielkiej Wojny Północnej rozprzestrzeniła się łatwo przełaj. Ludzie gromadzili się w jego pustelni, przyciągnięci obietnicą uzdrowienia.
„Odzyskane przez nas monety mogą stanowić część legendarnego skarbu zebranego przez Jaczewicza” – powiedział.
Według legendy, dzięki zgromadzonemu bogactwu, pustelnia stała się kryjówką w lesie bandytów ze strażnikami, którzy rabowali pielgrzymów i pobliskie majątki.
Ostatecznie miejscowa szlachta pojmała Jaczewicza i przekazała go na dwór biskupa krakowskiego. Jaczewicz uciekł z więzienia, wrócił do starej pustelni i kontynuował swoją działalność. Ponownie schwytany i osądzony przez sąd biskupa krakowskiego, w 1712 roku skazany na dożywocie i osadzony w więzieniu w Częstochowie.
Obecne znaleziska przekazano do Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim. Na ten rok planowana jest jego konserwacja oraz szczegółowe analizy numizmatyczne i historyczne. (PAPKA)
PAP – Nauka w Polsce, Wiktor Dziarmaga
wdz/ aszw/ kap/
tr. RL
Fundacja PAP umożliwia nieodpłatne przedrukowanie artykułów z portalu Nauka w Polsce pod warunkiem otrzymania raz w miesiącu wiadomości e-mail o korzystaniu z portalu i wskazaniu pochodzenia artykułu. Na stronach internetowych i portalach internetowych należy podawać adres: Źródło: www.scienceinpoland.pl, natomiast w czasopismach – adnotację: Źródło: Nauka w Polsce – www.scienceinpoland.pl. W przypadku serwisów społecznościowych należy podać jedynie tytuł i lead przesyłki naszej agencji wraz z linkiem prowadzącym do tekstu artykułu na naszej stronie, tak jak widnieje on na naszym profilu na Facebooku.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”