Connect with us

technologia

Współpraca polsko-koreańska w dziedzinie technologii energetycznych | Biuletyn informacyjny „Życie Uczelni” PŁ

Published

on

Współpraca polsko-koreańska w dziedzinie technologii energetycznych |  Biuletyn informacyjny „Życie Uczelni” PŁ

Poniżej relacjonuje swoje wrażenia z wielodniowej wizyty (23-25 ​​kwietnia 2024 r.) oraz stopień zaangażowania Politechniki Łódzkiej w działania związane z efektywnością energetyczną.

Wydział Urządzeń Elektrycznych (KAE) od wielu lat zajmuje się badaniami nad efektywnością energetyczną inteligentnych budynków i inteligentnych miast. W 2022 roku Rektor PŁ prof. Krzysztof Jóźwik zainaugurował inteligentne piętro w Budynku A12 Wydziału. Przebudowę piętra wykonano dzięki dotacji Interdyscyplinarnego Centrum Badawczo-Rozwojowego Politechniki Łódzkiej ds. Zaawansowanych Materiałów i Inteligentnych Systemów Zarządzania w Budownictwie 2020+ z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

Politechnika Łódzka, jako jedyna uczelnia w kraju, od niemal 10 lat prowadzi studia na kierunku systemy sterowania inteligentnymi budynkami i wykształciła dotychczas ponad 120 absolwentów. W ubiegłym roku kurs uzyskał akredytację Polskiej Komisji Akredytacyjnej PKA.

Polscy badacze w Seulu
W dowód uznania za te zasługi dr. inz. Mariusz Jabłoński z Wydziału Urządzeń Elektrycznych został zaproszony do udziału w polsko-koreańskim seminarium w Seulu. Został rekomendowany przez kierownika wydziału, prof. Piotra Borkowskiego, przewodniczącego grupy roboczej ds. V krajowej inteligentnej specjalizacji: Inteligentne i energooszczędne budownictwo, powołanej pod patronatem Ministerstwa Rozwoju i Technologii.
Na zaproszenie Koreańskiego Instytutu Oceny i Planowania Technologii Energetycznych uczestnikami polskiej delegacji naukowej byli: prof. Piotr Łapka z Politechniki Warszawskiej, koordynator merytoryczny seminarium, profesor Tomasz Cholewa z Politechniki Lubelskiej oraz prof. Edyta Dudkiewicza z Uniwersytetu Wrocławskiego. technologii, dr. inz. Mariusz Jabłoński z Politechniki Łódzkiej, prof. Jacek Smołka z Politechniki Śląskiej i prof. Kamil Śmierciew z Politechniki Białostockiej.
Naukowcy zostali wybrani ze względu na wysoki poziom badań oraz obecną i planowaną współpracę z Koreą Południową. Oprócz badaczy polskich i koreańskich w seminarium, które skupiało się na zagadnieniach efektywności energetycznej, wzięli udział także przedstawiciele Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR).

Dyskusje partnerskie
Artur Gradziuk z Ambasady RP w Seulu oraz Cezary Błaszczyk, Zastępca Dyrektora Departamentu Współpracy Międzynarodowej NCBR, otworzyli seminarium i wprowadzili uczestników w tematykę współpracy międzynarodowej.
Najważniejszym punktem wizyty było Koreańsko-Polskie Forum Współpracy w zakresie Technologii Efektywności Energetycznej, podczas którego przedstawiciele Polski i Korei zaprezentowali wyniki swoich badań oraz wskazali możliwe obszary współpracy. Dr. Mariusz Jabłoński, ekspert NCBR, wygłosił prelekcję pt. „Budynki energooszczędne i strategia jakości powietrza z wykorzystaniem rozwiązań BACS i energii odnawialnej w zrównoważonej gospodarce o obiegu zamkniętym”. Odbyła się także sesja kojarzeń, podczas której doszło do nawiązania kontaktów oraz wymiany wiedzy i doświadczeń, aby ułatwić wspólne projekty w przyszłości.

READ  Plotka: Insider mówi, że N64 przejdzie online, wierząc, że wprowadzi „wyższy poziom subskrypcji”

Zwiedzanie ośrodków przemysłowych
Podczas wizyty koreańscy gospodarze zorganizowali spotkania w dwóch centrach efektywności energetycznej. W pierwszej kolejności odwiedzono państwową agencję KRAAC (Koreańskie Centrum Oceny Chłodnictwa i Klimatyzacji). Jest uznanym w kraju i za granicą liderem w zakresie certyfikacji urządzeń chłodniczych, klimatyzacyjnych i pomp ciepła dla różnych gałęzi przemysłu, sprzedawanych w Korei i za granicą. Następnie odbyło się zwiedzanie fabryki LG i jej oddziału produkującego wysokowydajne lodówki. Delegacja zapoznała się z procesem produkcyjnym i pokazano jej pokazy najważniejszych urządzeń chłodniczych firmy LG, w tym agregatów absorpcyjnych i najnowszych dwustopniowych systemów sprężarek z napędem magnetycznym.
Pokazano modele magazynowania i dystrybucji energii, w tym ogniw fotowoltaicznych. Firma zaprezentowała także najnowsze osiągnięcia w zakresie automatyki i sterowania systemami wentylacyjnymi. Ciekawostką były pompy ciepła z silnikami gazowymi.

Plany na najbliższą przyszłość
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Koreański Instytut Oceny i Planowania Technologii Energetycznych zamierzają ogłosić drugi wspólny nabór wniosków badawczo-rozwojowych w obszarze efektywności energetycznej w oparciu o dwustronną umowę o współpracy z dnia 28 października 2022 roku. Nabór wniosków rozpocznie się 27 maja 2024 r. i potrwa do 27 sierpnia.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *