technologia
Apple potwierdza powszechne zmiany w iPhone’ach dla milionów iPadów
Kiedy Unia Europejska wprowadziła ustawę o rynkach cyfrowych, wyznaczyła platformy jako strażników z zamiarem otwierania świata i zapobiegania nadużyciom monopolu. W rezultacie Apple radykalnie zmienił ekosystem iPhone’a dla użytkowników z UE, a teraz, jak właśnie potwierdzono, podobne zmiany czekają użytkowników iPadów.
Moje zwykłe przypomnienie: chociaż dotyczy to tylko użytkowników w UE, inne rządy będą uważnie obserwować, czy zechcą wdrożyć podobne zmiany prawne w swoich krajach.
Poniżej aktualizacja z 5 maja. Ten post został po raz pierwszy opublikowany 2 maja 2024 r.
W jednym Aktualizacja wiadomości dla programistów W czwartek 2 maja Apple potwierdził, że zmiany, które (z wahaniem) wprowadził w iPhonie, zostaną wprowadzone na iPadzie jesienią – UE przeznaczyła sześć miesięcy na zapewnienie zgodności i jesień wpisuje się w te ramy czasowe.
Apple powiedział: „W tym tygodniu Komisja Europejska wyznaczyła iPadOS jako platformę strażnika zgodnie z ustawą o rynkach cyfrowych”. Apple wprowadzi najnowsze zmiany w systemie iOS w systemie iPadOS dla aplikacji w Unii Europejskiej (UE) jeszcze tej jesieni, w zależności od zapotrzebowania. Programiści mogą zdecydować się na przyjęcie alternatywnych warunków korzystania z aplikacji w UE, które obejmują te dodatkowe funkcje i opcje na iPadOS, lub pozostać przy istniejących warunkach Apple.
Wspomniane zmiany mają charakter kompleksowy i umożliwiają istnienie alternatywnych rynków aplikacji, z których użytkownicy mogą pobierać aplikacje z nich, a nie tylko z Apple App Store. Dodatkowo użytkownicy mogą wybrać inną przeglądarkę do używania na swoim urządzeniu i nie musi to być przeglądarka oparta na WebKit, ponieważ na iPhonie dostępne są przeglądarki w USA, Wielkiej Brytanii i innych krajach.
Użytkownicy mogą również wybrać własną, preferowaną domyślną wyszukiwarkę, która, jak się wydaje, już zmieniła krajobraz w UE.
Ponadto istnieje jeszcze więcej sposobów dokonywania płatności zbliżeniowych, wykraczających poza Apple Wallet i Apple Pay. Jak Mówi Apple„Obejmuje to interfejsy API, które umożliwiają programistom korzystanie z technologii NFC w aplikacjach bankowych i portfelowych na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego”.
Te alternatywne rynki wymagają od twórców aplikacji uiszczania opłaty za technologię podstawową za pobrania powyżej pierwszego miliona instalacji, ale Apple stwierdził teraz, że zainstalowanie tej samej aplikacji na iPhonie i iPadzie liczy się tylko jako jedna instalacja, dzięki czemu tak pozostanie, przy milionie limit w zatoce.
Chociaż wielu programistów będzie nadal uzyskiwać dostęp wyłącznie do App Store, przejście w stronę iPada może zmienić zasady gry.
5 maja, 5:42 Aktualizacja. Potwierdzenie, że iPad będzie podlegał takim samym przepisom jak iPhone w Europie, to tylko część historii opowiadanej przez Apple w ostatnich dniach. Dodatkowo oprócz powyższej zmiany ogłoszono kolejną zmianę w Opłacie za technologię podstawową.
Jak zapewne zauważyłeś, CTF to jeden z najbardziej kontrowersyjnych elementów, które wprowadził Apple. Ma on odzwierciedlać wartość, jaką firma Apple zainwestowała w alternatywne warunki, aby zapewnić bezpieczeństwo użytkownika. Po pierwszym milionie instalacji programista płaci 0,54 dolara (0,5 euro) za każdą instalację roczną, więc wiadomość, że ta sama aplikacja pobrana na iPhone’a i iPada wlicza się do tej kwoty jako jeden, jest mile widziana.
Poza tym Apple stwierdziło, że nie jest wymagany żaden CTF, jeśli programista nie ma przychodów, na przykład w przypadku bezpłatnej aplikacji bez reklam. powiedział Apple„Obejmuje to utworzenie bezpłatnej aplikacji bez zarabiania, która nie wiąże się z żadnymi przychodami (fizycznymi, cyfrowymi, reklamowymi itp.) Ten warunek ma na celu zapewnienie studentom, hobbystom i innym programistom niekomercyjnym możliwości stworzenia popularnej aplikacji utwórz aplikację bez płacenia CTF.”
Natomiast mali programiści z rocznym światowym przychodem mniejszym niż 10 milionów euro „otrzymają trzyletni bezpłatny dostęp do CTF, który pomoże im tworzyć innowacyjne aplikacje i szybko rozwijać swoją działalność”.
Aktualizacja 5 maja, godzina 14:30. Podano dalsze szczegóły dotyczące lepszej ochrony małych deweloperów przed opłatą za technologię podstawową. Rozumiem, dlaczego Apple pobiera za to opłaty: bezpieczeństwo użytkowników iPhone’a wydaje się być największą troską Apple, a to kosztuje. Wielokrotnie podkreślano, że korzystanie z alternatywnych rynków aplikacji jest mniej bezpieczne niż w przypadku Apple, dlatego należy podjąć dodatkowe środki ostrożności.
Apple ogłosiło, że nie tylko wdrożenie będzie bezpłatne przez trzy lata, ale będzie również obowiązywać limit. Stanowi ona: „Jeżeli w ciągu tych trzech lat mały deweloper, który wcześniej nie osiągnął więcej niż milion pierwszych instalacji rocznie, po raz pierwszy przekroczy próg, nie zapłaci CTF, nawet jeśli będzie nadal przekraczał ten próg w tym czasie milion pierwszych instalacji rocznie. Jeżeli mały deweloper osiągnie globalne przychody w wysokości od 10 do 50 milionów euro w trzyletnim okresie wstępnym, zacznie płacić CTF po milionie pierwszych instalacji rocznie, maksymalnie do 1 miliona euro rocznie.
Jeśli globalna sprzedaż wyniesie 10 milionów euro, deweloper może zapłacić Apple aż 10% lub 1 milion euro. Ponieważ jednak górna granica obowiązuje na ogół do obrotu wynoszącego 50 milionów euro, stawka spada jedynie o 2% w najwyższym punkcie, do 100 000 euro.
Oczywiście wielu programistów zdecyduje się kontynuować tak jak dotychczas, czyli po prostu skorzystać z Apple App Store i zapłacić odpowiednią prowizję. Wyjaśniono to prosto, ale w nowych przepisach nadal występują komplikacje, które również deweloperzy mogą wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji, którą ścieżkę wybrać.
Pewne jest, że do końca 2024 roku w Unii Europejskiej nastąpią radykalne zmiany w sposobie działania iPhone’a, a teraz iPada. Czy inne kraje przyjmą podobne przepisy, aby wymusić takie zmiany na Apple? Wydaje się to prawdopodobne, a prawdziwym pytaniem nie jest czy, ale kiedy.
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”