Connect with us

Nauka

Wrocławski profesor jest najczęściej cytowanym polskim naukowcem

Published

on

Wrocławski profesor jest najczęściej cytowanym polskim naukowcem

Według najnowszego rankingu Top 1% Highly Cytowanych Badaczy, profesor Piotr Ponikowski pozostaje najczęściej cytowanym polskim naukowcem. Na tegorocznej liście najczęściej cytowanych badaczy na świecie znalazło się sześciu polskich naukowców, z czego tylko dwóch zajmuje się naukami medycznymi.

Jak podaje strona internetowa Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, rektor uczelni, kardiolog profesor Ponikowski, jako jedyny przedstawiciel polskiej nauki znalazł się w rankingu po raz dziewiąty, nieprzerwanie od 2015 roku.

„Ranking Clarivate Highly Cited Researcher identyfikuje indywidualnych badaczy w naukach ścisłych i społecznych, którzy wykazali znaczący wpływ w swojej dziedzinie badań. Każdy z nich jest autorem wielu często cytowanych artykułów, które znajdują się wśród 1% najczęściej cytowanych w swojej dziedzinie i roku publikacji w Web of Science w ciągu ostatniej dekady” – stwierdził uniwersytet.

W rankingu HCR Top 1 proc. 2023 znalazło się sześciu naukowców z Polski. Oprócz profesora Ponikowskiego są to: profesor Jacek Namieśnik (Politechnika Gdańska), dr Atanas G. Atanasov (PAS), profesor Piotr Rutkowski (Państwowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie), profesor Andrzej Cichocki (PAS) , dr Grzegorz Boczkaj (Politechnika Gdańska).

W zeszłym roku w rankingu znalazło się pięciu polskich naukowców. W latach 2014-2023 w Top 1% HCR (4-6 badaczy rocznie) znalazło się łącznie 16 naukowców z Polski. Tegoroczną listę można znaleźć Tutaj.

«Profesor Piotr Ponikowski po raz dziewiąty z rzędu znalazł się w tym prestiżowym rankingu. To jedyny naukowiec z Polski, który znajduje się na liście nieprzerwanie od 2015 roku. Od 2021 roku Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu jest jedyną polską uczelnią medyczną, która ma swojego przedstawiciela w tym rankingu i jedyną uczelnią we Wrocławiu” – podała uczelnia.

(PAPKA)

Autor: Roman Skiba

ros/mir/kap/

tr. RL

Fundacja PAP umożliwia nieodpłatne przedrukowanie artykułów z portalu Nauka w Polsce pod warunkiem otrzymania raz w miesiącu wiadomości e-mail o korzystaniu z portalu i wskazaniu pochodzenia artykułu. Na stronach internetowych i portalach internetowych należy podawać adres: Źródło: www.scienceinpoland.pl, natomiast w czasopismach – adnotację: Źródło: Nauka w Polsce – www.scienceinpoland.pl. W przypadku serwisów społecznościowych należy podać jedynie tytuł i lead przesyłki naszej agencji wraz z linkiem prowadzącym do tekstu artykułu na naszej stronie, tak jak widnieje on na naszym profilu na Facebooku.

READ  Polska deklaruje, że koty domowe są obecnie gatunkiem inwazyjnym

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *