Connect with us

Gospodarka

Polski Duda nalega, aby sojusznicy z NATO wydali 3% PKB na obronność – Euractiv

Published

on

Polski Duda nalega, aby sojusznicy z NATO wydali 3% PKB na obronność – Euractiv

The Capitals dostarcza najświeższe wiadomości z całej Europy poprzez relacje na miejscu za pośrednictwem sieci medialnej Euractiv. Możesz zapisać się do newslettera Tutaj.


Wiadomości europejskie, które warto przeczytać. Witamy w Stolice z Euractiv.


Dzisiejsze wydanie przynosi Państwu EIT RawMaterials

Wiodące wydarzenie surowcowe w Europie: Szczyt Surowców

Dołącz do wiodącego europejskiego wydarzenia poświęconego surowcom, które odbędzie się w Brukseli w dniach 14–16 maja, otwartego przez Maroša Šefčoviča, wiceprzewodniczącego wykonawczego Komisji Europejskiej ds. Europejskiego Zielonego Ładu, stosunków międzyinstytucjonalnych i prognozowania.

Odwiedź eitrmsummit.com i zarezerwuj sobie miejsce już teraz!


W dzisiejszych wiadomościach z The Capitals:

WARSZAWA

Prezydent Polski Andrzej Duda wezwał inne kraje NATO do zwiększenia swoich wydatków na obronność do 3% PKB, argumentując, że sytuacja w zakresie bezpieczeństwa uległa zmianie, a porozumienia sprzed kilkudziesięciu lat nie były ambitne. Czytaj więcej.

///

INSTYTUCJE UE

Blok prawicowy głosuje przeciwko propozycji wprowadzenia w parlamencie obowiązkowych szkoleń przeciwdziałających molestowaniu. Centroprawicowa Europejska Partia Ludowa (EPL), Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy (ECR) oraz Tożsamość i Demokracja (ID) w Parlamencie Europejskim głosowały przeciwko propozycji wprowadzenia obowiązkowych szkoleń dla parlamentarzystów w zakresie przeciwdziałania znęcaniu się. Czytaj więcej.

Parlament UE przyjmuje nowe zasady dotyczące ograniczania, ponownego użycia i recyklingu opakowań. W środę Parlament Europejski znaczną większością głosów zagłosował za przyjęciem nowych przepisów mających na celu ograniczenie ilości odpadów opakowaniowych, w tym poprzez zachęcanie do ponownego użycia i recyklingu niektórych rodzajów opakowań. Czytaj więcej.

Na koniec chichot: UE przyjmuje dyrektywę w sprawie gig work. W środę na sesji plenarnej Parlament Europejski większością głosów zatwierdził rozwodnioną wersję długo oczekiwanej dyrektywy UE dotyczącej pracy za pośrednictwem platform internetowych, kończąc dwa lata intensywnych negocjacji 554 głosami za i 56 przeciw. Czytaj więcej.

///

PARYŻ

„Strategiczna porażka”: Raphaël Glucksmann z Francji celuje w geopolitykę Macrona. W środę na wiecu politycznym w Strasburgu czołowy kandydat francuskich socjalistów Raphaël Glucksmann przedstawił swoją wizję przyszłości UE, mając nadzieję, że przed czerwcowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego ugruntuje swoją pozycję jedynej wiarygodnej siły lewicowej. Czytaj więcej.

READ  Udane doświadczenie Polski na rynku gazu otwiera przed Ukrainą nowe możliwości

Le Pen nr 3 w konkursie UE jest oskarżona o współudział w zbrodniach przeciwko ludzkości i stosowaniu tortur. W pozwie złożonym we wtorek przed sądem dwie organizacje pozarządowe oskarżają Fabrice’a Leggeriego, byłego dyrektora unijnej agencji granicznej Frontex i obecnego kandydata francuskiej skrajnie prawicowej Partii Narodowej Rassemblement, o współudział w zbrodniach przeciwko ludzkości i torturowaniu migrantów. Czytaj więcej.

///

BERLIN

Niemieckie organy ścigania prowadzą dochodzenie w sprawie prawicowego ekstremistycznego głównego kandydata do UE Kraha. Wkrótce po tym, jak przywódcy skrajnie prawicowej niemieckiej AfD potwierdzili, że Maksymilian Krah jest jej głównym kandydatem do UE pomimo aresztowania jego doradcy pod zarzutem szpiegostwa, nowe doniesienia medialne ujawniły, że władze prowadzą dochodzenie w sprawie samego Kraha. Czytaj więcej.

Niemcy i Wielka Brytania przezwyciężają napięcia, aby wzmocnić współpracę obronną po brexicie. Kanclerz Olaf Scholz i premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak ogłosili w środę wspólny rozwój nowego systemu artyleryjskiego, podkreślając pilną potrzebę ścisłej współpracy w zakresie bezpieczeństwa europejskiego pomimo Brexitu. Czytaj więcej.

Oderwana Niemiecka Partia Lewicy twierdzi, że poparcie dla nowej grupy parlamentarnej UE jest przypieczętowane. Alliance Sahra Wagenknecht, najmłodsza partia lewicowa w Niemczech, ma wystarczające poparcie, aby po czerwcowych wyborach utworzyć nową grupę w Parlamencie Europejskim i przewodzić jej, potwierdził w środę czołowy kandydat Fabio De Masi, otwierając drzwi „siłom postępowym” w zerwij z tradycją drzwi Lewa Dynamika. Czytaj więcej.


POŁUDNIE EUROPY

RZYM

Nowe włoskie prawo zezwalające aktywistom pro-life na dostęp do klinik aborcyjnych wywołuje debatę. Po wtorkowym głosowaniu włoskich senatorów, przeciwnicy aborcji uzyskali dostęp do placówek, w których kobiety mogą przerywać ciążę. Wywołało to na nowo debatę na temat aborcji, mimo że Włochy zalegalizowały tę procedurę 46 lat temu. Czytaj więcej.

///

MADRYT

Rząd Sáncheza stoi w obliczu kolejnych trudnych przetasowań. Hiszpański premier Pedro Sánchez prawdopodobnie zostanie zmuszony do kolejnej trudnej rekonstrukcji rządu, ponieważ minister ds. transformacji ekologicznej i wicepremier Teresa Ribera została mianowana liderem listy jego Partii Socjalistycznej w wyborach europejskich. Czytaj więcej.

Sánchez zapowiedział, że cofnie się o krok, aby rozważyć rezygnację. Premier Hiszpanii Pedro Sánchez (PSOE/S&D) ogłosił w środę wieczorem, że odwołał cały kalendarz wydarzeń publicznych na kilka najbliższych dni, aby rozważyć, czy zrezygnować ze stanowiska premiera, w następstwie zarzutów postawionych jego żonie Begoñie Gómez w związku z podejrzeniem korupcja. Czytaj więcej.


WSCHODNIA EUROPA

BRATYSŁAWA

Rząd Fico zatwierdza ustawę reformującą słowackie nadawcy publiczne. Rząd słowackiego premiera Roberta Fico przyjął w środę kontrowersyjną ustawę mającą na celu zacieśnienie kontroli państwa nad nadawcą publicznym RTVS. Posunięcie to, zdaniem krytyków, nadal stanowi zagrożenie pomimo niewielkich zmian w ostatecznej propozycji dotyczącej wolności mediów na Słowacji. Czytaj więcej.


WIADOMOŚCI Z BAŁKANÓW

SOFIA

O drugie miejsce w bułgarskich wyborach łeb w łeb ścigają się trzy partie. Walka o drugie miejsce w nadchodzących przedterminowych wyborach parlamentarnych w Bułgarii w czerwcu będzie zacięta, w której udział wezmą proeuropejska koalicja Kontynuuj zmiany – Demokratyczna Bułgaria (PP-DB), partia mniejszości tureckiej DPS i prorosyjska Partia Nacjonalistyczna Partia Vazrazhdane’a wydaje się być blisko, natomiast GERB, partia wieloletniego byłego premiera Bojko Borysowa, pozostaje daleko w tyle. Czytaj więcej.

///

SKOPJE

Nacjonalista z Macedonii Północnej zwyciężył w pierwszej turze wyborów prezydenckich. W środę (24 kwietnia) nacjonalistyczna kandydatka Macedonii Północnej Gordana Siljanovska-Davkova ogłosiła zwycięstwo w pierwszej turze wyborów prezydenckich – pierwszym z serii głosów, które mogą zadecydować o przystąpieniu tego bałkańskiego kraju do Unii Europejskiej. Czytaj więcej.


PORZĄDEK OBRAD:

  • UE: Komisarz ds. energii Kadri Simson wygłasza przemówienie otwierające 4. edycję konferencji „WindWorks. Konferencja energetyczna „Connecting Industries”;
  • Komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski spotyka się w Pekinie z chińskim ministrem rolnictwa i spraw wiejskich Tangiem Renjianem oraz komisarzem chińskiej Krajowej Agencji Własności Intelektualnej Shen Changyu.
  • Komisarz ds. równości szans Helena Dalli wygłasza przemówienie programowe z okazji „Miesiąca Różnorodności i Europejskich Stolic Włączenia”;
  • Komisarz ds. spójności i reform Elisa Ferreira odwiedza w Gaziantep w Turcji obszary dotknięte trzęsieniem ziemi, które otrzymują wsparcie z FSUE.
  • Komisarz do spraw wewnętrznych Ylva Johansson wypowiada się na temat debaty na temat pakietu dotyczącego mobilności talentów zorganizowanej przez Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny (EKES);
  • Iliana Ivanova, komisarz ds. innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży, spotyka się w Stambule z tureckim ministrem przemysłu i technologii Mehmetem Fatihem Kacırem; uczestniczy w 2. dialogu wysokiego szczebla UE–Turcja w sprawie nauki, badań, technologii i innowacji;
  • głosowania na sesji plenarnej Parlamentu w sprawie Międzyinstytucjonalnego Organu ds. Standardów Etycznych, wczesnego informowania pasażerów, nowych zarzutów dotyczących rosyjskiej ingerencji w Parlament Europejski, nadchodzących wyborów do Parlamentu Europejskiego oraz wpływu na Unię i nie tylko;
READ  Rafineria Lotosu przerabia ropę dla niemieckiej Leuny – mówi polski minister

***

[Edited by Sarantis Michalopoulos, Daniel Eck, Alice Taylor, Liene Lūsīte, Sofia Mandilara]

Przeczytaj więcej z Euractiv

Zapisz się już teraz do naszego biuletynu „Odszyfrowane wybory do UE”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *