Connect with us

Świat

Kolumbia zrywa stosunki dyplomatyczne z Izraelem, ale jej wojsko opiera się na kluczowym sprzęcie wyprodukowanym w Izraelu

Published

on

Kolumbia zrywa stosunki dyplomatyczne z Izraelem, ale jej wojsko opiera się na kluczowym sprzęcie wyprodukowanym w Izraelu

BOGOTA, Kolumbia (AP) – Kolumbia to kolejny kraj Ameryki Łacińskiej, który ogłosił to zerwie stosunki dyplomatyczne z Izraelem o swojej operacji wojskowej w Gazie, jednak wpływ na ten kraj Ameryki Południowej może być bardziej dalekosiężny niż na inne kraje ze względu na długotrwałe umowy dwustronne w kwestiach bezpieczeństwa.

Kolumbijski prezydent Gustaw Petro W środę nazwał działania Izraela w Gazie „ludobójstwem” i ogłosił, że jego rząd zakończy stosunki dyplomatyczne z Izraelem ze skutkiem od czwartku. Nie odniósł się jednak, jaki wpływ może mieć jego decyzja na kolumbijskie wojsko, które wykorzystuje izraelskie myśliwce i karabiny maszynowe do walki z kartelami narkotykowymi i grupami rebeliantów, ani na umowę o wolnym handlu między obydwoma krajami, która weszła w życie w 2020 r. .

Również w regionie Boliwia i Belize również zerwały stosunki dyplomatyczne z Izraelem z powodu wojny Izrael-Hamas.

Oto spojrzenie na bliskie związki Kolumbii z Izraelem i konsekwencje:

DLACZEGO WSPÓŁPRACA MIĘDZY KOLUMBIĄ A IZRAELEM W BEZPIECZEŃSTWIE JEST WAŻNA?

Kolumbia i Izrael podpisały dziesiątki porozumień dotyczących szeroko zakrojonych kwestii, w tym edukacji i handlu, od czasu nawiązania stosunków dyplomatycznych w 1957 r. Ale nic nie wiąże ich bardziej niż kontrakty wojskowe.

Wszystkie myśliwce Kolumbii są budowane w Izraelu. Ponad 20 izraelskich myśliwców Kfir zostało wykorzystanych przez siły powietrzne w licznych atakach na odległe obozy partyzanckie, które osłabiły Rewolucyjne Siły Zbrojne Kolumbii. Ataki pomogły popchnąć grupę rebeliantów do rozmów pokojowych, które doprowadziły do ​​jej rozbrojenia w 2016 roku.

Jednak flota nabyta pod koniec lat 80. XX wieku jest starzejąca się i wymaga konserwacji, której może dokonać wyłącznie izraelska firma. Producenci we Francji, Szwecji i Stanach Zjednoczonych zwrócili się do rządu Kolumbii z propozycjami wymiany, ale priorytety wydatków rządu Petro leżą gdzie indziej.

Kolumbijskie wojsko używa również karabinów Galil opracowanych w Izraelu, do produkcji i sprzedaży których Kolumbia nabyła prawa. Izrael wspiera także ten kraj Ameryki Południowej w jego potrzebach w zakresie cyberbezpieczeństwa.

READ  Co najmniej 23 zabitych, 140 rannych w brutalnych starciach między rywalizującymi milicjami w stolicy Libii, Trypolisie

Czy oświadczenie Petro będzie miało wpływ na kontrakty wojskowe Kolumbii z Izraelem?

Pozostaje niejasne.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Kolumbii oświadczyło w czwartek w oświadczeniu, że „wszelka komunikacja związana z tym ogłoszeniem będzie przekazywana za pośrednictwem ustalonych oficjalnych kanałów i nie będzie publiczna”. Ministerstwo nie odpowiedziało natychmiast na prośbę The Associated Press o komentarz, a ambasada Izraela w Bogocie odmówiła zajęcia się tą sprawą.

Jednak dzień przed ogłoszeniem przez Petro swojej decyzji minister obrony Kolumbii Iván Velásquez powiedział legislatorom, że z Izraelem nie zostaną podpisane żadne nowe kontrakty, ale istniejące kontrakty zostaną zrealizowane, w tym te na konserwację myśliwców Kfir i jeden na systemy rakietowe.

Velásquez powiedział, że rząd powołał „komitet przejściowy”, który będzie próbował „zdywersyfikować” dostawców, aby uniknąć uzależnienia od Izraela. Dodał, że jedną z rozważanych możliwości jest opracowanie przez kolumbijski przemysł wojskowy karabinu, który miałby zastąpić Galil.

Współpraca w zakresie bezpieczeństwa znajdowała się w centrum napięć między obydwoma krajami. Izrael powiedział w październiku, że tak wstrzymałoby eksport środków bezpieczeństwa do Kolumbii po tym, jak Petro odmówił potępienia ataku Hamasu na południowy Izrael z 7 października, który wywołał wojnę, i porównał działania Izraela w Gazie z działaniami nazistowskich Niemiec. W lutym Petro ogłosił wstrzymanie zakupów broni z Izraela.

Zdaniem emerytowanego gen. Guillermo Leóna, byłego dowódcy kolumbijskich sił powietrznych, zdolności wojskowe kraju zostaną zagrożone, jeśli rząd Petro naruszy lub nawet dotrzyma swoich zobowiązań traktatowych, ale odmówi podpisania nowych kontraktów.

„Pod koniec roku zabrakło nam środków na konserwację i części zamienne i od tego momentu flota szybko popadnie w stan, w którym nie będziemy już mieli środków na jej utrzymanie” – powiedział AP. „W tym roku trzy samoloty zostały wycofane z eksploatacji ze względu na przestrzeganie cyklu użytkowania”.

READ  Reformator Masoud Pezeshkian wygrywa wybory prezydenckie w Iranie

JAK SĄ STOSUNKI HANDLOWE MIĘDZY OBU KRAJAMI?

W sierpniu 2020 r. weszła w życie umowa o wolnym handlu między Kolumbią a Izraelem. Izrael kupuje obecnie 1% całkowitego eksportu Kolumbii, w tym węgiel, kawę i kwiaty.

Według Ministerstwa Handlu Kolumbii w ubiegłym roku eksport do Izraela wyniósł 499 mln dolarów, co oznacza spadek o 53% w porównaniu z 2022 r.

Import Kolumbii z Izraela obejmuje urządzenia elektryczne, tworzywa sztuczne i nawozy.

Żaden rząd nie powiedział, czy spór dyplomatyczny będzie miał wpływ na umowę handlową.

___

Śledź relacje AP z Ameryki Łacińskiej i Karaibów pod adresem https://apnews.com/hub/latin-america

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *