Connect with us

Nauka

We wrześniu Kraków będzie gospodarzem zawodów European Rover Challenge – sekcja angielska

Published

on

We wrześniu Kraków będzie gospodarzem zawodów European Rover Challenge – sekcja angielska

Spośród 100 zespołów z prestiżowych uczelni technicznych na całym świecie wybrano 35, które rywalizowały w tym niezwykłym wydarzeniu, prezentując swoje innowacyjne łaziki marsjańskie.

Organizatorem obchodzącego 10-lecie ERC jest Europejska Fundacja Kosmiczna, a tegoroczne zawody po raz pierwszy odbędą się na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Rektor AGH, prof. Jerzy Lis, podkreślił szeroki zasięg wydarzenia, stwierdzając, że „promuje naukę, technologię, edukację, przemysł i wszystko, co jest związane z technologiami kosmicznymi”.

Podkreślając wagę tego wydarzenia, prof. Marek Moszyński z Polskiej Agencji Kosmicznej wymienił je jako potencjalnie największe wydarzenie w Polsce w tym roku w sektorze jednoczącym środowisko akademickie, przemysł i społeczeństwo.

ERC jest przeznaczone nie tylko dla ekspertów i studentów, ale także dla wszystkich zainteresowanych kosmosem.

Łukasz Wilczyński, prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej dodał, że jednym z głównych celów ERC jest udostępnianie wiedzy każdemu. Wydarzenie skierowane jest do rodzin i oferuje szereg atrakcji, w tym główne zawody łazika marsjańskiego, pokazy naukowo-technologiczne oraz konferencję naukową.

Zespoły biorące udział w ERC stają przed wyzwaniem zaprojektowania i zbudowania łazika marsjańskiego zdolnego do wykonywania zadań z najwyższą precyzją, inspirowanego prawdziwymi misjami kosmicznymi NASA i ESA. Po miesiącach ciężkiej pracy ich projekty są oceniane przez specjalistów z branży i kosmosu, zanim finaliści zademonstrują możliwości swoich łazików na specjalnym terenie przypominającym Marsa, znanym jako Marsyard.

Zaprojektowany przez geologów planetarnych z Polskiej Akademii Nauk Marsyard to obiekt symulujący wybrane aspekty powierzchni Marsa, w tym aktywne wulkany, kratery uderzeniowe i dowody aktywności wodnej. Przyciąga uwagę naukowców na całym świecie dzięki dokładnemu odwzorowaniu marsjańskich procesów geologicznych.

READ  Ag jest w trybie wdrażania dla pogody

ERC odbywa się w Polsce od dekady, a wyzwania bardzo naśladują zadania stojące obecnie przed łazikami na Marsie i Księżycu.

Konkurs daje zespołom studenckim możliwość zaprezentowania swoich umiejętności i kreatywności szerokiemu gronu odbiorców, w tym przedstawicielom największych agencji kosmicznych, takich jak m.in Amerykańska Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA), Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i innych, zapewniających platformę wymiany wiedzy i tworzenia sieci kontaktów w sektorze kosmicznym.

(rt/gs)

Źródło: PAPKA

Kliknij na odtwarzacz audio powyżej, aby obejrzeć relację Radia Polska Agnieszki Bielawskiej.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *