Wykrywacz metalu odkrył liczący 4000 lat miedziany sztylet, prawdopodobnie należący do elitarnego wojownika, w lesie w pobliżu wsi Korzenica w południowo-wschodniej Polsce.
„Sztylet Korzenica jest jak dotąd najstarszym odkrytym sztyletem metalowym [in] południowo-wschodniej Polski” – powiedział Marcin Burghardt, archeolog z Muzeum Kamienicy Orsettich w Polsce, który przeprowadził analizę sztyletu. „Jedyny podobny sztylet w Polsce odkryto w [1960s] więc nowe odkrycie jest dużą niespodzianką” – powiedział Burghardt dla Live Science.
Zespół udał się, aby zbadać miejsce, w którym wykrywacz metalu odkrył sztylet, ale nie znalazł żadnych innych artefaktów. „Kiedy zbadaliśmy to miejsce, nie znaleźliśmy żadnych dodatkowych odkryć ani śladów obiektów archeologicznych” – powiedział Burghardt. Ze względu na brak dodatkowych artefaktów „nie możemy powiązać sztyletu z konkretną kulturą archeologiczną” – dodał Burghardt.
Powiązany: Doskonale zachowany szkielet sprzed 7 tysięcy lat odnaleziony podczas renowacji w Polsce
Archeolodzy byli w stanie datować sztylet, porównując go z podobnymi sztyletami znalezionymi w Europie Środkowej i na ukraińskich stepach leśnych, które zostały bezpiecznie datowane. Na podstawie porównań „można śmiało stwierdzić, że sztylet Korzenica był używany gdzieś w [second] połowa trzeciego tysiąclecia pne” – napisał Burghardt.
Burghardt stwierdził, że osoba, która użyła sztyletu, była prawdopodobnie „wojownikiem o bardzo wysokim statusie społecznym”. Jest jednak mało prawdopodobne, aby został użyty w bitwie. „Uważam, że miedziane sztylety były przede wszystkim symbolem wysokiego statusu społecznego” – powiedział Burghardt. „Są dość miękkie, więc nie byłyby [very] przydatne w walce.”
Sztylet może pomóc w dostarczeniu wskazówek na temat początków stosowania metalu w południowo-wschodniej Polsce, ostatecznie dając początek zastosowaniu miedzi i brązu. „To sięga czasów, gdy przedmioty miedziane w tej części Polski były jeszcze bardzo rzadkie” – stwierdził Burghardt.
Naukowcy planują przeprowadzić analizę metalurgiczną, która może pomóc w ustaleniu, skąd pochodzi sztylet i jak został wyprodukowany; możliwe, że powstał poza tym regionem. Jeśli sztylet pochodzi z ukraińskiego stepu leśnego lub Europy Środkowej, może to wskazywać, że pomysły i towary napływały do południowo-wschodniej Polski z któregokolwiek z tych regionów, powiedział Burghardt.
O odkryciu jako pierwszy poinformował Nauka w Polscewspółpraca polskiego rządu z mediami.