Connect with us

Nauka

Czy ciemna materia może składać się z nieuchwytnych seksakwarków?

Published

on

Czy ciemna materia może składać się z nieuchwytnych seksakwarków?

Kandydatami na cząstki ciemnej materii jest pewna neutralna i trudna do wykrycia cząstka – hadron, czyli S-seksakwark pasujący do Modelu Standardowego. Ale jak obserwować tę cząstkę? Naukowcy z PW mają pomysł na eksperyment w CERN.

Opublikowano artykuł zespołu kierowanego przez dr. Georgy’ego Kornakowa z Politechniki Warszawskiej Europejski dziennik fizyczny C.

Ciemna materia jest, jak można się spodziewać, niewidzialną substancją, która stanowi znaczną część całkowitej masy Wszechświata. Nie emituje, nie absorbuje ani nie odbija światła, przez co jest niewykrywalne dla promieniowania elektromagnetycznego. Chociaż jest nieuchwytna, jej istnienie objawia się w jej wpływie grawitacyjnym na materię widzialną, taką jak galaktyki i gromady galaktyk.

Odkrycie natury ciemnej materii stanowi ogromne wyzwanie dla fizyki cząstek elementarnych. „Cząstki o masach w zakresie od 10^-22 eV do 10^10 eV mogą być kandydatami na cząstki ciemnej materii. Jeden z tych kandydatów, hadron – czyli seksakwark S składający się z dwóch kwarków górnych, dwóch dolnych i dwóch kwarków dziwnych (uuddss) – nie został jeszcze wykryty w obserwacjach ze względu na swoje unikalne właściwości” – czytamy w komunikacie prasowym uniwersytetu.

Domniemane właściwości S-seksakwarka sprawiają, że jest on bardzo nieuchwytny w eksperymentach – powinien być elektrycznie obojętny, długowieczny i prawie nigdy nie oddziaływać poprzez siły inne niż grawitacja.

Proponowane podejście polega na wykorzystaniu uwięzionych cząstek w celu pokonania wyzwań związanych z odróżnieniem produkcji określonego typu cząstek od innych procesów zachodzących w tle. Pomiar ten można przeprowadzić w ciągu roku przy użyciu deceleratora antyprotonowego CERN.

Wyjątkowość proponowanego podejścia polega na tym, że eksperymentalnie bada potencjalnego kandydata na ciemną materię należącą do Modelu Standardowego fizyki cząstek elementarnych. Jeśli więc okaże się, że ciemna materia składa się z seksakwarka S, nie będzie potrzeby wymyślania nowej teorii wyjaśniającej interakcje między cząsteczkami, ponieważ sprawdzi się stara, dobrze znana teoria.

READ  Dlaczego dawanie na zasadach rywalizacji jest ważne — zwłaszcza na Ukrainie?

Więcej informacji w języku polskim można znaleźć na stronie Wydział Fizyki Politechniki Warszawskiej. (PAPKA)

PAP – Nauka w Polsce

lt/ bar/ kap/

tr. RL

Fundacja PAP umożliwia nieodpłatne przedrukowanie artykułów z portalu Nauka w Polsce pod warunkiem otrzymania raz w miesiącu wiadomości e-mail o korzystaniu z portalu i wskazaniu pochodzenia artykułu. Na stronach internetowych i portalach internetowych należy podawać adres: Źródło: www.scienceinpoland.pl, natomiast w czasopismach – adnotację: Źródło: Nauka w Polsce – www.scienceinpoland.pl. W przypadku serwisów społecznościowych należy podać jedynie tytuł i lead przesyłki naszej agencji wraz z linkiem prowadzącym do tekstu artykułu na naszej stronie, tak jak widnieje on na naszym profilu na Facebooku.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *