Gospodarka
Musk podejmuje działania przeciwko antysemityzmowi w Internecie w Polsce
Miliarder-przedsiębiorca Elon Musk miał przemawiać online na temat antysemityzmu w poniedziałek podczas wydarzenia w Polsce, zaledwie kilka tygodni po tym, jak wywołał burzę, wspierając antysemicką teorię spiskową.
Konferencja, której gospodarzem jest Europejskie Stowarzyszenie Żydów, następuje po tym, jak Musk powtórzył w listopadzie tweet na temat tej teorii, ogłaszając ją „prawdziwą prawdą” – zanim przeprosił.
Potentatowi technologicznemu grożą także zarzuty w związku ze wzrostem liczby mowy nienawiści w serwisie X, dawniej Twitterze, od czasu przejęcia przez niego serwisu społecznościowego za 44 miliardy dolarów w październiku 2022 r.
Wysocy rangą osobistości polityczne z krajów europejskich i Musk spotkają się w Krakowie, „aby omówić i znaleźć rozwiązania dla astronomicznego wzrostu antysemityzmu w Europie” – podało Europejskie Stowarzyszenie Żydów.
Stwierdzono, że „ta niepokojąca tendencja” pogłębiła się od czasu wojny w Gazie.
Wizja tunelu: podziemny Londyn stanie się centrum turystycznym?
Konflikt wybuchł, gdy bojownicy Hamasu przeprowadzili bezprecedensowe ataki na Izrael 7 października, zabijając w Izraelu około 1140 osób, w większości cywilów, według danych AFP opartych na oficjalnych danych.
Podczas ataków bojownicy schwytali także około 250 zakładników, z których według Izraela około 132 nadal przebywa w Gazie.
Według Ministerstwa Zdrowia Izrael odpowiedział bezlitosnym bombardowaniem i ofensywą naziemną, w wyniku której zginęło co najmniej 25 105 osób, głównie kobiet i dzieci, w kontrolowanej przez Hamas Strefie Gazy.
Musk miał przemawiać podczas dyskusji panelowej wraz z prawicowym komentatorem politycznym Benem Shapiro o godzinie 16:00 czasu lokalnego (15:00 GMT).
Sympozjum odbywa się tuż przed 79. rocznicą wyzwolenia obozu zagłady Auschwitz-Birkenau przypadającą 27 stycznia, datą, która stała się Dniem Pamięci o Holokauście.
Francuscy politycy zalecają się do wściekłych rolników
W obozie zbudowanym przez nazistowskie Niemcy w latach 1940–1945 na terenie okupowanej Polski zginęło milion europejskich Żydów wraz z ponad 100 000 nie-Żydów.
We wtorek dla uczestników konferencji zaplanowana jest wizyta na terenie byłego obozu zagłady.
„Wzór do naśladowania dla innych”
Podczas dyskusji na żywo transmitowanej w X we wrześniu rabin Menachem Margolin, szef Europejskiego Stowarzyszenia Żydów, zaprosił Muska do odwiedzenia Auschwitz.
Margolin stwierdziła, że było to „bardzo mocne oświadczenie” i „może wnieść duży wkład w edukację o Holokauście i walkę z antysemityzmem”.
Musk zgodził się, że „może to być pomocne… jako przykład dla innych”.
W innym miejscu dyskusji Musk określił siebie jako „ambitnego Żyda” i powiedział, że uczęszczał do hebrajskiego przedszkola.
„Absurdem jest być oskarżanym o coś, gdy wszystkie dowody wskazują na coś innego, a całe moje życie jest w istocie prosemickie” – dodał wówczas.
Musk zagroził złożeniem pozwu przeciwko Lidze Przeciwko Zniesławieniu, żydowskiej grupie zwolenników, twierdząc, że od czasu objęcia przez niego władzy na stronie internetowej wzrosła liczba problematycznych i rasistowskich wypowiedzi.
W Davos narody afrykańskie chcą opowiedzieć inną historię
X Corp pozywa obecnie także organizację non-profit Media Matters, twierdząc, że odstraszyła reklamodawców, przedstawiając witrynę jako pełną treści antysemickich.
„Trzeba odegrać dużą rolę”
W listopadowym komentarzu
Post skrytykowano za odzwierciedlenie wieloletniej teorii spiskowej wśród zwolenników białej supremacji.
Oświadczenie Muska wywołało powódź rezygnacji ze strony głównych reklamodawców, a Biały Dom oskarżył go o „ohydną promocję” antysemityzmu.
Tytan mediów społecznościowych przeprosił później za, jak to określił, „dosłownie najgorszy i najgłupszy post, jaki kiedykolwiek napisałem”.
Stwierdził, że został on błędnie zinterpretowany i próbował wyjaśnić komentarz w późniejszych postach w wątku.
W następstwie kontrowersji założyciel SpaceX odwiedził Izrael, ale powiedział, że podróż została zaplanowana wcześniej i nie była „wycieczką z przeprosinami”.
W Davos nadal panuje entuzjazm dla sztucznej inteligencji, ale pojawiają się też obawy dotyczące zarządzania ryzykiem
Lider Izraela, prezydent Isaac Herzog, powiedział potentatowi technologicznemu, że ma „dużą rolę” do odegrania w walce z antysemityzmem.
„Musimy z tym wspólnie walczyć, ponieważ niestety na platformach, którym przewodzicie, jest dużo… antysemityzmu” – powiedział Herzog.
źródło: AFP
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”