Nauka
2012-2022: Polska – 10 lat w Europejskiej Agencji Kosmicznej – POLSA
Do korzyści wynikających z 10 lat obecności Polski w Europejskiej Agencji Kosmicznej można zaliczyć kontrakty o wartości 140 mln euro, 300 współpracujących podmiotów, w tym ponad 150 bezpośrednio zaangażowanych w projekty, dostęp do infrastruktury naziemnej i kosmicznej, współpracę z agencjami krajowymi i najważniejszymi firmy z sektora kosmicznego, możliwości rozwoju polskich technologii, znaczące zaangażowanie w łańcuch dostaw projektów kosmicznych, szkolenia personelu i różnorodne programy edukacyjne i wiele, wiele innych.
Światowej sławy osiągnięcia polskich naukowców i inżynierów zajmujących się przestrzenią kosmiczną stały się na przestrzeni lat podstawą poszukiwań różnorodnych rozwiązań, które w ostatecznym rozrachunku miały doprowadzić do rozwoju polskiego sektora kosmicznego.
Pierwsze powiązania Polski z Europejską Agencją Kosmiczną datuje się na rok 1994, kiedy Polska podpisała Porozumienie o współpracy w dziedzinie pokojowego wykorzystania przestrzeni kosmicznej, które zostało przedłużone pod koniec 2002 roku. Współpraca Polski z ESA uległa zawężeniu po akcesji Polski. do Unii Europejskiej w maju 2004 r. Od tego czasu polski rząd rozpoczął negocjacje, które ostatecznie doprowadziły do podpisania w 2007 r. Porozumienia o Europejskim Państwie Współpracującym. Bezpośrednim efektem tego Porozumienia była znacząca poprawa liczby, jakości i poziomu zaawansowania produkty i polskie usługi wykorzystujące technologię satelitarną.
Polska w ESA
Najważniejszym krokiem w rozwoju polskiego sektora kosmicznego było przystąpienie do Europejskiej Agencji Kosmicznej w 2012 roku. Przypomnijmy kilka najważniejszych wydarzeń z tego czasu:
- Rada ESA jednomyślnie wyraża zgodę na przystąpienie Polski do ESA w lipcu 2012 r
- Wymiana umów akcesyjnych w Warszawie, 13 września 2012 r. Polskę reprezentował Minister Gospodarki Waldemar Pawlak, natomiast ESA – Dyrektor Generalny Jean-Jacques Dordain
- Ratyfikacja Porozumienia przez Sejm RP i Prezydenta RP w listopadzie 2012 r
- 19 listopada 2012 r. Polska staje się 20. państwem członkowskim Europejskiej Agencji Kosmicznej
Współpraca z ESA dała ogromny impuls do rozwoju polskiego sektora kosmicznego. Dziś polscy przedsiębiorcy i naukowcy współpracują z nowymi partnerami, rozwijają różne technologie oraz otrzymują finansowanie i możliwości, jakie daje dostęp do infrastruktury ESA. Polski sektor czerpie z doświadczeń i wiedzy innych państw członkowskich, dzieli się swoimi osiągnięciami i doświadczeniami oraz uczestniczy w innowacyjnych projektach – dzięki temu Polska staje się znaczącym i rozpoznawalnym partnerem w europejskich programach kosmicznych.
Polskie działania w Europejskiej Agencji Kosmicznej koordynuje delegacja złożona z przedstawicieli polskich ministerstw – Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego i Technologii, Ministerstwa Nauki i Edukacji, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Kancelarii Premiera RP, a także dwie agencje: Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Polska Agencja Kosmiczna. Ponadto delegację wspierają eksperci z Sił Zbrojnych RP, nauki i administracji publicznej.
Działalność ESA można podzielić na dwie kategorie: programy obowiązkowew którym udział mają wszystkie państwa członkowskie, a wartość wkładu obliczana jest na podstawie PKB kraju, oraz programy opcjonalnefinansowane przez strony uczestniczące w kwotach deklarowanych podczas cyklicznych Rad ESA na szczeblu ministerialnym.
W 2019 roku zakończył się Polski Program Motywacyjny Przemysłu (PLIIS) 2012-2019 – program wsparcia dla polskich podmiotów. W trakcie jego trwania 45% polskiej składki do budżetu ESA zostało przeznaczone na dostosowanie polskiego przemysłu, środowiska akademickiego i innych podmiotów gospodarczych do wymagań Europejskiej Agencji Kosmicznej. Do PLIIS wpłynęło około pięciuset wniosków, z których przyjęto ponad dwieście.
Obecnie wkład Polski wynosi około 40 mln euro rocznie. Te niezbędne wydatki pozwalają nam uczestniczyć w różnych programach, takich jak obserwacja Ziemi, łączność satelitarna, telekomunikacja i aplikacje, eksploracja kosmosu, świadomość sytuacyjna w przestrzeni kosmicznej, czy programy związane z budową instrumentów naukowych.
Dla polskich firm i instytutów badawczych przyłączenie się do ESA otworzyło drogę intensywnego rozwoju technologii kosmicznych i technik satelitarnych, dzięki pełnemu uczestnictwu w programach ESA. W ostatnich latach polscy naukowcy brali udział w wielu europejskich misjach kosmicznych, m.in. CASSINI-HUYGENS, ROSSETTA, BEPICOLOMBO czy SOLAR ORBITER.
Rok 2012 okazuje się kluczowy dla realizacji przez Polskę celu aktywnego wykorzystania przestrzeni kosmicznej. To właśnie w tym roku pierwszy nanosatelita PW-Sat polskiego studenta, zbudowany wspólnym wysiłkiem Politechniki Warszawskiej i Centrum Badań Kosmicznych PAN, został umieszczony na orbicie geocentrycznej. W następnym roku na orbitę wystrzelono pierwszego polskiego nanosatelitę naukowego LEM, który później wraz ze swoim bliźniaczym satelitą HEWELIUSZ (wystrzelonym w 2014 roku) dołączył do międzynarodowej konstelacji satelitów BRITE. Obecnie na orbicie umieszczono kilka innych polskich konstrukcji, głównie opartych na platformie CubeSat. Obecnie polskie badania skupiają się na budowie większych satelitów i ich konstelacji do wykorzystania w dziedzinie obserwacji Ziemi, w tym na potrzeby Sił Zbrojnych RP oraz do celów naukowych, takich jak badania astrofizyczne.
Utworzenie Polskiej Agencji Kosmicznej
Dwa lata po przystąpieniu Polski do ESA Sejm RP przyjął ustawę o utworzeniu Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA) – organu wykonawczego polskiego rządu, podlegającego Ministerstwu Rozwoju Gospodarczego i Technologii (MRiT). POLSA nie tylko integruje sektory administracji publicznej, nauki i biznesu, ale także odgrywa znaczącą rolę partnera w negocjacjach z podmiotami międzynarodowymi. Działalność agencji koncentruje się na maksymalizacji wykorzystania systemu satelitarnego i wspieraniu rozwoju technologii kosmicznych do wykorzystania w polskim systemie administracji publicznej, sektorze naukowym, edukacji, gospodarce i obronności. Zgodnie z przyjętą przez Sejm w 2017 roku Polską Strategią Kosmiczną (PSK) POLSA pomaga MRiT w zdefiniowaniu Krajowego Programu Kosmicznego (KPK). Dokument ten, w oparciu o wcześniej przyznane środki finansowe, ma na celu określenie celów, planów i systemowych wyzwań stojących przed polskim sektorem kosmicznym na najbliższe lata.
Aktywna współpraca POLSA z ESA jest szczególnie widoczna w programie Space Situational Awareness (SSA). W ramach programu POLSA monitoruje sąsiadujący z Ziemią Wszechświat w celu wykrycia śmieci kosmicznych i innych obiektów zbliżających się do Ziemi z Układu Słonecznego, dzięki sieci automatycznych teleskopów rozmieszczonych na całym świecie. Agencja angażuje się także w działania mające na celu zwiększenie wykorzystania danych satelitarnych w administracji rządowej i samorządowej, a także promowanie powszechnego wykorzystania danych satelitarnych. Flagowym projektem POLSA w tym obszarze był Sat4Envi – platforma udostępniania i przetwarzania danych satelitarnych dostarczanych przez satelity Programu Copernicus i serii Sentinel, a także danych z innych satelitów środowiskowych i meteorologicznych przechowywanych w Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) . -PKB). W związku z zauważalnym sukcesem projektu Sat4Envi POLSA oferuje kolejne cykle szkoleń, zwłaszcza z obszaru administracji publicznej. Kolejnym międzynarodowym projektem, w którym uczestniczy POLSA, jest projekt ENTRUSTED. Celem ENTRUSTED jest identyfikacja potrzeb i oczekiwań użytkowników końcowych bezpiecznego systemu łączności satelitarnej. Projekt ten położy podwaliny pod przyszły program UE GOVSATCOM, który zapewni bezpieczny dostęp do łączności satelitarnej administracji publicznej w państwach członkowskich, instytucjach i agencjach UE.
Polski sektor kosmiczny
Obecnie zatrudnienie w polskim sektorze kosmicznym szacuje się na około 12 tys. stanowisk pracy w kilkuset podmiotach gospodarczych (w 2020 r. ponad 300). Polskie firmy rozwijają wyjątkową działalność w obszarach: robotyki, mechatroniki, systemów zasilania jednostek pokładowych, systemów optycznych i komunikacyjnych dla satelitów, czujników i ćwiczeń dla sond kosmicznych czy oprogramowania do testowania obiektów przed startem. Od kilku lat pracujemy nad w pełni odzyskiwalnymi polskimi rakietami suborbitalnymi, zdolnymi osiągnąć granicę przekraczającą 100 km – czyli linię Kármána, tzw. granicę przestrzeni kosmicznej. Celem jest zaprojektowanie tych rakiet tak, aby były w stanie unieść kilkadziesiąt kilogramów ładunku, na przykład różne eksperymenty inżynieryjne wymagające środowiska mikro-G.
Plany na 2022 rok z ESA
W 2022 roku będziemy obchodzić 10-lecie Polski w Europejskiej Agencji Kosmicznej. To sprawia, że zaplanowane na listopad posiedzenie Rady ESA na szczeblu ministerialnym jest szczególnie istotne, gdyż Rada ogłosi kluczowe decyzje dotyczące finansowania europejskiego sektora kosmicznego. Decyzje obejmą zarówno uruchomienie nowych programów kosmicznych, jak i kontynuację obecnie rozpoczętych, a także ogólną odpowiedzialność finansową na nadchodzące lata. Podczas negocjacji polska delegacja będzie zwracać szczególną uwagę na realizację Krajowego Programu Kosmicznego w 2022 roku, który wyznaczy ścieżkę rozwoju polskiego sektora kosmicznego na kolejne lata. Na rolę Polski w europejskim sektorze kosmicznym z pewnością wpłynie także ustawa o działalności kosmicznej, której ostateczna wersja powstanie w nadchodzących miesiącach w wyniku wspólnych działań środowiska akademickiego i administracji publicznej.
W ramach obchodów rocznicy członkostwa w ESA POLSA skoncentruje się na przekazywaniu informacji o działalności ESA i jej roli w rozwoju sektora kosmicznego. Więcej szczegółów już wkrótce na www.polsa.gov.pl
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”