Najważniejsze wiadomości
Nowy rząd obiecuje utworzenie pierwszych od dwóch dekad w Polsce nowych parków narodowych
Nowy rząd Polski ogłosił plany utworzenia pierwszych od ponad dwóch dekad nowych parków narodowych w kraju i rozbudowy istniejących.
„To jest i pozostanie dla nas priorytetem” – powiedziała wczoraj TVN24 Minister Klimatu i Środowiska Paulina Henning-Kloska.
minister @hennigkloska w programie @TakJestTVN24 w @tvn24: Rozpoczęliśmy prace nad reformą zarządzania lasami państwowymi. Rozpatrujemy wszystkie protesty przeciwko wylesianiu na tych terenach @LPanstwowe. Rozpoczęliśmy także rozbudowę parków narodowych. Dbamy o… pic.twitter.com/uvJBY4oaCl
— Ministerstwo Klimatu i Środowiska (@MKiS_GOV_PL) 27 grudnia 2023 r
Henning-Kloska jest wiceprzewodniczącą centrowej partii Polska 2050 (Polska 2050), jednej z partii nowej koalicji rządzącej pod przewodnictwem Donalda Tuska, która objęła władzę na początku tego miesiąca.
Polska 2050 kładzie duży nacisk na politykę środowiskową. W swoim programie wyborczym partia obiecała w ciągu siedmiu lat podwoić powierzchnię parków narodowych w Polsce, zaznaczając, że obecnie zajmują one zaledwie 1,1% powierzchni Polski, podczas gdy średnia w UE wynosi 3,7%.
Partia obiecała także „położyć kres traktowaniu polskich lasów jak tartaków”, zakazując wycinki „najcenniejszych 20% polskich lasów”.
Umowa koalicyjna pomiędzy partiami tworzącymi nowy rząd zawierała zobowiązanie do zwiększenia liczby parków narodowych.
ETS orzekł, że polskie prawo leśne nie wywiązuje się z obowiązków wynikających z unijnej dyrektywy o ochronie siedlisk przyrodniczych.
Przedstawiciele partii rządzącej potępili Trybunał UE za „ingerowanie” w wewnętrzne sprawy Polski na polecenie „organizacji zagranicznych” https://t.co/JPwrDGOa9q
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 2 marca 2023 r
W rozmowie z TVN Henning-Kloska poinformowała, że jej ministerstwo „rozpoczęło prace nad reformą zarządzania lasami państwowymi”, w tym analizując protesty przeciwko wylesianiu nadzorowane przez zarząd leśnictwa państwowego za poprzedniego rządu.
„Zaczęliśmy także powiększać parki narodowe” – dodała. „Zatroszczymy się o tereny zielone i ograniczymy wylesianie. Oto nasze zobowiązania na najbliższe cztery lata.”
Minister powiedział też, że pracują w miejscach, gdzie „lokalne społeczności mogą lepiej decydować, co dzieje się w ich najbliższym otoczeniu”.
Największy w Polsce park narodowy zaapelował o pomoc w walce z najgorszym od dwóch dekad pożarem, który zagraża rzadkim przyrodom.
Uważa się, że pożar wzniecili rolnicy, którzy nielegalnie palili trawę. Jego rozprzestrzenianie się zostało spotęgowane przez suszę https://t.co/LtB68YtJ97
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 22 kwietnia 2020 r
Polska, która jest piątym co do wielkości krajem w UE pod względem powierzchni, posiada obecnie 23 parki narodowe. Ostatni raz nowy park narodowy utworzono w 2001 roku – Park Narodowy Ujście Warty w zachodniej Polsce, niedaleko granicy z Niemcami.
Rozwój parków narodowych został zatrzymany po przyjęciu w 2000 r. ustawy wymagającej zgody wszystkich zainteresowanych władz lokalnych. Wcześniej parki powstawały na mocy jednostronnych decyzji rządu.
Nowy rząd w umowie koalicyjnej obiecał powiększenie obszaru parków narodowych „w porozumieniu ze społecznościami lokalnymi”. Portal śledczy OKO.press zauważa jednak, że obietnica ta może być trudna do zrealizowania w praktyce.
Ministerstwo może spotkać się z oporem części lokalnych gmin (które być może nie chcą tracić atrakcyjnych gruntów na rzecz nowych parków narodowych) i Państwowej Agencji Leśnictwa (która zajmuje się gospodarką leśną, przede wszystkim wyrębem lasów) – pisze OKO.press.
Działacze na rzecz ochrony środowiska od dawna przekonują, że Polska, która obecnie zajmuje 29. miejsce wśród krajów europejskich pod względem odsetka parków narodowych w kraju, potrzebuje powiększenia obszarów chronionych.
W jednym z nich zasugerowała Fundacja Dziedzictwa Naturalnego, organizacja pozarządowa raport opublikowano na początku tego roku informację o utworzeniu 25 nowych parków i rozbudowie już istniejących. Chce, aby obszar chroniony w Polsce wzrósł do nieco ponad 3% powierzchni kraju.
„Najłatwiej będzie to osiągnąć, opierając się na sprawdzonych, tradycyjnych i ugruntowanych prawnie formach ochrony przyrody, jakimi są parki narodowe” – piszą autorzy raportu.
W Polsce ma powstać 25 nowych parków narodowych ✅
Rozbudowie ma ulec 21 parków ✅
3% powierzchni Polski to parki narodowe✅
Nasze sugestie dot #EuropejskiDzieńParkuNarodowego https://t.co/0YD9LPYIJb @NaukaPrzyrody @Greenpeace_PL @KlientEarth_PL @OTOP_tweety @MZmihorski pic.twitter.com/icFZN6Vl6l— Przyrodnicze 🌳🌳🌳 (@przyrodniczeorg) 24 maja 2023 r
„Wiemy, że potrzebna jest także wola polityczna, aby przezwyciężyć impas powstały w wyniku nałożenia blokady prawnej na tworzenie nowych i rozwój istniejących parków narodowych” – dodali.
Fundacja proponuje m.in. utworzenie nowych parków narodowych na terenie Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej w północno-wschodniej Polsce oraz w dolinie Dolnej Odry jako uzupełnienie istniejących parków narodowych po niemieckiej stronie Odry.
Fundacja postuluje także rozbudowę istniejących parków, takich jak Woliński Park Narodowy i Słowiński Park Narodowy nad Bałtykiem, znane z wydm oraz Białowieski Park Narodowy, który chroni ostatni dziewiczy las w Europie.
W niezwykłej serii zdjęć zwierząt opublikowanej wyłącznie przez Notes from Poland, fotograf @Byli oddaje piękno zwierząt Puszczy Białowieskiej, jednej z ostatnich pozostałości pierwotnej puszczy Niziny Europejskiejhttps://t.co/8z6N6HOmCz
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 9 grudnia 2019 r
Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie możemy robić tego, co robimy.
Główne źródło obrazu: Andrzej Rusinowski/Usuń rozpryski
Alicja Ptak jest starszą redaktorką w Notes from Poland i dziennikarką multimedialną. Wcześniej pracowała dla Reutersa.
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.