Nauka
ORNL otwiera nowe centrum szkoleniowe w zakresie czystej energii w Polsce
„To niezwykle ekscytująca inicjatywa; bycie jej częścią było przywilejem. Pracując w branży nuklearnej przez ponad 30 lat, miałem szczęście, że mogłem skorzystać z wielu szkoleń i doświadczenia praktycznego” – powiedział Worrall, dyrektor z ORNL. powiedział dyrektor programów nuklearnych. „Możliwość dzielenia się tą wiedzą i doświadczeniem z nowym krajem nuklearnym oraz bycie częścią centrum kierowanego przez DOE podkreśla rolę krajowego laboratorium takiego jak ORNL oraz korzyści płynące ze współpracy USA z Polską”.
Wizyta zakończyła miesiące wirtualnych spotkań ORNL, polskiego przemysłu nuklearnego, naukowców i innych interesariuszy, podczas których omawiano zaawansowane wdrażanie energii jądrowej, w tym zapewnianie jakości i zgodność, cykl paliwowy i zarządzanie odpadami oraz rozwój łańcucha dostaw. Premiera oznaczała przejście do współpracy osobistej.
„Pracując przez ponad dekadę na budowie elektrowni jądrowej, rozumiem krytyczne decyzje, które podejmują Polacy. Te decyzje będą miały trwały wpływ na ich społeczność, gospodarkę i przyszłe pokolenia” – powiedział Lockridge, starszy członek zespołu badawczo-rozwojowego . i kierownik grupy ds. operacji jądrowych i licencjonowania w laboratorium, powiedział. „Polacy wyruszają w niesamowitą podróż; ORNL jest w stanie pomóc im w bezpiecznej i zrównoważonej podróży.
Szkolenia wstępne CETC odbyły się na Politechnice Warszawskiej, gdzie Borowiec ukończył studia licencjackie w 2016 roku.
„Polska wyrusza w pełną wyzwań i ekscytującą podróż mającą na celu eksploatację czystego i bezpiecznego źródła energii” – powiedział Borowiec, członek stowarzyszony zespołu badawczo-rozwojowego ds. inżynierii systemów i analizy danych. „Jestem podekscytowany możliwością wzięcia udziału w tym przedsięwzięciu poprzez udział w Centrum Szkoleniowym Czystej Energii kierowanym przez DOE. Inicjatywa ta jest doskonałą drogą amerykańsko-polskiej współpracy i wymiany wiedzy.”
Centrum szkoleniowe to tylko jedna z kilku ostatnich inicjatyw mających na celu wprowadzenie energii jądrowej do polskiej sieci elektroenergetycznej. Późną jesienią ubiegłego roku polskie władze ogłosiły plany uruchomienia pierwszego w kraju reaktora jądrowego do 2033 r. W grudniu Polska dołączyła do 20 innych krajów, zobowiązując się do potrojenia mocy nowych elektrowni jądrowych do 2050 r.
„Energia jądrowa jest istotnym elementem transformacji Polski w kierunku czystej energii i ma fundamentalne znaczenie dla przyszłego bezpieczeństwa energetycznego Polski” – powiedział Hauck, starszy personel badawczo-rozwojowy ds. innowacyjnych reaktorów jądrowych. „ORNL posiada wyjątkowe kwalifikacje w ramach krajowej sieci laboratoriów DOE, aby zapewnić specjalistyczną wiedzę w zakresie wdrażania i obsługi niezbędną do przyspieszenia wdrażania za pośrednictwem CETC”.
Polska jest niemal całkowicie uzależniona od floty starych elektrowni węglowych do zasilania domów i przedsiębiorstw. Przejście na energetykę jądrową ma na celu zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza w Polsce i wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego.
Tak Biuro Międzynarodowej Polityki i Współpracy w zakresie Energii Jądrowej prowadzi starania o uruchomienie regionalnych ośrodków szkoleniowych w zakresie czystej energii, w tym w Ghanie i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Biuro współpracuje z partnerami międzynarodowymi na rzecz wspierania bezpiecznego i pokojowego wykorzystania energii jądrowej.
UT-Battelle zarządza ORNL w Biurze Naukowym Departamentu Energii, największym zwolenniku badań podstawowych w naukach fizycznych w Stanach Zjednoczonych. Biuro Nauki pracuje nad rozwiązaniem niektórych z najpilniejszych wyzwań naszych czasów. Aby uzyskać więcej informacji prosimy odwiedzić Energy.gov/science.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”