Najważniejsze wiadomości
Wzmacnianie pozycji pracowników z dysfunkcją wzroku w Polsce
Szacuje się, że w Polsce z dysfunkcją wzroku cierpi ponad 100 000 osób, a większość z nich jest bezrobotna – wskaźnik zatrudnienia kształtuje się na poziomie około 20%. Zajęliśmy się tą kwestią i od dawna jesteśmy zaangażowani w różnorodność i równość szans w miejscu pracy.
HOMER jest nasz pierwsza tego typu inicjatywa w UE i dopiero trzecia na świecie. Został on zrealizowany we współpracy z Dolnośląskim Samorządem Województwa i Województwem Politechnika Wrocławska.
Celem programu jest zapewnienie osobom niewidomym i niedowidzącym pracy w centrach logistycznych. Program przyniósł już obiecujące rezultaty: pięciu osobom udało się z sukcesem zintegrować w nowych rolach. Oczekuje się, że powodzenie tej inicjatywy zwiększy liczbę stanowisk pracy do 50 w naszych centrach logistycznych na terenie całej Polski.
HOMER obecnie oferuje role w obszarach pakowania, przyjmowania towaru i ręcznego sortowania paczek. Badamy także możliwości dodania stanowisk pracy dla uczestników programu w innych FC. „Dążymy do tego, aby nasi pracownicy nie mieli barier w realizacji swojego potencjału zawodowego” – powiedział Dominika Bąk-Majka, starszy menedżer operacyjny w Amazon Polska i współtwórca programu.
Informacje zwrotne od władz lokalnych
Inspiracją dla HOMERA było nasze partnerstwo z Samorządem Województwa Dolnośląskiego. Urzędnicy władz podkreślili pilną potrzebę stworzenia nowych i bezpiecznych miejsc pracy dla osób niewidomych i niedowidzących w regionie.
„Opiekujemy się Dolnośląskim Ośrodkiem Kształcenia Specjalnego, który przygotowuje osoby niepełnosprawne do kariery zawodowej. Zależy nam na tym, aby nasi absolwenci mogli kontynuować karierę zawodową, a po ukończeniu studiów mieli bezpieczną pracę. Cieszymy się, że Amazon przejął inicjatywę w ramach programu HOMER” – powiedział Krzysztof Maj, członek Rady Wojewódzkiej Dolnośląskiej. „Aktywizacja zawodowa osób niepełnosprawnych jest kluczowa. Mają takie same, a czasem nawet większe możliwości, niż osoby pełnosprawne. Dlatego tak ważne jest zapewnienie im dostępnych stanowisk pracy, które umożliwią im satysfakcjonującą karierę na równych zasadach”.
Przygotowanie naszego miejsca pracy do programu
Wdrożenie HOMER niosło ze sobą wiele wyzwań, m.in. przystosowanie centrum logistycznego w Bielanach Wrocławskich do obsługi pracowników niewidomych. Dlatego w fazę przygotowawczą zaangażowany był inżynier z Politechniki Wrocławskiej, który sam jest osobą niewidomą. W ramach współpracy z uczelnią inżynier Marek Tankielun testował rozwiązania umożliwiające dostosowanie stanowisk pracy do potrzeb osób z dysfunkcją wzroku. Zaprojektował także ścieżkę komunikacyjną poruszania się po centrum logistycznym, przeprowadził wszystkie niezbędne testy na stanowiskach pracy oraz sprawdził internetowy formularz rekrutacyjny pod kątem zgodności z oprogramowaniem dla osób niewidomych i słabowidzących.
„Moja codzienna praca polega na doradztwie przy projektach dostępności dla osób z dysfunkcją wzroku w przestrzeni publicznej. W programie HOMER największym wyzwaniem było sprawienie, aby przestrzeń była łatwa w nawigacji i wolna od przeszkód” – powiedział Marek. „To, co osobie sprawnej może wydawać się banalne, jak dotarcie do miejsca pracy czy znalezienie miejsca w stołówce pracowniczej, dla osoby z dysfunkcją wzroku nie jest już takie proste. Aby zapewnić pełną niezależność, niezbędna jest odpowiednia infrastruktura. Wiem to z pierwszej ręki, ponieważ jestem częścią tej społeczności.
Rzucanie wyzwanie stereotypom
W Polsce kandydaci z wadą wzroku są często wykluczani z pracy, ponieważ błędnie uważają, że nie nadają się do większości zadań. Nasza inicjatywa przełamuje te stereotypy i pokazuje, że osoby niewidome i słabowidzące mogą z powodzeniem pracować w różnych obszarach.
Oprócz HOMER od 2020 roku prowadzimy program MigaMY, który oferuje 140 szytych na miarę możliwości zatrudnienia w naszych polskich FC dla osób niesłyszących i słabosłyszących. Łącznie w obu programach może zatrudnić do 190 osób z dysfunkcją wzroku i słuchu. W dalszym ciągu promujemy kulturę równości, wspieramy wszystkie potencjalnie wykluczone grupy oraz cenimy różnorodność i włączenie na wszystkich poziomach organizacyjnych. Programy rozwoju kobiet i grupa affinity Glamazon, która podnosi świadomość społeczności LGBTQ+, są świetnymi przykładami tego zaangażowania.
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.