Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polsko-Koreańskie Forum Ekonomiczne bada różnorodne możliwości partnerstwa

Published

on

Polsko-Koreańskie Forum Ekonomiczne bada różnorodne możliwości partnerstwa

Ambasador RP w Korei Piotr Ostaszewski, w pierwszym rzędzie, ósmy od lewej, pozuje z przedstawicielami biznesu i rządów z Korei i Polski podczas Polsko-Koreańskiego Forum Gospodarczego, które odbyło się 25 kwietnia w Seulu. Dzięki uprzejmości Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

Autor: Kim Hyun-bin

Ponad 160 liderów biznesu, urzędników państwowych i dyplomatów z Korei i Polski zebrało się 25 kwietnia w Seulu na Polsko-Koreańskim Forum Ekonomicznym.

Wydarzenie, którego gospodarzem była Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH), miało na celu wzmocnienie dwustronnych więzi biznesowych i poszukiwanie nowych kierunków współpracy wykraczających poza tradycyjne sektory produkcyjne i obejmujących również badania i rozwój.

Edycja forum w 2024 r. objęła szerszy zakres branż i ułatwiła dyskusje między interesariuszami biznesowymi, politycznymi i akademickimi z obu krajów.

„Koreę i Polskę łączą doskonałe relacje, czego przykładem jest znacząca obecność przedstawicieli biznesu i polityki obu narodów na dzisiejszym forum” – powiedział Andrzej Dycha, Prezes PAIH.

„Republika Korei jest jednym z najważniejszych partnerów Polski i naszym największym inwestorem zagranicznym w Azji. Inwestycje koreańskie znacząco przyczyniły się do rozwoju Polski, generując w ciągu ostatnich dwóch dekad prawie 7,7 miliarda euro (8,2 miliarda dolarów) nakładów inwestycyjnych i tworząc prawie 30 000 nowych miejsc pracy.

Dygnitarze, w tym Ambasador RP w Korei Piotr Ostaszewski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii Jacek Tomczak oraz Komisarz Invest Korea KOTRA Kim Tae-hyung, podkreślili centralną rolę relacji koreańsko-polskich w promowaniu wzrostu gospodarczego i innowacji.

„Polska jest największym partnerem handlowym i inwestycyjnym Korei w Europie Środkowo-Wschodniej, a Korea jest największym inwestorem pozaeuropejskim w Polsce. Oczekuje się, że nasza współpraca będzie w dalszym ciągu się pogłębiać, szczególnie w sektorach zaawansowanych technologii, takich jak czysta energia.” „Akumulatory i pojazdy elektryczne pozycjonują nas jako partnerów patrzących w przyszłość” – powiedział Kim.

READ  Rights Group potwierdza, że ​​polski senator został zhakowany przy użyciu oprogramowania szpiegującego

W części seminaryjnej forum aktywnie uczestniczyły wiodące firmy takie jak SK hynix, Wardynski & Partners, CRIDO, Colliers Poland, DZP, Tias, Korea Overseas Infrastructure & Urban Development Corporation (KIND) oraz Koreańska Agencja Promocji Handlu i Inwestycji (KOTRA). ). W końcowej części wydarzenia odbyło się ponad 50 spotkań B2B promujących konkretną współpracę pomiędzy koreańskimi i polskimi firmami.

„W 2023 roku Polska i Republika Korei odnotowały obroty handlowe na poziomie około 10,1 miliarda dolarów, a polski eksport do Korei sięgnął 1,1 miliarda dolarów. To silne zaangażowanie gospodarcze zostanie dodatkowo podkreślone podczas obchodów 35. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między naszymi narodami” – powiedziała Anna Łagodzińska, szefowa biura PAIH w Seulu.

Dalsza obecność koreańskich firm w Polsce, w tym gigantów branży, takich jak LG i Samsung, podkreśla głębokość powiązań gospodarczych. Inwestycja LG w najnowocześniejszą fabrykę akumulatorów uczyniła z Polski czołowego światowego eksportera akumulatorów litowo-jonowych, a centrum badawczo-rozwojowe firmy Samsung w Warszawie napędza innowacje w telekomunikacji i rozwoju oprogramowania.

Gwałtownie wzrósł także polski eksport do Korei, a wśród koreańskich konsumentów coraz większą popularnością cieszą się takie produkty jak mleko pasteryzowane. Niesłabnące wsparcie PAIH dla polskich eksporterów oraz jej inicjatywy, takie jak organizacja wydarzeń branżowych i ułatwianie wizyt studyjnych koreańskim importerom, dodatkowo napędzają tę trajektorię wzrostu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *