Nauka
Polska partnerem Virgin Orbit w inicjatywie wystrzelenia satelity w Europie Wschodniej
WARSZAWA, Polska – Chcąc zapewnić możliwość wyniesienia na orbitę krajową, Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) podpisała list intencyjny z Virgin Orbit w sprawie korzystania z wystrzeliwanego z powietrza systemu LauncherOne amerykańskiej firmy już w przyszłym roku.
Przedstawiciele POLSA i Virgin Orbit mają nadzieję, że projekt zwiększy możliwości kosmiczne w całym regionie. Wiele krajów Europy Wschodniej prowadzi z Warszawą rozmowy na temat udziału w inicjatywie.
Grzegorz Wrochna, prezes POLSA, powiedział, że polski przemysł kosmiczny rozwija się dynamicznie. Jednak umożliwienie lokalnym graczom wystrzeliwania małych satelitów z polskiego terytorium mogłoby wyeliminować wąskie gardła utrudniające dalszy rozwój, powiedział.
Polska gardzi rosyjskimi rakietami
Umowa z Virgin Orbit wskazuje na determinację Polski w zabezpieczeniu własnej zdolności startowej i uniknięciu rosyjskiej technologii.
„Przemysł europejski jest zdominowany przez francuskie rakiety, a ich możliwości są ograniczone” – Wrochna powiedziała SpaceNews. „Niektóre firmy decydują się na użycie rakiet chińskich lub rosyjskich, ale w związku z inwazją Rosji na Ukrainę ta ostatnia opcja nie obowiązuje już w przypadku Polski”.
Polska nie jest krajem śródlądowym, ale jej 500-kilometrowa linia brzegowa Morza Bałtyckiego rozciąga się naprzeciw Danii, Norwegii, Szwecji i Finlandii. To sprawia, że wystrzelenie na orbitę z nadmorskiego portu kosmicznego jest dla Polski nie do przyjęcia.
„Nie możemy wykonywać regularnych lotów pionowych z Polski, ponieważ istnieje ryzyko, że rakieta spadnie na zamieszkały teren” – powiedziała Wrochna. „Technologia oferowana przez Virgin Orbit, polegająca na tym, że rakieta przyczepiona do samolotu startującego z polskiego lotniska, przelatuje nad Morzem Północnym, a następnie wystrzeliwana jest z wysokości 10 000 metrów z prędkością 600 kilometrów na godzinę, to realny sposób na dostanie się na orbitę.”
Dyrektor generalny Virgin Orbit, Dan Hart, powiedział SpaceNews, że list intencyjny pozwala POLSA i Virgin Orbit „rozpocząć prawdziwą pracę, aby dowiedzieć się, co zrobią, aby tak się stało” – zaczynając od oceny polskich lotnisk.
Od czasu nieudanego lotu testowego w maju 2020 r. dwustopniowa rakieta Virgin Orbit Launcher One wykonała trzy udane misje. W grudniu firma weszła na giełdę w wyniku fuzji ze spółką celową i jest obecnie notowana na giełdzie Nasdaq.
„W zeszłym roku przenieśliśmy nasz system od fazy rozwojowej do operacyjnej” – powiedział Hart. „Poślubiliśmy samolot 747 z rakietą, a dla kraju posiadającego flotę wojenną, jakim jest Polska, ta współpraca otwiera możliwość lotów w kosmos. Nasz system może służyć celom handlowym, naukowym i bezpieczeństwu narodowemu Polski.”
Kolejnym krokiem POLSA jest przeprowadzenie pogłębionego badania, które pozwoli określić idealny model biznesowy dla projektu.
„Zamierzamy przeprowadzić pierwszy start z wykorzystaniem rozwiązania Virgin Orbit późnym latem 2023 roku. Następnie chcielibyśmy stopniowo przenosić tę technologię do Polski i szkolić własnych pilotów” – powiedział Wrochna.
Według Harta „Teraz jest bardzo dobry czas na prace nad możliwością wyniesienia rakiety na orbitę, a ta wyjątkowa zdolność mogłaby służyć Polsce, ale także całemu regionowi”.
Transgraniczna współpraca kosmiczna
W ramach wysiłków Polski na rzecz zacieśnienia współpracy międzynarodowej w Europie Środkowo-Wschodniej ambicją POLSA jest włączenie innych krajów Inicjatywy Trójmorza, skupiającej kraje położone wzdłuż osi Bałtyku, Adriatyku i Morza Czarnego. Mogłoby to potencjalnie poszerzyć bazę użytkowników tej technologii w całym regionie, włączając w to Chorwację, Czechy, Węgry, Litwę, Rumunię i Słowację.
W polskim sektorze kosmicznym działa szybko rosnąca grupa prywatnych graczy z branży, a ich zaangażowanie będzie kluczowe dla postępu projektu, powiedział prezes POLSA.
„Sat-Revolution wystrzelił już kilka satelitów korzystając z usług Virgin Orbit, a wystrzelenie z Polski mogłoby ułatwić jego działalność i zmniejszyć zależność od lotów poza USA” – powiedział Wrochn. „Creotech Instruments również przygotowuje się do swojego pierwszego lotu.”
W ubiegłym roku w ramach projektu Polskie Satelity Obrazujące (PIAST) konsorcjum złożone z lokalnych firm kosmicznych rozpoczęło prace nad trzema nanosatelitami, które mają być obsługiwane przez Siły Zbrojne RP i umieszczone na orbicie w 2024 roku. W ramach konsorcjum Creotech Instruments buduje nanosatelity. we współpracy z liderem projektu, Wojskową Akademią Techniczną (WAT). Dzięki tej inicjatywie Siły Zbrojne RP otrzymają konstelację obserwacyjną Ziemi zdolną do wykonywania zdjęć z odległości próbki Ziemi wynoszącej około 5 metrów w rozdzielczości.
POLSA z siedzibą w Gdańsku, na polskim wybrzeżu Morza Bałtyckiego, jest jednostką rządową utworzoną w 2014 r., która osiągnęła pełną operacyjność pod koniec 2015 r. Nadzór nad agencją sprawuje Premier RP.
Polska przystąpiła do Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego w 1999 r., do Unii Europejskiej w 2004 r. i Europejskiej Agencji Kosmicznej w 2012 r.
Powiązany
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”