Connect with us

Świat

Litwa organizuje wybory prezydenckie w obliczu obaw związanych z wojną rosyjsko-ukraińską | Wiadomości polityczne

Published

on

Litwa organizuje wybory prezydenckie w obliczu obaw związanych z wojną rosyjsko-ukraińską |  Wiadomości polityczne

Liczące 2,8 miliona państwo bałtyckie obawia się, że może być następne na celowniku Rosji, jeśli Moskwa wygra wojnę z Ukrainą.

Litwini biorą udział w wyborach prezydenckich w swoim kraju w krytycznym momencie wojny Rosji na Ukrainie, która ma wpływ na strategicznie ważny kraj bałtycki.

Wybory rozpoczęły się o 7:00 (04:00 GMT) w niedzielę rano i zakończyły się wieczorem, a popularny urzędujący Gitanas Nauseda prawdopodobnie wygra kolejną pięcioletnią kadencję.

Jednak przy ośmiu kandydatach może być trudno któremukolwiek z nich zdobyć 50 procent głosów potrzebnych do całkowitego zwycięstwa. W tym przypadku druga tura wyborów odbędzie się 26 maja.

Nauseda jest umiarkowanym konserwatystą, a jednym z jego głównych pretendentów jest Ingrida Simonyte, obecna premier i była minister finansów, którą pokonał w drugiej turze w 2019 r., zdobywając 66 proc. głosów.

Prezydent Gitanas Nauseda pozuje fotografom podczas oddawania głosu w Wilnie [Petras Malukas/AFP]

Kolejnym kandydatem jest Ignas Vegele, populistyczny prawnik, który zyskał rozgłos podczas pandemii Covid-19 dzięki swojemu sprzeciwowi wobec ograniczeń i szczepionek.

Trzej czołowi kandydaci zgadzają się co do obronności, ale mają odmienne poglądy na kwestie społeczne i stosunki Litwy z Chinami, które od lat są napięte ze względu na Tajwan.

Aldona Majauskiene (82 l.) powiedziała AFP, że głosowała na Nausedę, ponieważ „jest najlepszy w każdej kategorii”.

Airine, 53-letnia urzędniczka państwowa, powiedziała agencji, że głosowała na Simonyte i ma nadzieję, że przyszły prezydent będzie mniej populistyczny.

„Nie głosuję na twarze, głosuję na tych, którzy naprawdę mogą pomóc poprawić nasze bezpieczeństwo i jakość życia” – powiedziała.

Wyborcy przybywają do lokalu wyborczego w Wilnie, aby odebrać karty do głosowania podczas pierwszej tury wyborów prezydenckich na Litwie [Petras Malukas/AFP]

Obawa o Rosję

Prezydent w litewskim systemie politycznym nadzoruje politykę zagraniczną i bezpieczeństwa oraz pełni funkcję naczelnego dowódcy sił zbrojnych.

Mały kraj ma strategiczne znaczenie, ponieważ leży na wschodniej flance NATO, co jest szczególnie istotne w obliczu trwającego od ponad dwóch lat napięć między Rosją a Zachodem związanych z inwazją Moskwy na Ukrainę.

READ  Szef ONZ mówi dorocznemu spotkaniu, że „nie ma żadnej władzy”

Rosyjska eksklawa Kaliningrad nad Morzem Bałtyckim leży pomiędzy Litwą na północy i wschodzie a Polską na południu. Dlatego też na Litwie oraz na sąsiedniej Łotwie i w Estonii panuje duże zaniepokojenie niedawnymi podbojami wojsk rosyjskich na północno-wschodniej Ukrainie.

Wszystkie trzy państwa bałtyckie ogłosiły niepodległość po upadku Związku Radzieckiego i przystąpiły zarówno do Unii Europejskiej, jak i NATO.

Litwa, zamieszkiwana przez 2,8 miliona ludzi, obawia się, że będzie następną na celowniku Rosji, jeśli Moskwa wygra wojnę z Ukrainą. Z budżetem wojskowym wynoszącym obecnie 2,75 proc. PKB, kraj ten jest jednym z największych darczyńców Ukrainy i głównym podmiotem wydającym pieniądze na obronę.

W ramach głosowania odbędzie się także referendum w sprawie zmiany konstytucji, aby umożliwić podwójne obywatelstwo setkom tysięcy Litwinów mieszkających za granicą, którzy borykają się z problemem zmniejszającej się liczby ludności.

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) po raz pierwszy odrzuciła zaproszenie Litwy do obserwacji wyborów.

Rząd litewski chciał wykluczyć obserwatorów z Rosji i Białorusi, zarzucając obu – będącym częścią OBWE – stwarzanie zagrożenia dla jej procesów politycznych i wyborczych.

Organizacja stwierdziła, że ​​Litwa narusza zasady OBWE i że obserwatorzy nie reprezentują rządów swoich krajów, i podpisali kodeks postępowania obiecujący neutralność polityczną.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *