Connect with us

Świat

Izraelski parlament przyjął ustawę torującą drogę do zamknięcia Al Jazeery | Izraelska wojna w Gazie News

Published

on

Izraelski parlament przyjął ustawę torującą drogę do zamknięcia Al Jazeery |  Izraelska wojna w Gazie News

Premier Benjamin Netanjahu obiecuje wykorzystać to prawo do zamknięcia lokalnych operacji Al Jazeery.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu zapowiedział „podjęcie natychmiastowych działań w celu powstrzymania działalności Al Jazeery w kraju” po tym, jak izraelski parlament przyjął ustawę przyznającą ministrom wyższego szczebla uprawnienia do zamykania zagranicznych kanałów informacyjnych uznawanych za stwarzające zagrożenie dla bezpieczeństwa.

„Al Jazeera nie będzie już nadawać z Izraela” – napisał Netanjahu w poście w serwisie X po tym, jak w poniedziałek projekt ustawy przeszedł przez ostatnie czytanie. „Zamierzam natychmiast podjąć działania zgodnie z nowym prawem, aby wstrzymać działalność kanału”.

Netanjahu od dawna starał się blokować transmisje katarskiej firmy medialnej, podnosząc zarzut antyizraelskich uprzedzeń.

Ustawa uchwalona w 71-10 głosów w Knesecie daje premierowi i ministrowi komunikacji uprawnienia do nakazania zamknięcia zagranicznych sieci w Izraelu i konfiskaty ich sprzętu, jeśli zostaną uznane, że „szkodzą bezpieczeństwu państwa”.

Rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre powiedziała w poniedziałek, że izraelskie posunięcie mające na celu zamknięcie Al Jazeery jest „niepokojące”.

„Wierzymy w wolność prasy. To krytyczne. „To niezwykle ważne, a Stany Zjednoczone wspierają niezwykle ważnych dziennikarzy na całym świecie, w tym dziennikarzy zajmujących się konfliktem w Gazie” – powiedział dziennikarzom Jean-Pierre.

„Dlatego wierzymy, że praca jest ważna. Wolność prasy jest ważna. A jeśli te doniesienia są prawdziwe, jest to dla nas niepokojące”.

Tymczasem Komitet Ochrony Dziennikarzy (CPJ) stwierdził, że nowe izraelskie prawo „stanowi poważne zagrożenie dla międzynarodowych mediów”.

„To przyczynia się do powstania atmosfery autocenzury i wrogości wobec prasy, a jest to tendencja, która nasiliła się od rozpoczęcia wojny Izrael-Gaza” – stwierdziła CPJ.

Długa kampania

Ustawa weszła w życie prawie pięć miesięcy po tym, jak Izrael oświadczył, że zablokuje libańskiego nadawcę Al Mayadeen.

READ  Finansowane przez Bidena loty deportacyjne z „autostrady migracyjnej” są dobrowolne

Odkąd wojna Izraela w Gazie rozpoczęła się w październiku, izraelski rząd przyjął przepisy wojenne, które pozwalają mu za zgodą sądów tymczasowo zamykać zagraniczne media, które stanowią zagrożenie dla jego interesów narodowych.

Powstrzymała się jednocześnie od zamknięcia Al Jazeery. Minister komunikacji Shlomo Karhi wyraził wówczas jednak nadzieję, że środki te zostaną zastosowane przeciwko należącej do Kataru Al Jazeera.

Karhi oskarżył ten kanał – jeden z niewielu międzynarodowych kanałów medialnych, które transmitowały na żywo ze Strefy Gazy podczas wojny w oblężonej enklawie – o uprzedzenia wobec Hamasu i podżeganie przeciwko Izraelowi.

Izrael często atakował Al Jazeerę, która ma biura na okupowanym Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy. W maju 2022 r. siły izraelskie zastrzeliły wyższą dziennikarkę Al Jazeera Shireen Abu Akleh, gdy relacjonowała izraelski atak wojskowy w mieście Jenin na Zachodnim Brzegu.

W raporcie zleconym przez Organizację Narodów Zjednoczonych stwierdzono, że siły izraelskie użyły podczas zabójstwa „śmiertelnej siły bez uzasadnienia”, naruszając ich „prawo do życia”.

Podczas wojny w Gazie kilku dziennikarzy stacji i członkowie ich rodzin zginęło w wyniku izraelskich bombardowań.

25 października w nalocie zginęła rodzina szefa biura w Gazie Waela Dahdouha, w tym jego żona, syn, córka, wnuk i co najmniej ośmiu innych krewnych.

Ustawę przyjęto w obliczu poważnych protestów Netanjahu w związku z sposobem prowadzenia wojny w Gazie i uchybieniami w zakresie bezpieczeństwa, które doprowadziły do ​​niewykrycia ataków pod przewodnictwem Hamasu na południowy Izrael z 7 października.

Według władz izraelskich w atakach tych zginęło co najmniej 1139 osób, a około 250 więźniów przewieziono do Gazy.

Według władz palestyńskich w izraelskiej wojnie ze Strefą Gazy zginęły co najmniej 32 782 osoby, głównie kobiety i dzieci.

W niedzielę dziesiątki tysięcy ludzi zebrało się przed budynkiem izraelskiego parlamentu w zachodniej Jerozolimie podczas największej antyrządowej demonstracji od początku wojny.

READ  Ponad 32,7 tys.nowych zakażeń koronawirusem i 570 zgonów z powodu COVID-19

W niedzielę demonstranci zażądali od rządu zawieszenia broni w celu uwolnienia więźniów przetrzymywanych przez Hamas i wezwali do przedterminowych wyborów.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *