Nauka
Polski astronauta na ISS przeprowadzi badania psychologiczne przygotowane przez Uniwersytet Śląski
Uniwersytet Śląski w Katowicach podpisał umowę z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) na monitorowanie zdrowia psychicznego i behawioralnego astronautów na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Osobą testową będzie polski astronauta.
Celem projektu badawczego jest monitorowanie zdrowia psychicznego i behawioralnego astronautów, analiza wydajności pracy oraz interakcji z przyrodą i środowiskiem technologicznym podczas misji kosmicznej. Naukowcy chcą zidentyfikować kluczowe cechy, które należy wziąć pod uwagę podczas selekcji i szkolenia astronautów oraz zdiagnozować najbardziej krytyczne fazy misji kosmicznej. Na tej podstawie zamierzają zaproponować odpowiednie programy wsparcia i interwencje psychologiczne.
„W ostatnich dniach kwietnia Uniwersytet Śląski w Katowicach podpisał umowę z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) na prowadzenie badań na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) podczas misji z udziałem polskiego astronauty. Badania poprowadzi zespół AstroMentalHealth pod kierunkiem dr Agnieszki Skorupy z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Śląskiego” – czytamy w komunikacie prasowym uczelni.
Obecnie jedynym astronautą przygotowującym się do polskiej misji kosmicznej jest Sławosz Uznański, astronauta projektu Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).
Uniwersytet Śląski będą reprezentować dr Dagna Kocur i dr Mateusz Paliga z Instytutu Psychologii UŚ. W skład zespołu wchodzą także naukowcy z innych ośrodków: profesor Dariusz Galasiński z Centrum Interdyscyplinarnych Badań nad Zdrowiem i Chorobą Uniwersytetu Wrocławskiego, dr Justyna Ziółkowska z Uniwersytetu SWPS i Konrad Opaliński z Uniwersytetu Zielonogórskiego.
W skład zespołu wchodzą także przedstawiciele firmy Space is More: Leszek Orzechowski i Agata Mintus, która zarządza analogowym siedliskiem kosmicznym Lunares. Siedlisko będzie służyć jako obszar testowania procedur pomiarowych i miejsce „misji lustrzanej”.
Projekt realizowany jest w ramach Kampanii Badawczej Europejskiej Agencji Kosmicznej: Apel o loty polskich działań na ISS; Obszar innowacji: Eksploracja człowieka i robotyka.
Budżet projektu wynosi 274 425 euro. (PAPKA)
PAP – Nauka w Polsce, Urszula Kaczorowska
uka/zan/kap/
tr. RL
Fundacja PAP umożliwia nieodpłatne przedrukowanie artykułów z portalu Nauka w Polsce pod warunkiem otrzymania raz w miesiącu wiadomości e-mail o korzystaniu z portalu i wskazaniu pochodzenia artykułu. Na stronach internetowych i portalach internetowych należy podawać adres: Źródło: www.scienceinpoland.pl, natomiast w czasopismach – adnotację: Źródło: Nauka w Polsce – www.scienceinpoland.pl. W przypadku serwisów społecznościowych należy podać jedynie tytuł i lead przesyłki naszej agencji wraz z linkiem prowadzącym do tekstu artykułu na naszej stronie, tak jak widnieje on na naszym profilu na Facebooku.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”