Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Koalicja polskiego rządu przedstawia projekt ustawy o zniesieniu zakazu handlu w niedzielę

Published

on

Koalicja polskiego rządu przedstawia projekt ustawy o zniesieniu zakazu handlu w niedzielę

Jedna z partii koalicji rządzącej w Polsce przedstawiła projekt ustawy, który ma złagodzić obowiązujący w kraju zakaz handlu w niedzielę. Sklepy mogłyby być otwarte w dwie niedziele w miesiącu, a pracownicy otrzymywaliby w te dni podwójne wynagrodzenie w zamian za dodatkowy dzień wolny.

Zakaz został wprowadzony w 2018 r. za rządów byłego narodowo-konserwatywnego rządu Prawa i Sprawiedliwości (PiS), po rozpoczęciu kampanii na rzecz niego przez związek zawodowy „Solidarność” i Kościół katolicki.

Przywrócenie choćby części handlu w niedzielę było jedną z obietnic wyborczych centrowej partii Polska 2050 (Polska 2050), wchodzącej w skład nowej koalicji rządzącej, która zastąpiła w grudniu rządzący PiS. Zniesienie zakazu handlu zapowiada także główne ugrupowanie rządowe, Koalicja Obywatelska Donalda Tuska (KO).

Przeciwko takiemu posunięciu wypowiadają się jednak będący obecnie w opozycji PiS i NSZZ „Solidarność”. Sceptyczny wobec tego pomysłu jest także inny członek koalicji rządzącej Tuska, Lewica (Lewica).

Jeden z parlamentarzystów Polska 2050, Ryszard Petru, twierdzi, że nowa propozycja jego partii stanowi „kompromis pomiędzy pełną liberalizacją handlu a obecnym zakazem”.

Chociaż większość sklepów może obecnie być otwarta tylko w siedem niedziel w roku, proponowane prawo pozwoliłoby im na handel w pierwszą i trzecią niedzielę każdego miesiąca.

W zamian pracownicy handlu detalicznego otrzymywaliby w te dni podwójne wynagrodzenie, a pracodawcy mieliby także obowiązek udzielić pracownikowi pracującemu w niedzielę dnia wolnego w ciągu sześciu dni przed lub sześciu dni po niedzieli roboczej.

Petru przytoczył szacunki, że liberalizacja handlu w niedzielę doprowadziłaby do 4% wzrostu sprzedaży w sektorze detalicznym, a zatrudnienie mogłoby wzrosnąć o 40 tys. Powiedział, że Polska 2050 „zachęci wszystkich partnerów koalicyjnych do wsparcia tego projektu”.

Jeden z tych partnerów, KO, przed ubiegłorocznymi wyborami wymieniał zniesienie zakazu handlu w niedzielę jako jedno ze 100 rozwiązań, które firma chciała wprowadzić w ciągu 100 dni od objęcia urzędu (z których większości nie udało się wdrożyć).

READ  Polska deklaruje, że koty domowe są obecnie gatunkiem inwazyjnym

Jednak drugi z Waszych partnerów koalicyjnych, Lewica, nie jest entuzjastycznie nastawiony do tego pomysłu. Jedna z jej czołowych postaci, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, odnosząc się dziś do propozycji Polska 2050, zauważyła, że ​​Polacy już pracują najdłużej w Europie.

„Brakuje nam czasu na odpoczynek, a tradycyjnym dniem odpoczynku i czasu z rodziną jest niedziela” – powiedziała Dziemianowicz-Bąk, cytowana przez Polską Agencję Prasową (PAP). „Dlatego istnieje duży sceptycyzm wobec wszelkich propozycji wprowadzenia dni roboczych w niedziele”.

Polityk PiS Daniel Milewski z zadowoleniem przyjął fakt, że kilku przedstawicieli lewicy wypowiedziało się przeciwko zniesieniu zakazu handlu w niedzielę.

„Kiedy się przedstawiliśmy [it]…przedstawiano nas jako fundamentalistów religijnych” – Milewski powiedział TV Republika. „Ale chodziło o rodziny [not church].”

Tymczasem Alfred Bujara, szef działu handlu detalicznego NSZZ „Solidarność”, zdecydowanie potępił propozycję „Polska 2050” Tydzień Solidarności że „przywrócenie handlu w niedzielę byłoby poważnym ciosem” dla dwóch milionów pracowników handlu detalicznego w Polsce, z których 72% to kobiety.

„Rozmawiam z tymi kobietami. Nie możesz sobie wyobrazić, że będziesz musiał pracować w niedzielę. Oni też w to nie wierzą [promises] jakiekolwiek dodatki lub premie [for working on Sunday]bo pracodawcy są w tej kwestii bardzo bezwzględni” – dodał.

Na początku tygodnia, jeszcze przed przedstawieniem projektu ustawy, wiceprzewodniczący Ogólnopolskiej Konfederacji Związków Zawodowych (OPZZ) Sebastian Koćwin również przekonywał, że zakaz handlu popierają pracownicy przemysłowi.

READ  Polscy geografowie tworzą mapę świata Wiedźmina

Handel jest największym sektorem zatrudnienia w Polsce. Według GUS, w 2020 roku w handlu pracowało od 1,5 do 2 mln osób, co stanowi około 4,6% ogółu zatrudnionych.

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez UCE Research dla republika Akceptacja społeczna dla zakazu handlu rośnie z każdym dniem. W zeszłym miesiącu tylko 44% chciało wznowienia handlu w niedziele, w porównaniu do 54% we wrześniu.

Główne źródło obrazu: Studio Cottonbro / Pexels

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *