TNajstarsze szczątki ludzkie odkryte w Polsce odnaleziono już kilka lat temu, ale dopiero niedawno naukowcy odkryli niefortunny los neandertalczyka, do którego należały.
Dopiero w tym roku naukowcy odkryli, że kości znalezione wśród szczątków zwierząt należały niegdyś do dziecka neandertalczyka. Okazuje się, że gigantyczny ptak z epoki lodowcowej pożarł dziecko neandertalczyka Nauka w Polsce.
Kości, zidentyfikowane jako paliczki dłoni dziecka, były usiane dziesiątkami dziur i to była wskazówka, która doprowadziła badaczy do ustalenia, co stało się z ciałem.
„Z analiz wynika, że jest to efekt przejścia przez układ pokarmowy dużego ptaka” – mówi prof. Jak podaje Science in Poland, Paweł Valde-Nowak z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Jego zespół odkrył kości w jaskini Ciemnej w Polsce. „To pierwszy znany przykład epoki lodowcowej”.
Kości są najstarszymi szczątkami ludzkimi, jakie kiedykolwiek odkryto w Polsce, datowanymi na około 50 000 lat.
Naukowcy uważają, że ptak mógł zaatakować i zjeść 5–7-letnie dziecko. Mógł także pożywić się dzieckiem po jego śmierci.
Nauka w Polsce podaje, że dokonaną przez zespół identyfikację kości potwierdziło dwóch antropologów, dr Anita Szczepanek z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i prof.
Kości o długości 1 centymetra są słabo zachowane, co uniemożliwia analizę DNA. Naukowcy są jednak przekonani, że są to szczątki starożytnego dziecka neandertalczyka.
„Nie mamy wątpliwości, że są to szczątki neandertalczyka, ponieważ pochodzą z bardzo głębokiej warstwy jaskini, kilka metrów pod obecną powierzchnią” – powiedział Valde-Nowak. „W tej warstwie znajdują się także typowe narzędzia kamienne używane przez neandertalczyków.”
Chociaż paliczki odkryto wiele lat temu, niedawna szczegółowa analiza laboratoryjna zidentyfikowała szczątki jako ludzkie.
Do tego odkrycia najstarszymi szczątkami ludzkimi, jakie kiedykolwiek odkryto w Polsce, były trzy zęby trzonowe neandertalczyka znalezione w jaskini Stajnia na płaskowyżu Krakowsko-Częstochowskim, których wiek szacowano na 42 000–52 000 lat.
Według Science in Poland neandertalczycy (Homo Neanderthalensis), będący bliskim krewnym współczesnego człowieka (Homo sapiens), pojawili się w Europie około 300 000 lat temu, a wymarli około 35 000 lat temu.
Odkrycie kości dziecka ma znaczenie dla naukowców chcących dowiedzieć się więcej o starożytnych ludziach w Europie.
„Szczątki neandertalczyka znalezione w Polsce możemy policzyć na palcach jednej ręki” – powiedział Valde-Nowak.