Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Warszawa zakazuje umieszczania symboli religijnych w ratuszu i wymaga od personelu respektowania preferowanych zaimków

Published

on

Warszawa zakazuje umieszczania symboli religijnych w ratuszu i wymaga od personelu respektowania preferowanych zaimków

Prezydent Warszawy, jako pierwsze miasto w Polsce, zakazał umieszczania w ratuszu symboli religijnych, takich jak krzyże. Poinformował także urzędników, że muszą szanować prawa par tej samej płci i preferowane przez ludzi zaimki.

Informację o nowych przepisach jako pierwszy przekazał dzisiaj Gazety Wyborczej, wiodący dziennik. Zauważa, że ​​wytyczne stanowią część nowej polityki wewnętrznej mającej na celu zwalczanie dyskryminacji.

„Warszawa jest pierwszym miastem w Polsce, które przyjęło taki dokument” – powiedziała gazecie Monika Beuth, rzeczniczka prezydenta Rafała Trzaskowskiego.

Zgodnie z przepisami nie można wieszać krzyży na ścianach, co jest powszechną praktyką w urzędach państwowych w Polsce. Pracownikom nie wolno również umieszczać na biurkach symboli religijnych. Wszystkie oficjalne wydarzenia powinny mieć teraz charakter świecki i dlatego nie powinny obejmować modlitw.

Zakaz nie dotyczy jednak „symboli religijnych do użytku osobistego noszonych przez osoby pracujące w biurze, na przykład w postaci naszyjnika, tatuażu lub opaski na rękę” – stwierdził. Gazety Wyborczejpowołując się na nowe przepisy.

Trzaskowski, który w zeszłym miesiącu został ponownie wybrany na burmistrza na drugą kadencję, jest wiceprzewodniczącym centrowej Platformy Obywatelskiej (PO), która stanowi główną część koalicji rządzącej w Polsce. W 2021 r. lider PO i obecny premier Donald Tusk wezwał do usunięcia krzyży z budynków użyteczności publicznej.

Nowe wytyczne Warszawy nakładają również na personel obowiązek respektowania praw par tej samej płci, na przykład umożliwiając odbieranie oficjalnych dokumentów w imieniu partnera lub kontaktowanie się ze szkołami w sprawie dziecka partnera.

READ  Hiszpańskie muzeum zwraca Polsce dwa obrazy z XV wieku

Obecnie związki osób tej samej płci nie są prawnie uznawane w polskim prawie, choć koalicja rządząca Tuska obiecała wprowadzenie związków partnerskich dla takich par.

Urzędnicy w Warszawie mają teraz także obowiązek szanować wybór zaimków, jaki preferuje ich rozmówca.

„W przypadku osoby transpłciowej, której wygląd może odbiegać od stereotypowych wyobrażeń dotyczących płci zapisanych w oficjalnych dokumentach, zwracaj się do niej po imieniu lub wskazanych przez nią zaimkach płciowych” – czytamy w dokumencie. Osobę niebinarną należy zapytać o preferowane zaimki.

Nowe wytyczne zawierają także dodatkowe wymogi terminologiczne. Zamiast „ofiary przemocy” urzędnicy powinni mówić o „osobie doświadczającej przemocy”. Zamiast „chory psychicznie” należy powiedzieć „osoba w kryzysie zdrowia psychicznego”. Zachęca się ich, aby „o ile to możliwe, próbowali używać terminów neutralnych pod względem płci”.

Dokument zaleca także, aby pracownicy dbali o to, aby mieszkańcy, którzy na przykład ze względu na niepełnosprawność nie mogą wchodzić po schodach, spotykali się na parterze.

Lewicowa radna miejska Agata Diduszko-Zyglewska z zadowoleniem przyjęła zmiany. „Dobrze, że istnieją zapisy obejmujące zasady związane z językiem włączającym, opieką nad osobami niepełnosprawnymi i neutralnością religijną” – stwierdziła. Gazety Wyborczej.

Zapytana, czy zakaz symboli religijnych sam w sobie jest formą dyskryminacji, Diduszko-Zyglewska nie zgodziła się z tym stwierdzeniem, twierdząc, że „wdrożenie konstytucyjnego przepisu o neutralności państwa jest warunkiem koniecznym wolności religijnej wszystkich obywateli… Urzędy muszą traktować wszystkich klientów w równym stopniu.”

Działania te skrytykowali jednak przedstawiciele narodowej partii konserwatywnej Prawo i Sprawiedliwość (PiS), największej polskiej partii opozycyjnej.

READ  Prezydent RP nominuje Glapińskiego na stanowisko szefa Banku Centralnego

Tomasz Bocheński, który w zeszłomiesięcznych wyborach bez powodzenia startował jako kandydat PiS przeciwko Trzaskowskiemu, określił dziś prezydenta jako „fanatycznego ideologa lewicowego, który próbuje wprowadzić do Warszawy ideologię skrajnie lewicową, sprzeczną z porządkiem prawnym i polskim system polityczny.” panujące zwyczaje”.

Jeden z wiceliderów partii, Mariusz Błaszczak, informację o zarządzeniach warszawskich podzielił się w mediach społecznościowych wraz z cytatem Jerzego Popiełuszki, katolickiego księdza zamordowanego przez komunistycznych agentów.

„Istnieją niewidzialne więzienia… systemów i reżimów…”[that] Niszczą nie tylko ciało, ale sięgają dalej, docierają do duszy, wnikają głęboko w prawdziwą wolność” – głosi cytat.

Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie możemy robić tego, co robimy.

Główny autor obrazu: Piotr Skornicki / Agencja Wyborcza.pl

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *