Connect with us

Świat

Zamachowiec samobójca zabija pięciu chińskich pracowników w Pakistanie

Published

on

Zamachowiec samobójca zabija pięciu chińskich pracowników w Pakistanie

Pięciu chińskich pracowników zginęło we wtorek, gdy zamachowiec-samobójca wjechał pojazdem w ich konwój w północnym Pakistanie. Był to najnowszy z serii ataków terrorystycznych, które uwypukliły wyzwania w zakresie bezpieczeństwa, przed którymi stoi Pakistan, chroniąc chiński personel.

Chińscy robotnicy pracowali przy tamie Dasu, projekcie hydroelektrowni na rzece Indus w północno-zachodniej prowincji Khyber-Pakhtunkhwa. Jak podają urzędnicy, konwój jechał z Islamabadu do Dasu i został zaatakowany około godziny 13:00.

W zeszłym tygodniu do ataków terrorystycznych doszło także w pakistańskiej wojskowej bazie lotniczej i strategicznym porcie w południowo-zachodniej części kraju, gdzie Chiny zainwestowały miliardy w projekty infrastrukturalne. Seria ataków postawiła pod znakiem zapytania bliskie powiązania gospodarcze i strategiczne między obydwoma krajami.

Szacuje się, że Chiny wydały około 62 miliardy dolarów na projekty w Pakistanie, głównie na budowę korytarza transportowego przez Beludżystan do nowego obsługiwanego przez Chińczyków portu głębinowego w pakistańskim mieście Gwadar.

Był to drugi najbardziej śmiercionośny atak na chińskich pracowników pracujących przy projekcie tamy, po wcześniejszym samobójczym ataku na konwój w 2021 r., w którym zginęło dziewięciu chińskich pracowników. Nie było bezpośredniego oskarżenia o odpowiedzialność za wtorkowy atak. Zginął także kierowca pojazdu.

„Ten ostatni atak na obywateli Chin w Pakistanie wzmacnia rosnące obawy w Pekinie co do ponurej przyszłości inwestycji wartych dziesiątki miliardów dolarów w tym kraju” – powiedział Kamran Bokhari, starszy dyrektor ds. bezpieczeństwa i dobrobytu w Eurazji w Instytucie New Lines w Waszyngtonie .

„Chiny były pierwszym rzędem świadków upadku społecznego, politycznego, gospodarczego i bezpieczeństwa Pakistanu” – powiedział. „To, co dzieje się w Pakistanie, wraz z sytuacją w Afganistanie po upadku USA, stwarza poważne zagrożenie dla chińskich interesów w szerszych regionach Azji Południowej i Środkowej”.

Większej części aktów przemocy dokonali pakistańscy talibowie, ideologiczny sojusznik i bliźniak talibów w Afganistanie, a także Armia Wyzwolenia Beludżystanu, bojowa organizacja separatystyczna działająca głównie w prowincji Beludżystan.

W ostatnich latach separatyści z Beludży obrali za cel chińskich pracowników, twierdząc, że plądrują zasoby naturalne, takie jak złoto i dostęp do morza, które powinny należeć wyłącznie do ludności Beludżystanu.

Pakistańscy talibowie mają bliskie powiązania z grupą bojowników zwaną Islamskim Ruchem Turkiestanu Wschodniego, która dąży do niepodległości dla ujgurskich muzułmanów w Chinach. W ramach tych stosunków pakistańscy talibowie przeprowadzali ataki na chińskie interesy w Pakistanie w odpowiedzi na sposób, w jaki Pekin traktował Ujgurów.

W styczniowym raporcie monitorującym ONZ odnotowano obawy, że Islamski Ruch Wschodniego Turkiestanu w ostatnich miesiącach ściślej współpracował z pakistańskimi talibami „w zakresie werbowania, szkolenia, planowania ataków i stwarzania regionalnego zagrożenia”.

Niedawny wzrost przemocy ze strony bojowników w Pakistanie pogłębił kryzysy polityczne i gospodarcze, z jakimi borykał się ten kraj w ciągu ostatnich dwóch lat. Doprowadziło to również do wzrostu napięć w sąsiednim Afganistanie z przywódcami talibów, których pakistańscy urzędnicy oskarżają o zapewnianie bezpiecznego schronienia bojownikom, którzy przeprowadzili ataki w Pakistanie. Urzędnicy talibscy zaprzeczają tym twierdzeniom.

W ostatnich miesiącach nasiliły się napięcia między obydwoma krajami. We wrześniu urzędnicy pakistańscy ogłosili nową politykę mającą na celu deportację około 1,7 miliona Afgańczyków mieszkających w kraju nielegalnie. Na początku tego miesiąca Pakistan po raz pierwszy od prawie dwóch lat zbombardował także cele pakistańskich talibów w Afganistanie.

„Wzrost przemocy jest powiązany z pogarszającymi się stosunkami Pakistanu z talibami” – powiedział Abdul Basit, pracownik naukowy w Szkole Studiów Międzynarodowych im. S. Rajaratnama w Singapurze. „Nowa fala przemocy sugeruje również, że zdolności operacyjne zarówno grup dżihadystów, jak i separatystów z Beludżów poprawiają się, aby móc uderzać w twarde cele w skoordynowanych atakach.” Obie grupy zatrudniają zamachowców-samobójców, co podkreśla stałą rekrutację w ich szeregi.

READ  Wysocy rangą urzędnicy irańskiej Gwardii Rewolucyjnej zabici w ataku w Syrii obwinia się Izrael

Wtorkowy atak miał miejsce wzdłuż autostrady Karakorum, która łączy stolicę Islamabadu z górzystym północnym regionem Gilgit-Baltistan i Chinami i przebiega jedną z wielu tras starożytnego Jedwabnego Szlaku.

Według Bilala Faiziego, rzecznika służb ratunkowych w prowincji Khyber-Pakhtunkhwa, obywatele Chin podróżowali autostradą w konwoju bezpieczeństwa, gdy pojazd wyładowany materiałami wybuchowymi wjechał w autostradę.

Dzień wcześniej separatyści z Beludży zaatakowali pakistańską bazę morską PNS Siddique w dystrykcie Turbat w prowincji Beludżystan. Pakistańskie wojsko poinformowało, że czterem ciężko uzbrojonym napastnikom nie złamało zasad bezpieczeństwa i zginęło na zewnętrznym obwodzie bazy. W strzelaninie zginęło dwóch pakistańskich żołnierzy. Do ataku przyznała się Armia Wyzwolenia Beludżystanu.

20 marca dwóch pakistańskich żołnierzy zginęło, gdy separatyści z Beludżów zaatakowali biura pakistańskiego wywiadu wojskowego w Gwadar, południowo-zachodnim mieście, w którym Pakistan buduje port z pomocą Chin. Urzędnicy podali, że ośmiu ciężko uzbrojonych mężczyzn próbowało przedostać się do władz portu Gwadar i zginęło w wyniku strzelaniny, która trwała kilka godzin.

W odpowiedzi na wtorkowy atak pakistańskie władze obiecały zbadać incydent i postawić przed sądem osoby stojące za atakami.

Po wtorkowej wizycie w ambasadzie Chin w Islamabadzie minister spraw wewnętrznych i kontroli narkotyków Syed Mohsin Raza Naqvi powiedział, że rząd będzie „działał żelaznymi rękami przeciwko elementom biorącym udział w ataku”.

W oświadczeniu ambasada Chin w Islamabadzie stwierdziła, że ​​„zdecydowanie potępia ten atak terrorystyczny, składa głębokie kondolencje ofiarom w obu krajach i składa najszczersze kondolencje rodzinom ofiar”. zostać całkowicie przeprowadzone po zdarzeniu.”

Amy Chang Chien I Zia ur Rehman przyczynił się do zgłoszenia.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *