Connect with us

Gospodarka

Polska i Ukraina obiecują zakończenie napięć politycznych

Published

on

Polska i Ukraina obiecują zakończenie napięć politycznych

HISTORIA: W poniedziałek (22 stycznia) przywódcy Polski i Ukrainy ślubowali zacieśnienie współpracy obronnej w obliczu zbliżania się trzeciego roku rosyjskiej inwazji.

Podczas swojej pierwszej wizyty na sąsiedniej Ukrainie jako premier polski polityk Donald Tusk zobowiązał się zająć drażliwymi sporami politycznymi, które utrudniały ich kluczowy sojusz w czasie wojny.

Na wspólnej konferencji prasowej przekazał prezydentowi Wołodymyrowi Zełenskiemu przyjacielskie przesłanie i obiecał, że Polska zrobi wszystko, co w jej mocy, aby zwiększyć szanse Ukrainy na zwycięstwo.

„Europa znajdzie sposób i teraz nad tym pracujemy, aby bezwarunkowo wesprzeć Ukrainę, z Orbanem lub bez, wesprzeć Ukrainę w jej integracji z Unią Europejską i zapewnić wsparcie nawet teraz, podczas wojny”, wsparcie finansowe, wsparcie polityczne i wsparcie wojskowe.”

Warszawa stała się kluczowym sojusznikiem Kijowa, który zabiegał o wsparcie finansowe i militarne Zachodu przeciwko Rosji, jednak w ostatnich miesiącach stosunki uległy pogorszeniu, ponieważ blokady na granicy zaszkodziły gospodarce Ukrainy.

Kierowcy ciężarówek zgodzili się w zeszłym tygodniu na zawieszenie do 1 marca protestów mających na celu pozbawienie ukraińskich kierowców ciężarówek możliwości bezpłatnego wjazdu do Unii Europejskiej.

Tusk powiedział, że obie strony osiągnęły „porozumienie” w sprawie protestów polskich kierowców ciężarówek.

Obaj przywódcy z zadowoleniem przyjęli plany swoich krajów dotyczące wspólnej produkcji broni, zaś Zełenski ogłosił w mediach społecznościowych, że omawiali „nową formę współpracy mającą na celu większe zakupy broni”.

„Rozmawialiśmy z premierem Tuskiem o naszej przyszłej wspólnej produkcji broni. Po drugie, omówiliśmy gwarancje bezpieczeństwa. Rozmawialiśmy o przystąpieniu Polski do deklaracji G7. Jestem wdzięczny za chęć Polski do pracy nad umową dwustronną między naszymi krajami”.

Podróż Tuska zbiega się z Dniem Jedności Ukrainy, który upamiętnia zjednoczenie zachodniej i wschodniej Ukrainy w 1919 r., która w swojej długiej historii doświadczyła licznych najazdów.

READ  UE wstrzymuje środki dla Polski przez kopalnię Turów | Aktualności | DW
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *