Connect with us

Gospodarka

Polska i Ukraina obiecują szybkie zakończenie napięć politycznych

Published

on

Polska i Ukraina obiecują szybkie zakończenie napięć politycznych

Autorzy: Dan Peleschuk i Yuliia Dysa

KIJÓW (Reuters) – Przywódcy Polski i Ukrainy przysięgli w poniedziałek, że zajmą się sporami politycznymi, które utrudniają ich kluczowy sojusz wojenny, i zacieśnią współpracę obronną w miarę zbliżania się trzeciego roku inwazji Rosji na Ukrainę.

Podczas swojej pierwszej wizyty na sąsiedniej Ukrainie jako premier polski polityk Donald Tusk przekazał prezydentowi Wołodymyrowi Zełenskiemu przyjacielskie przesłanie, stwierdzając, że obie strony osiągnęły „porozumienie” w sprawie protestów polskich rolników i kierowców ciężarówek.

„Polska zrobi wszystko, aby zwiększyć szanse Ukrainy na zwycięstwo w tej wojnie” – powiedział Tusk na wspólnej konferencji prasowej.

Warszawa stała się kluczowym sojusznikiem Kijowa, który zabiegał o wsparcie finansowe i militarne Zachodu przeciwko Rosji, jednak w ostatnich miesiącach stosunki uległy pogorszeniu, ponieważ blokady na granicy zaszkodziły gospodarce Ukrainy.

Kierowcy ciężarówek zgodzili się w zeszłym tygodniu na zawieszenie do 1 marca protestów mających na celu pozbawienie ukraińskich kierowców ciężarówek możliwości bezpłatnego wjazdu do Unii Europejskiej.

Warszawa i Kijów również nie zgadzają się w sprawie eksportu ukraińskiego zboża do Polski i reszty Unii Europejskiej.

„Zdajemy sobie sprawę z głębi przyczyn, które doprowadziły do ​​tego typu sytuacji, ale przede wszystkim zwracamy uwagę na głębokość zagrożenia, jakie stoi przed naszymi narodami” – powiedział Zełenski, dodając, że popiera prace Warszawy w tej sprawie.

Premier Ukrainy Denys Szmyhal na osobnej konferencji z Tuskiem zadeklarował „reset” w stosunkach obu rządów, zapowiadając, że będą oni regularnie spotykać się w celu zacieśnienia współpracy.

Dodał, że Kijów dołoży „maksymalnych wysiłków”, aby nie zaszkodzić interesom gospodarczym Polski, ale jednocześnie oczekuje, że Warszawa zniesie ograniczenia nałożone na ukraińskich rolników i producentów.

„Jestem pewien, że znajdziemy rozwiązanie, które będzie korzystne dla polskich rolników i producentów, a dla strony ukraińskiej będzie bezpieczne” – powiedział Tusk.

READ  Zimbabwe: Zim uczestniczy w spotkaniach ugodowych w Polsce

„Szczera rozmowa między przyjaciółmi może zdziałać cuda”.

Zełenski i Tusk również z zadowoleniem przyjęli plany swoich krajów dotyczące wspólnej produkcji broni, a Zełenski powiedział w X, że omawiali „nową formę współpracy mającą na celu duże zakupy broni na potrzeby Ukrainy”. Nie podał żadnych szczegółów.

„Będziemy inwestować w spółki w Polsce i na Ukrainie, które produkują i pracują na rzecz naszych zdolności obronnych w Polsce, na Ukrainie i w całej Europie” – powiedział Tusk.

„Będzie to bardzo dochodowy biznes dla obu stron”.

Nowy rząd Polski rozważa także możliwość wyprodukowania większej ilości amunicji i sprzętu wojskowego w ramach nowego pakietu pomocowego dla Ukrainy, powiedział w zeszłym tygodniu minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Szmyhal powiedział, że od początku wojny Kijów otrzymał od Polski wsparcie wojskowe o wartości prawie 3,5 miliarda dolarów.

Podróż Tuska zbiega się z Dniem Jedności Ukrainy, który upamiętnia zjednoczenie zachodniej i wschodniej Ukrainy w 1919 r., która w swojej długiej historii doświadczyła licznych najazdów.

Zełenski ogłosił tego dnia plany nadania podwójnego obywatelstwa ukraińskiego etnicznym Ukraińcom i ich potomkom z całego świata, z wyjątkiem Rosji.

(Reportaż: Yuliia Dysa, Dan Peleschuk, Paweł Florkiewicz i Felix Hoske; redakcja: Bernadette Baum, David Goodman, Philippa Fletcher i Nick Macfie)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *