Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Mężczyzna powiązany z politykami polskimi i unijnymi staje przed sądem w Polsce za rosyjskie szpiegostwo

Published

on

Mężczyzna powiązany z politykami polskimi i unijnymi staje przed sądem w Polsce za rosyjskie szpiegostwo

W Polsce toczy się proces mężczyzny rzekomo powiązanego z posłami do polskiego i parlamentu europejskiego pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Rosji. Obywatel Polski, który zgodnie z polskim prawem o ochronie danych osobowych może nazywać się jedynie Janusz N., od chwili aresztowania w 2021 r. przebywa w areszcie, grozi mu kara do 15 lat więzienia, jeśli zostanie uznany za winnego.

„Janusz N. nawiązał kontakty z politykami polskimi i zagranicznymi, w tym pracującymi w Parlamencie Europejskim, i angażował ich w działalność propagandową, dezinformacyjną i prowokację polityczną na rzecz osób działających na zlecenie rosyjskiego wywiadu” – poinformowali dziś polscy prokuratorzy.

Dodali, że za wykonane zadania otrzymywał wynagrodzenie pieniężne. Według Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) zadania te – realizowane w latach 2016–2021 – miały na celu „budowanie rosyjskich stref wpływów w Europie” i podważanie „polskich interesów we wspieraniu prozachodnich aspiracji Ukrainy”.

W 2021 roku polska agencja śledcza OKO.press podała, że ​​Janusz N. organizował politycznie stronnicze misje obserwacji wyborów, wspierał prokremlowską partię na Ukrainie i utrzymywał kontakty z członkami skrajnie prawicowej partii Alternatywa dla Niemiec (AfD), pośród innych.

Portal podaje, że do polityki wszedł w 2012 roku, kiedy był przewodniczącym lokalnego oddziału założonego rok wcześniej lewicowo-liberalnego ugrupowania Ruchu Palikota (Ruch Palikota). Później przez krótki czas był związany z centroprawicową Polską Partią Ludową (PSL).

W 2015 roku Janusz N. wstąpił do jawnie prorosyjskiej partii „Zmiana”, której lider Mateusz Piskorski został w 2016 roku aresztowany za szpiegostwo na rzecz Rosji, ale od 2019 roku przebywa na zwolnieniu za kaucją.

Ukraiński badacz Anton Szechowcow, autor cytowanego przez OKO.press raportu o Januszu N., podejrzewał, że to aresztowanie Piskorskiego skłoniło Janusza N. do podjęcia działań na rzecz Rosji.

READ  Polska tworzy ministerstwo transformacji energetycznej – EURACTIV.com

W swoim dzisiejszym oświadczeniu polska prokuratura zauważyła, że ​​„w toku śledztwa [we] ustalił, że oskarżony… zgłosił się [his activities on behalf of Russia] po aresztowaniu jednego z jego kolegów pod zarzutem szpiegostwa”.

Szechowcow napisał, że Janusz N. założył organizację, której nazwa Europejska Rada na rzecz Demokracji i Praw Człowieka (ECDHR) nawiązywała do instytucji europejskich, co pomogło mu budować współpracę z politykami z Polski i spoza UE.

Według badacza Janusz N. stał za zaproszeniem w 2016 roku dwóch senatorów centrowej Platformy Obywatelskiej (PO) do Odessy – wówczas w opozycji, a obecnie największej partii rządzącej w Polsce – gdzie spotkali się m.in. Platforma Obywatelska (PO) -Rosyjska partia ukraińskiego bloku opozycyjnego.

ECDHR Janusza N. była także rzekomo zaangażowana w „fałszywą obserwację wyborów”, która obejmowała wybielanie oszustw wyborczych wobec odbiorców krajowych i międzynarodowych oraz legitymizację procesów wyborczych postrzeganych przez społeczność międzynarodową jako nielegalne.

Jak podaje OKO.press, polska posłanka Lewicy (Lewica) – kolejnego ugrupowania wchodzącego w skład polskiej koalicji rządzącej – która w 2020 r. udała się z misją obserwacji wyborów do Azerbejdżanu zorganizowaną przez Janusza N., twierdziła, że ​​jest o tym przekonana. organizowanym przez Organizację Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), szanowaną instytucję.

W raporcie Szechowcowa wskazano dwóch polityków AfD, Uli Henkla i Ulricha Singera, jako uczestników tej samej podróży oraz Věrę Procházkovą z czeskiej partii ANO. Janusz N. podobno organizował także wyjazdy na Ukrainę dla brytyjskich parlamentarzystów UKIP Nathana Gilla, Jonathana Arnotta i Davida Coburna.

Kiedy w maju 2021 roku aresztowano Janusza N., w jego mieszkaniu znaleziono 300 000 złotych (69 000 euro) w gotówce i kilka urządzeń do przechowywania danych – podało OKO.press. Nie przyznał się wówczas do stawianych mu zarzutów.

READ  Próbował zapalić papierosa tlenem. Wybuchł pożar

W grudniu ubiegłego roku 14 cudzoziemców należących do rosyjskiej siatki szpiegowskiej w Polsce zostało skazanych na kary więzienia od roku do sześciu lat. Kilka miesięcy wcześniej w Polsce aresztowano dwóch Rosjan oskarżonych o organizowanie stanowisk werbunkowych dla grupy najemników Wagnera.

Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie możemy robić tego, co robimy.

Główne źródło obrazu: Bryana Jonesa/Flickr (pod CC BY-NC-ND 2.0)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *