Connect with us

Zabawa

Polska żąda ekstradycji Jarosława Hunki ze względu na jego rzekomą nazistowską przeszłość

Published

on

Polska żąda ekstradycji Jarosława Hunki ze względu na jego rzekomą nazistowską przeszłość

Wściekli politycy w Polsce żądają ekstradycji Jarosława Hunki po tym, jak podejrzany nazista został przypadkowo fetowany przez kanadyjski parlament.

Hunka (98 l.) to Ukrainiec, który w piątek został okrzyknięty „bohaterem” swojego kraju podczas sesji parlamentarnej z udziałem prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Jednak później wyszło na jaw, że Hunka został oskarżony o niepokojącą nazistowską przeszłość, kiedy Centrum Studiów nad Holokaustem Przyjaciół Szymona Wiesenthala stwierdziło, że zginął podczas II wojny światowej jako członek 14. Dywizji Grenadierów Waffen SS, znanej również jako Pierwsza, służył Ukraińcom. Dywizja lub Dywizja Galicji.

Członkowie dywizji dowodzonej przez nazistów zostali oskarżeni o morderstwo cywile żydowscy i polscy. Jednak po wojnie zezwolono na osiedlenie się w Kanadzie około 600 jego żołnierzy, a decyzja o ich przyjęciu tam od dawna budziła kontrowersje.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski (z prawej) na konferencji prasowej z premierem Kanady Justinem Trudeau w maju 2023 r. w Ottawie w Kanadzie. W zeszłym tygodniu podczas kolejnej wizyty w Kanadzie na spotkaniu, w którym uczestniczył, pochwalono podejrzanego nazistowskiego.
Alexey Furman/Getty Images

Spiker kanadyjskiej Izby Gmin Anthony Rota przeprosił wśród nawoływań do rezygnacji, twierdząc, że kiedy zapraszał go na spotkanie, nie był świadomy wszystkich aspektów przeszłości Hunki. Hunka siedział na galerii publicznej, gdy Rota zwróciła uwagę na polityków zgromadzonych w izbie, mówiąc, że jest „bohaterem ukraińskim, bohaterem kanadyjskim i dziękujemy mu za jego służbę”.

Na domiar złego Zełenski jest Żydem i stracił krewnego w Holokauście. Nie wiedząc, na kogo patrzy, podniósł pięść w geście solidarności, gdy kanadyjscy politycy okrzyknęli Hunkę bohaterem.

Skandal trafił na pierwsze strony gazet na całym świecie i zwrócił uwagę polskiego rządu na Hunkę. We wtorek minister edukacji Przemysław Czarnek wezwał do ekstradycji Hunki z Kanady, aby domagał się sprawiedliwości za popełnione przez niego zbrodnie.

Czarnek wysłał list do X, dawniej Twitter, które przesłał do Instytutu Pamięci Narodowej – podaje dziennikarz Andrew Russell z kanadyjskiego serwisu informacyjnego Global News. Instytut, o którym wspomniał Czarnek, to organizacja, która może prowadzić dochodzenia i ścigać nazistów, którzy dopuścili się zbrodni i okrucieństw.

W tłumaczeniu wpisu Czarneka czytamy: „W świetle skandalicznych wydarzeń w parlamencie kanadyjskim, związanych z uhonorowaniem członka zbrodniczej nazistowskiej formacji SS Galicja w obecności Prezydenta Zełenskiego, mam kroki w kierunku ewentualnej ekstradycji „Ten człowiek się podjął”. do Polski. #NOForFałszowanie Historii!”

Zełenski, który odwiedził Kanadę, aby pozyskać dalsze wsparcie dla Ukrainy po rosyjskiej inwazji 24 lutego 2022 r., nie skomentował incydentu.

Premier Kanady Justin Trudeau określił ten błąd jako „głęboko zawstydzający dla parlamentu”. Kanada i szerzej, wszystkim Kanadyjczykom”.

W weekend Rota wydała oświadczenie, w którym przeprosiła. „W uwagach po przemówieniu Prezydenta Ukrainy rozpoznałem osobę w galerii. Później dowiedziałem się o dalszych informacjach, które sprawiły, że żałuję swojej decyzji. Szczególnie chciałbym serdecznie przeprosić społeczności żydowskie w Kanadzie i na całym świecie. Biorę pełną odpowiedzialność za swoje czyny.”

Hunka nie skomentował tego publicznie.

Newsweek wysłał we wtorek e-mail do rządów Polski, Ukrainy i Kanady z prośbą o komentarz.

Rzecznik kanadyjskiego Departamentu Sprawiedliwości odpowiedział e-mailem: „Jesteśmy świadomi doniesień prasowych i mediów społecznościowych na temat możliwego wniosku Polski o ekstradycję”.

„Ogólnie rzecz biorąc, wnioski o ekstradycję są uważane za poufną komunikację między państwami, dlatego nie możemy komentować istnienia potencjalnego wniosku o ekstradycję, chyba że zostanie on upubliczniony przez sądy. Ekstradycja w Kanadzie zostanie przeprowadzona zgodnie z Ustawą o ekstradycji, traktatami międzynarodowymi oraz Kartą praw i wolności. Warto zauważyć, że Polska nie ma obecnie umowy ekstradycyjnej z Kanadą.”

READ  Pierce Brosnan, Morena Baccarin i nieżyjący już James Caan w poważnym, komicznym filmie akcji, który trafia w sedno

Aktualizacja 02/10/23, 2:51 ET: Ten artykuł został zaktualizowany i zawiera komentarz Kanadyjskiego Departamentu Sprawiedliwości.