Connect with us

Nauka

SatRevolution uruchomi pierwszą w Polsce elektrownię satelitarną

Published

on

SatRevolution uruchomi pierwszą w Polsce elektrownię satelitarną

WARSZAWA, Polska – Polska firma SatRevolution SA ujawniła plany utworzenia pierwszego w kraju zakładu produkcyjnego satelitów, który będzie produkował małe statki kosmiczne we współpracy z zagranicznymi graczami z branży kosmicznej.

SatRevolution twierdzi, że jej Światowid jest pierwszym komercyjnym satelitą wyprodukowanym na polskim rynku. Spółka pracuje także nad dwoma nanosatelitami Rusałka PhoneSat.

„Do końca 2017 roku chcemy pozyskać co najmniej 40 mln zł na opracowanie spektrometru HiPER i budowę zakładu produkcyjnego, który będzie produkował satelity i moduły podzespołów satelitarnych” – powiedział Radosław Łapczyński, współzałożyciel SatRevolution. Wiadomości kosmiczne. „Satelity SatRevolution zostaną podzielone na zakresy w zależności od ich funkcji. Będzie to obejmować komunikację, obrazowanie, spektrometry i satelity badawcze”.

Nowa instalacja satelitarna

Według Łapczyńskiego projekt jest wart łącznie 200 mln zł, co umożliwi SatRevolution uruchomienie fabryki, „która będzie składać się z szeregu pomieszczeń produkcyjnych i pomieszczeń czystych”.

Zakład produkcyjny będzie zlokalizowany w pobliżu Wrocławia, miasta liczącego ponad 630 000 mieszkańców, położonego w południowo-zachodniej części Polski. Oczekuje się, że utworzenie fabryki na terenie miejskiej specjalnej strefy ekonomicznej zaawansowanych technologii – Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ – zapewni spółce preferencyjne traktowanie podatkowe projektu produkcyjnego, a także może ułatwić pozyskanie dofinansowania UE, co uzupełniają fundusze inwestorów prywatnych.

„Prowadzimy obecnie rozmowy z potencjalnymi inwestorami i liczymy także na pozyskanie środków z Unii Europejskiej” – powiedział Łapczyński. „Dokładna data [of the plant’s launch] będzie uzależniona od dostępności pozyskanych zasobów.”

Satelity firmy będą mogły obsługiwać odległość próbkowania gruntu (GSD) o rozdzielczości od 1 do 5 metrów, zgodnie z dostępnymi specyfikacjami technicznymi. Według Łapczyńskiego satelity komunikacyjne będą wyposażone w przepustowość do 1 Gb/s.

Zgodnie z planem Światowid umożliwi pomiary promieniowania kosmicznego i zakłóceń elektromagnetycznych. Wymiary satelity będą wynosić 10 cm x 10 cm x 20 cm, a Światowid będzie ważyć 2 kilogramy. Każdy z dwóch nanosatelitów Rusałki będzie ważyć około 0,3 kg.

READ  Co się dzieje? — York College / CUNY

Współpraca z amerykańskim i niemieckim przemysłem kosmicznym

SatRevolution nawiązał współpracę z APworks, spółką zależną Grupy Airbus z siedzibą w Niemczech i specjalizującą się w druku 3D z metalu, czyli produkcji przyrostowej, w celu opracowania prototypu satelity. W celu umieszczenia swoich satelitów na orbicie SatRevolution współpracuje z Interorbital Systems, producentem rakiet, satelitów i statków kosmicznych z siedzibą w Mojave w Kalifornii. Do tej pory firma Interorbital wystrzeliwała jedynie rakiety sondujące na małą wysokość, ale w zeszłym miesiącu fundacja X Prize Foundation potwierdziła, że ​​firma ma kontrakt na wystrzelenie na Księżyc lądownika księżycowego Synergy Moon za pomocą niewystrzelonej rakiety Neptune firmy Interorbital.

„W przyszłości z pewnością będziemy chcieli kontynuować współpracę z zagranicznymi dostawcami i wykonawcami, także na orbitę, bo z terenu Polski nie da się tego zrobić” – powiedział Łapczyński.

Tymczasem przedstawiciele firmy ogłosili, że od czerwca br. SatRevolution planuje testowanie swoich satelitów przed pierwszym startem, zaplanowanym na pierwszy kwartał 2018 roku.

SatRevolution twierdzi, że do jej potencjalnych klientów należą firmy zajmujące się poszukiwaniem i wydobyciem surowców, instytucje zajmujące się badaniami środowiskowymi, duże gospodarstwa rolne, a także wojsko.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *