Connect with us

technologia

Polska firma wprowadza etykiety półkowe zasilane energią słoneczną, aby ograniczyć marnowanie żywności

Published

on

Polska firma wprowadza etykiety półkowe zasilane energią słoneczną, aby ograniczyć marnowanie żywności

Polska firma wprowadziła na rynek elektroniczne etykiety na półki, które zasilane są perowskitowymi ogniwami słonecznymi i można je ładować za pomocą sztucznego oświetlenia w pomieszczeniach. Są już testowane w sklepie na stacji benzynowej w Warszawie

Technologia pozwala sieciom centralnie i jednocześnie zmieniać ceny w swoich sklepach, oszczędzając czas pracowników i ograniczając marnowanie żywności. Firma współpracuje również z Google, aby wykorzystać technologię chmurową i sztuczną inteligencję technologicznego giganta do dynamicznej zmiany cen.

„Pracujemy nad modułami fotowoltaicznymi nowej generacji” – powiedział Artur Kupczunas, dyrektor generalny firmy Saule Technologies, która uruchomiła w tym roku pierwszą na świecie przemysłową produkcję perowskitowych modułów słonecznych.

Firma produkuje cienkie, lekkie i elastyczne moduły słoneczne powlekane warstwą perowskitu w procesie druku atramentowego. W połączeniu z wyświetlaczami E-Ink technologię tę można wykorzystać do optymalizacji etykiet cenowych w sklepach.

„Takimi etykietami można zarządzać centralnie, ale także zdalnie, oszczędzając czas pracowników stacji benzynowych” – mówi Łukasz Porażyński, dyrektor zarządzający ds. sprzedaży detalicznej w polskim państwowym koncernie naftowym Orlen, który testuje tę technologię na swojej stacji benzynowej w powiecie anińskim. Warszawa.

Saule promował także swój wynalazek jako sposób na zapobieganie marnowaniu żywności. „Sieci handlowe będą mogły szybko obniżyć ceny przeterminowanych produktów spożywczych” – powiedziała założycielka firmy, Olga Malinkiewicz.

Polskie supermarkety muszą oddawać niesprzedaną żywność, bo pod groźbą kar finansowych

System może także sugerować klientom popularne obecnie produkty – powiedział Kupczunas.

„Oprócz ceny mogą wyświetlać tekst i grafikę, stanowiąc skuteczną platformę do przekazywania dodatkowych komunikatów: reklam, specjalnych rabatów, promocji lojalnościowych i wielu innych” – cytuje firmę PV-magazine.com. portal poświęcony branży fotowoltaicznej.

Etykiety produkowane są w różnych kolorach i kształtach. Są dostępne w rozmiarach od 3,9 do 31,8 cm (1,54 do 12,5 cala), a ich żywotność szacuje się na 10 lat.

Pierwszy na świecie chip płatniczy, który można wszczepić pod skórę, wypuścił na rynek polsko-brytyjski startup

W 2013 roku Malinkiewicz wynalazł nową formę ogniwa słonecznego, w której wykorzystano perowskit – minerał będący tlenkiem wapnia i tytanu wytwarzany z tytanianu wapnia. Po latach opracowywania i testowania produktów jej firma otworzyła w czerwcu fabrykę we Wrocławiu w zachodniej części Polski.

W przeciwieństwie do standardowych krzemowych ogniw słonecznych, perowskitowe ogniwa słoneczne można produkować masowo w procesie „roll-to-roll”. Mogą być również jasne i kolorowe oraz bardziej wszechstronne w swoich zastosowaniach.

Pierwszym rzeczywistym zastosowaniem była ładowarka do telefonu komórkowego działająca przy sztucznym świetle. Od tego czasu firma opracowała także rolety solarne, półprzezroczyste szyby fotowoltaiczne oraz stacje ładowania pojazdów elektrycznych.

Google chce uczynić z Warszawy „chmurową stolicę Europy” z centrum rozwoju nowych technologii

Główne źródło obrazu: Technologia Saule/Materiały prasowe

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *