Najważniejsze wiadomości
Warszawa zakazuje umieszczania symboli religijnych w ratuszu i wymaga od personelu respektowania preferowanych zaimków
Prezydent Warszawy, jako pierwsze miasto w Polsce, zakazał umieszczania w ratuszu symboli religijnych, takich jak krzyże. Poinformował także urzędników, że muszą szanować prawa par tej samej płci i preferowane przez ludzi zaimki.
Informację o nowych przepisach jako pierwszy przekazał dzisiaj Gazety Wyborczej, wiodący dziennik. Zauważa, że wytyczne stanowią część nowej polityki wewnętrznej mającej na celu zwalczanie dyskryminacji.
„Warszawa jest pierwszym miastem w Polsce, które przyjęło taki dokument” – powiedziała gazecie Monika Beuth, rzeczniczka prezydenta Rafała Trzaskowskiego.
Warszawa zakazuje umieszczania symboli religijnych w ratuszu. Na biurku nie powinno być również krzyża #wyborcza #Warszawa https://t.co/Dq784ax2m0
— Gazeta Wyborcza.pl (@gazeta_wyborcza) 16 maja 2024 r
Zgodnie z przepisami nie można wieszać krzyży na ścianach, co jest powszechną praktyką w urzędach państwowych w Polsce. Pracownikom nie wolno również umieszczać na biurkach symboli religijnych. Wszystkie oficjalne wydarzenia powinny mieć teraz charakter świecki i dlatego nie powinny obejmować modlitw.
Zakaz nie dotyczy jednak „symboli religijnych do użytku osobistego noszonych przez osoby pracujące w biurze, na przykład w postaci naszyjnika, tatuażu lub opaski na rękę” – stwierdził. Gazety Wyborczejpowołując się na nowe przepisy.
Trzaskowski, który w zeszłym miesiącu został ponownie wybrany na burmistrza na drugą kadencję, jest wiceprzewodniczącym centrowej Platformy Obywatelskiej (PO), która stanowi główną część koalicji rządzącej w Polsce. W 2021 r. lider PO i obecny premier Donald Tusk wezwał do usunięcia krzyży z budynków użyteczności publicznej.
Lider opozycji Donald Tusk wezwał, aby nie wieszać krzyży w miejscach publicznych, takich jak szkoły i parlament.
Jego wypowiedzi potępił minister rządu, który zarzucił Tuskowi szerzenie „dyktatury lewicy i ateizmu na wzór Zachodu”. https://t.co/mrUvJ1IBZT
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 6 sierpnia 2021 r
Nowe wytyczne Warszawy nakładają również na personel obowiązek respektowania praw par tej samej płci, na przykład umożliwiając odbieranie oficjalnych dokumentów w imieniu partnera lub kontaktowanie się ze szkołami w sprawie dziecka partnera.
Obecnie związki osób tej samej płci nie są prawnie uznawane w polskim prawie, choć koalicja rządząca Tuska obiecała wprowadzenie związków partnerskich dla takich par.
Urzędnicy w Warszawie mają teraz także obowiązek szanować wybór zaimków, jaki preferuje ich rozmówca.
„W przypadku osoby transpłciowej, której wygląd może odbiegać od stereotypowych wyobrażeń dotyczących płci zapisanych w oficjalnych dokumentach, zwracaj się do niej po imieniu lub wskazanych przez nią zaimkach płciowych” – czytamy w dokumencie. Osobę niebinarną należy zapytać o preferowane zaimki.
Polska uczelnia jako pierwsza w kraju umożliwiła studentom transpłciowym zarejestrowanie wybranego nazwiska.
„Żeby dobrze się uczyć, trzeba czuć się bezpiecznie” – mówi najstarszy w Polsce Uniwersytet Jagielloński https://t.co/LapBDYnar3
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 4 października 2020 r
Nowe wytyczne zawierają także dodatkowe wymogi terminologiczne. Zamiast „ofiary przemocy” urzędnicy powinni mówić o „osobie doświadczającej przemocy”. Zamiast „chory psychicznie” należy powiedzieć „osoba w kryzysie zdrowia psychicznego”. Zachęca się ich, aby „o ile to możliwe, próbowali używać terminów neutralnych pod względem płci”.
Dokument zaleca także, aby pracownicy dbali o to, aby mieszkańcy, którzy na przykład ze względu na niepełnosprawność nie mogą wchodzić po schodach, spotykali się na parterze.
Lewicowa radna miejska Agata Diduszko-Zyglewska z zadowoleniem przyjęła zmiany. „Dobrze, że istnieją zapisy obejmujące zasady związane z językiem włączającym, opieką nad osobami niepełnosprawnymi i neutralnością religijną” – stwierdziła. Gazety Wyborczej.
Zapytana, czy zakaz symboli religijnych sam w sobie jest formą dyskryminacji, Diduszko-Zyglewska nie zgodziła się z tym stwierdzeniem, twierdząc, że „wdrożenie konstytucyjnego przepisu o neutralności państwa jest warunkiem koniecznym wolności religijnej wszystkich obywateli… Urzędy muszą traktować wszystkich klientów w równym stopniu.”
Czy można mówić po polsku do osoby czarnej „murzyn”?
Czy kobiece stanowiska pracy powinny mieć żeńską końcówkę?
Czy „homoseksualiści” to akceptowalne określenie gejów?
Uniwersytet Warszawski opublikował poradnik dotyczący „języka niedyskryminującego”. https://t.co/559uuqrRWZ
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 27 stycznia 2020 r
Działania te skrytykowali jednak przedstawiciele narodowej partii konserwatywnej Prawo i Sprawiedliwość (PiS), największej polskiej partii opozycyjnej.
Tomasz Bocheński, który w zeszłomiesięcznych wyborach bez powodzenia startował jako kandydat PiS przeciwko Trzaskowskiemu, określił dziś prezydenta jako „fanatycznego ideologa lewicowego, który próbuje wprowadzić do Warszawy ideologię skrajnie lewicową, sprzeczną z porządkiem prawnym i polskim system polityczny.” panujące zwyczaje”.
Jeden z wiceliderów partii, Mariusz Błaszczak, informację o zarządzeniach warszawskich podzielił się w mediach społecznościowych wraz z cytatem Jerzego Popiełuszki, katolickiego księdza zamordowanego przez komunistycznych agentów.
„Istnieją niewidzialne więzienia… systemów i reżimów…”[that] Niszczą nie tylko ciało, ale sięgają dalej, docierają do duszy, wnikają głęboko w prawdziwą wolność” – głosi cytat.
Skandal ❗️ Trzaskowski zakazuje krzyży w urzędach. pic.twitter.com/mNoWVfygNv
— Tobiasz Bochenski (@TABochenski) 16 maja 2024 r
Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie możemy robić tego, co robimy.
Główny autor obrazu: Piotr Skornicki / Agencja Wyborcza.pl
Daniel Tilles jest redaktorem naczelnym Notatki z Polski. Pisał o sprawach polskich dla różnych publikacji, m.in Polityka zagraniczna, POLITYKA Europa, EUobserver I Dziennik Gazeta Prawna.
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.