Nauka
Polska chce kupić dom wakacyjny Marii Curie we Francji
SAINT-REMY-LES-CHEVREUSE, Francja – Premier Polski mówi, że polecił rządowi zakup domu we Francji, gdzie w latach 1904–1906 małżeństwo laureatów Nagrody Nobla, Maria Skłodowska-Curie i Pierre Curie, spędzało wakacje i weekendy.
Premier Mateusz Morawiecki powiedział w tym tygodniu na Twitterze, że dom położony na południowo-zachodnich obrzeżach Paryża „jest częścią polskiej historii”.
Budynek z kamienia i cegły o powierzchni 1300 stóp kwadratowych w Saint-Remy-les-Chevreuse kosztuje 950 000 dolarów. Lokalna agencja nieruchomości Stephane Plaza twierdzi, że jest w złym stanie, ale niektóre odpadające tapety, kominki i podłogi pochodzą z czasów Curie.
Mówiono, że urodzona w Polsce Marie Curie mogła sama namalować niektóre projekty sufitów, ale nie ma na to dowodów.
„Ta nieruchomość została wybudowana w 1890 roku i była miejscem wypoczynku Piotra i Marii Curie w latach 1904–1906”, dokąd przyjeżdżali z córkami Ireną i Ewą, powiedział Daniel Cazou-Mingot, szef agencji nieruchomości.
„Przyjeżdżali tu w weekendy, podczas świąt wielkanocnych i wakacji letnich” – powiedział Cazou-Mingot agencji Associated Press podczas środowej wizyty w posiadłości. „Na tej nieruchomości nie przeprowadzono żadnych eksperymentów.”
Pewnego kwietniowego dnia 1906 roku Pierre wrócił do Paryża na spotkanie akademickie i został potrącony i zabity przez wóz konny.
„Po tym wypadku Maria Curie wracała od czasu do czasu z córkami i potem przestała przychodzić” oraz dom – o powierzchni 900 m². Cazou-Mingot powiedział, że ogród o powierzchni 9700 stóp kwadratowych, XIX-wieczny gołębnik i pompa wodna zostały sprzedane.
Koszty renowacji szacuje się na około 240 000 dolarów.
Cazou-Mingot wierzy, że potrzeba „miłości od pierwszego wejrzenia i szacunku dla historii nieruchomości”, aby ktoś chciał w nią zainwestować.
Część krytyków w Polsce komentowała w mediach społecznościowych, że pieniądze podatników zostałyby zmarnowane w domu, w którym Marie Curie nie spędzała zbyt wiele czasu.
Jednak prawicowy rząd za priorytet postawił ochronę i opiekę nad miejscami i obiektami znaczącymi w historii Polski.
Urodzona w 1867 r. w Warszawie jako Maria Skłodowska, akademiczka przeniosła się do Paryża w 1891 r. i jako jedna z pierwszych kobiet podjęła studia ścisłe na Sorbonie. Karierę naukową kontynuowała ze swoim francuskim mężem. Po śmierci Pierre’a, która zwolniła katedrę fizyki na Sorbonie, zaproponowano jej pracę i została pierwszą kobietą profesorem na tej renomowanej uczelni.
W 1903 roku Maria i Pierre Curie oraz francuski naukowiec Henri Becquerel wspólnie zdobyli Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki za badania nad radioaktywnością.
Marie Curie zdobyła także Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii w 1911 r. za odkrycie radu i polonu. Tej ostatniej nadała imię Polski.
Zmarła w 1943 roku w Passy we Francji na chorobę popromienną. Maria i Pierre Curie są pochowani w Panteonie w Paryżu, wśród innych znamienitych obywateli francuskich.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”