Nauka
„Grobowiec książęcy” wypełniony luksusowymi artefaktami ukazuje „elitarne” zwyczaje rzymskie w Polsce
Goci, grupa plemion germańskich, słynęli z tego, że byli zaciekłymi przeciwnikami Cesarstwa Rzymskiego. Szczegółowe relacje z jego „barbarzyńskich” podbojów – i niesławnego splądrowania Rzymu w roku 410 – można znaleźć w tekstach historycznych.
Jednak niewiele przekazano na temat jego struktury społecznej, pozostawiając wiele pytań współczesnym badaczom. Jak się zorganizowali? Czy ich społeczeństwo było tak rozwarstwione jak społeczeństwo Rzymian?
Niedawne odkrycie A dobrze zachowany grobowiec gotycki w Polsce wyjaśnia te pytania i dostarcza dowodów na obecność „elitarnej” grupy władców – wynika z badań opublikowanych w kwietniu w czasopiśmie A Archeological and Anthropological Sciences.
Cmentarz odnaleziono w Czarnówku, wsi na dalekiej północy Polski, w 2021 roku. Był on powiązany z kulturą wielbarską, społeczeństwem gotyckim zamieszkującym współczesną Polskę od I do V wieku naszej ery.
Grób, znany jako obiekt 1927, stanowił piaszczysty dół, na dnie którego odnaleziono urnę.
Po zbadaniu w laboratorium okazało się, że pojemnik zawierał „bardzo dobrze zachowane” skremowane szczątki ludzkie.
Odkryto także skarbnicę artefaktów grobowych, w tym złoty wisiorek, posrebrzany wisiorek z muszli, parę srebrnych bransoletek i szklany wazon pochodzenia rzymskiego – twierdzą badacze. Znaleziono także kości zwierzęce, co wskazuje, że na stosie pogrzebowym złożono zwłoki zwierzęcia.
Analiza „grobu książęcego” wskazuje, że zmarłą była kobieta należąca do wyższych warstw społeczeństwa.
Wygląda na to, że urodziła się na Pomorzu, historycznym regionie północnej Polski, gdzie prawdopodobnie mieszkała do późnej dorosłości.
Ich wysoki status – być może osiągnięty w drodze dziedziczenia – jest „szczególnie interesujący”, gdyż uważa się, że kultura wielbarska była patriarchalna.
„Odkrycia pokrywają się również z obecną wiedzą na temat struktury pokrewieństwa społeczności germańskich, w których pozycja społeczna była przekazywana z pokolenia na pokolenie” – stwierdzili naukowcy.
Zwęglone kości świadczą także o tym, że kobieta żyła długo i zdrowo, wolna od niedożywienia i chorób zakaźnych, co było wówczas rzadkością.
„Ich długowieczności mógł w jakiś sposób sprzyjać wysoki status społeczny, który prawdopodobnie obejmował bardziej zbilansowaną dietę, regularną higienę i brak stresu związanego z pracą fizyczną – udogodnienia często niedostępne dla większości ludzi żyjących w starożytności” – stwierdzili śledczy .
Naukowcy twierdzą, że na to widoczne rozwarstwienie w społeczeństwie mogli mieć wpływ Rzymianie, którzy byli ściśle podzieleni ze względu na klasy, zauważając, że należy przeprowadzić więcej badań.
Robotnicy drogowi odkrywają historyczną twierdzę w Polsce. Sprawdź znalezisko
Dziesiątki średniowiecznych grobów – w tym kilkoro dzieci – odkopano w pobliżu jeziora we Francji
Na suchym lądzie w Malezji odkryto stuletni wrak statku ze skarbnicą monet
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”