Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Prezes Narodowego Banku Polskiego pozostaje restrykcyjną retoryką | Artykuł

Published

on

Prezes Narodowego Banku Polskiego pozostaje restrykcyjną retoryką |  Artykuł

Podobnie jak w poprzednich komunikatach prasowych, Prezes NBP wyraził zadowolenie z niedawnego spadku inflacji CPI w kierunku celu NBP i zasugerował, że jest to efekt sukcesu polityki pieniężnej NBP. Zauważamy jednak, że inflacja bazowa pozostaje wysoka. Zresztą sam gubernator Glapiński już w innym miejscu zwracał uwagę, że inflacja bazowa utrzymuje się na wysokim poziomie i że na tę część procesu cenowego (inflację krajową) największy wpływ ma polityka pieniężna. Nie rozumiemy zatem nadmiernego zadowolenia ze spadku inflacji CPI do poziomu celu, gdyż ma on charakter przejściowy.

Zdaniem NBP inflacja CPI w nadchodzących kwartałach będzie rosła m.in. na skutek ponownego wprowadzenia podatku VAT na żywność oraz liberalizacji cen energii, gazu i ciepła. Bank centralny spodziewa się także wzrostu inflacji do około 5,5% r/r do końca roku, biorąc pod uwagę scenariusz cen energii wynikający z przyjętej niedawno przez rząd ustawy energetycznej. Jest to zgodne z naszą prognozą, którą podaliśmy na początku tygodnia.

Prezes Glapiński podkreślał spadek inflacji bazowej w ostatnich miesiącach, jednak w kolejnych miesiącach 2024 r. NBP spodziewa się stabilizacji tej miary inflacji na uparcie wysokim poziomie powyżej 4% (4,2% na koniec 2024 r.). Nasze modele sugerują tę samą ścieżkę inflacji bazowej. Do głównych ryzyk inflacyjnych zalicza się podwyżkę podatku VAT na żywność, liberalizację cen energii, ryzyko wzrostu oczekiwań inflacyjnych i wysokiego wzrostu płac, a także ekspansywną politykę fiskalną oraz niepewność geopolityczną i oczekiwane ożywienie gospodarcze. Oczekiwania inflacyjne mogą oddziaływać inflacyjne zarówno po stronie kosztowej (wzrost kosztów, szczególnie w przypadku usług pracochłonnych), jak i po stronie popytowej. Niepewność stwarza również stopień, w jakim prywatne gospodarstwa domowe zwiększyły swoją skłonność do oszczędzania.

READ  Obowiązek zakrycia ust i nosa. Ponad tysiąc biletów z ostatniego dnia
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *