Najważniejsze wiadomości
Boeing rozbudowuje zaplecze inżynieryjne w Polsce i tworzy setki miejsc pracy
Amerykański gigant lotniczy Boeing ogłosił rozbudowę swojego zaplecza rozwojowego w Polsce. Stworzy to setki nowych miejsc pracy, oprócz 1100 osób, które grupa zatrudnia już w Gdańsku, Rzeszowie i Warszawie.
Inżynierowie będą pracować nad szeregiem projektów z zakresu komercyjnego i obronnego portfolio firmy, a także badań i rozwoju.
„Nasze zespoły inżynieryjne w Polsce wzmocnią wysiłki Boeinga na rzecz innowacji, konkurencyjności i odniesienia sukcesu, pracując nad różnymi kompetencjami, w tym wspierając obecne i przyszłe programy lotnicze” – powiedział Howard McKenzie, główny inżynier Boeinga. „Chcemy przyciągnąć najlepszych ludzi”.
„Polska nie tylko zapewnia umiejętności niezbędne do naszej pracy inżynieryjnej, ale jest także domem dla wielu naszych partnerów przemysłowych, lotniczych, badawczych i akademickich” – dodała Linda Hapgood, wiceprezes Boeing Engineering Polska i Ukraina.
Polska dołącza do naszej globalnej sieci inżynieryjnej.
W Gdańsku, Rzeszowie i Warszawie powstanie kilkaset dodatkowych stanowisk dla wysoko wykwalifikowanych specjalistów, wspierających szereg projektów komercyjnych, obronnych oraz inicjatyw badawczo-rozwojowych. pic.twitter.com/No3sqf1diG
— Boeing Europa (@BoeingEurope) 3 czerwca 2024 r
Polski rząd z radością przyjął informację o ekspansji Boeinga w kraju. „Mamy w Polsce potencjał badawczy, który może służyć lotnictwu na całym świecie” – powiedział TVN minister edukacji Dariusz Wieczorek.
Tymczasem wiceminister obrony narodowej Paweł Bejda powiedział, że w kontekście wojny na sąsiedniej Ukrainie Polska „jako państwo frontowe docenia rolę Boeinga”, którego obecność „wzmacnia bezpieczeństwo – nie tylko państwa polskiego, ale całego Europy.”
Bejda zaznaczył, że Polska przygotowuje się do wprowadzenia do swoich sił zbrojnych śmigłowców szturmowych Boeing AH-64 Apache. W marcu Zgoda sprzedać do Polski 96 Apaczów.
🚨Aktualizacja: Polska kontynuuje rozmieszczenie wojsk!! Rząd USA wyraził zgodę na sprzedaż do Polski 96 śmigłowców szturmowych AH-64E Apache. pic.twitter.com/nqh2bTzwi6
— Wiadomości o obronie cywilnej Stanów Zjednoczonych (@CaptCoronado) 8 marca 2024 r
Boeing jest obecny w Polsce od ponad 35 lat i ma już biura w Gdańsku, Rzeszowie i Warszawie. Wszystkie trzy lokalizacje zapewniają wsparcie techniczne, rozwiązania i projekty dla różnych programów komercyjnych i obronnych Boeinga.
Główna siedziba deweloperska w Rzeszowie oferuje szeroki zakres działalności, w tym inżynierię mechaniczną, elektrotechnikę i obsługę klienta.
W gdańskim zakładzie opracowywane są bardzo zaawansowane technologie, które są stosowane w prawie wszystkich samolotach Boeinga. W Warszawie nacisk położony jest na technologię produkcji i badania materiałów. Ściśle współpracujemy z Instytutem Lotnictwa, będącym ośrodkiem badawczo-rozwojowym.
Gigant technologiczny Intel ogłosił, że zainwestuje 4,6 miliarda dolarów w utworzenie w Polsce zakładu montażu i testowania chipów półprzewodnikowych.
Projekt, który stworzy 2 tysiące miejsc pracy, jest największą inwestycją typu greenfield w historii Polski https://t.co/55G5l49M5Z
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 16 czerwca 2023 r
Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie jesteśmy w stanie wykonywać naszej pracy.
Główny obraz kredytu fotograficznego: Sota/Flickr (pod CC BY-SA 2.0)
Alicja Ptak jest starszą redaktorką w Notes from Poland i dziennikarką multimedialną. Wcześniej pracowała dla Reutersa.
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.