Connect with us

Świat

W Portugalii powraca debata na temat reparacji kolonialnych i niewolnictwa

Published

on

W Portugalii powraca debata na temat reparacji kolonialnych i niewolnictwa
  • Autorstwa Alison Roberts
  • BBC News, Lizbona

opis obrazu, Prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa (po lewej) powiedział, że Portugalia powinna wziąć „pełną odpowiedzialność” za swoją przeszłość

Rząd portugalski oświadczył, że nie planuje wypłaty odszkodowań za rolę, jaką kraj odgrywa w transatlantyckim niewolnictwie i kolonializmie.

Uśpiona wcześniej debata na temat roli kraju w handlu niewolnikami i innych nadużyciach z epoki kolonialnej powróciła do życia w zeszłym tygodniu, gdy prezydent Marcelo Rebelo de Sousa zasugerował, że kraj powinien zadośćuczynić za takie „zbrodnie”.

Jednak prawicowy rząd – zdominowany przez partię niegdyś kierowaną przez pana de Sousę – odrzucił ten pomysł, podczas gdy skrajnie prawicowa partia Chega ma zabiegać o głosowanie w parlamencie potępiające prezydenta i jego wypowiedzi, które „bez wątpienia” co stanowi zdradę narodu portugalskiego i jego historii”.

W szeroko zakrojonym wywiadzie z korespondentami zagranicznymi zapytano prezydenta, czy należą się reparacje za handel niewolnikami, w ramach którego portugalskie statki sprowadzały miliony ludzi z Afryki, głównie do Brazylii, gdzie zmuszano ich do pracy na plantacjach.

W swojej odpowiedzi nie wspomniał o niewolnictwie, ale stwierdził, że Portugalia powinna wziąć „pełną odpowiedzialność” za swoją przeszłość, powołując się na masakry i grabieże jako nadużycia, za które może „ponieść koszty”.

Brazylijska Minister ds. Równości Rasowej Anielle Franco wezwała do „konkretnych działań”, które odpowiadają tym słowom.

opis obrazu, Prawicowo-ekstremistyczna partia Chega pod przywództwem Andre Ventury potępiła wypowiedzi prezydenta

Jednakże podczas uroczystości w Lizbonie, które odbyły się 25 kwietnia z okazji 50. rocznicy zamachu stanu, który zakończył dziesięciolecia dyktatury, pan de Sousa nie powrócił do tego tematu podczas wydarzenia, w którym uczestniczyli prezydenci byłych kolonii wytyczających swoją drogę do niepodległości. ułatwili rewolucję 1974 r. W swoich przemówieniach określali tę datę jako symbol wolności; nikt nie wspomniał o reparacjach.

READ  Kraje G-7 ogłaszają zakaz importu rosyjskiego złota

Tymczasem rząd wydał swoje oświadczenie dopiero w sobotę, po tym jak prezydent rozwinął swoje wcześniejsze uwagi, argumentując, że pomoc zagraniczna i umorzenie długów mogą pomóc zadośćuczynić za kolonialną przeszłość.

Portugalia, stwierdził, ma „obowiązek” przejęcia „przywództwa” w tej kwestii i przestrzegła kraj, aby uniknął losu „innych krajów, które… nie mają zdolności do dialogu i zrozumienia ze swoimi byłymi odpowiednikami”. .”

W krótkim oświadczeniu rząd stwierdził, że zajmuje „to samo stanowisko” w sprawie odszkodowań, co jego poprzednicy: „Nie było i nie ma procesu ani programu konkretnych środków w tym celu”.

Faktycznie minister kultury poprzedniego rządu socjalistycznego badał kwestię zwrotu skradzionych przedmiotów. A obecny minister, który wcześniej był m.in. dyrektorem muzeum narodowego, w którego zbiorach znajdują się eksponaty z byłych kolonii, już w przeszłości popierał ten pomysł.

Grupy antyrasistowskie i partie skrajnie lewicowe, które od dawna opowiadają się za tymi kwestiami, w ostatnich dniach ponownie dołączyły do ​​walki. Jednak konserwatywny prezydent Portugalii wygrywa wyścig.

Jak przypomniał w zeszłym tygodniu zagranicznym korespondentom, jego ojciec był gubernatorem Mozambiku w czasach dyktatury, a następnie ostatnim ministrem ds. kolonii. Zatem pan de Sousa ma dobrą pozycję, by dyskredytować głosy prawicy, które twierdzą, że kolonializm wcale nie jest taki zły.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *