Connect with us

Świat

Republika Południowej Afryki wnosi pozew do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości, oskarżając Izrael o „akty ludobójcze” w Gazie | Wiadomości na temat konfliktu izraelsko-palestyńskiego

Published

on

Republika Południowej Afryki wnosi pozew do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości, oskarżając Izrael o „akty ludobójcze” w Gazie |  Wiadomości na temat konfliktu izraelsko-palestyńskiego

Republika Południowej Afryki złożyła pozew przeciwko Izraelowi przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości (MTS), oskarżając go o ludobójstwo na Palestyńczykach w Gazie po prawie trzech miesiącach bezlitosnych izraelskich bombardowań, w których zginęło ponad 21 500 osób i spowodowały rozległe zniszczenia w oblężonej enklawie.

W piątek w przedłożonym sądowi piśmie Republika Południowej Afryki określiła działania Izraela w Gazie jako „ludobójcze z natury, ponieważ mają na celu doprowadzenie do zniszczenia znacznej części palestyńskiej grupy narodowej, rasowej i etnicznej”.

„Czyny, o których mowa, obejmują zabijanie Palestyńczyków w Gazie, zadanie poważnych obrażeń fizycznych i psychicznych oraz narzucanie warunków życia, które mogą spowodować ich fizyczne zniszczenie” – stwierdza wniosek.

Ludzie patrzą, jak 26 grudnia w masowym grobie w Rafah grzebane są zakryte ciała Palestyńczyków zabitych w północnej Strefie Gazy, zabrane przez Izrael, a następnie wypuszczone na wolność [Mahmud Hams/AFP]

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości, znany również jako Trybunał Światowy, jest sądem cywilnym Organizacji Narodów Zjednoczonych, który rozstrzyga spory między krajami. Różni się od Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK), który ściga jednostki za zbrodnie wojenne.

Jako członkowie Organizacji Narodów Zjednoczonych zarówno Republika Południowej Afryki, jak i Izrael są związane Trybunałem.

Prezydent Republiki Południowej Afryki Cyril Ramaphosa porównał politykę Izraela w Gazie i na okupowanym Zachodnim Brzegu z poprzednim reżimem apartheidu w jego kraju, który charakteryzował się segregacją rasową narzuconą przez rządy białej mniejszości, które zakończyły się w 1994 roku.

Kilka organizacji praw człowieka stwierdziło, że polityka Izraela wobec Palestyńczyków jest równoznaczna z apartheidem.

Globalne potępienie

Republika Południowej Afryki stwierdziła, że ​​zachowanie Izraela, zwłaszcza od rozpoczęcia wojny 7 października, stanowi naruszenie Konwencji Narodów Zjednoczonych o ludobójstwie i wezwała do przyspieszonego przesłuchania. We wniosku zwrócono się również do sądu o określenie środków tymczasowych w celu „ochrony przed dalszymi, poważnymi i nieodwracalnymi szkodami dla praw narodu palestyńskiego” na mocy konwencji.

READ  Tajwan potępia chińskie ćwiczenia jako „irracjonalną prowokację”

„Republika Południowej Afryki jest głęboko zaniepokojona losem ludności cywilnej dotkniętej obecnymi izraelskimi atakami na Strefę Gazy wynikającymi z masowego użycia siły i przymusowych relokacji mieszkańców” – stwierdzono w oświadczeniu południowoafrykańskiego Ministerstwa Stosunków Międzynarodowych i Współpracy (DIRCO). , dodając, że kraj „wielokrotnie oświadczał, że potępia wszelką przemoc i ataki wobec wszystkich cywilów, w tym Izraelczyków”.

„Republika Południowej Afryki nieustannie wzywała do natychmiastowego i trwałego zawieszenia broni oraz wznowienia rozmów w celu położenia kresu przemocy wynikającej z trwającej wojowniczej okupacji Palestyny” – kontynuowano w oświadczeniu.

Izrael odrzucił globalne wezwania do zawieszenia broni, twierdząc, że wojna nie zakończy się, dopóki grupa Hamasu, której atak z 7 października zapoczątkował obecną fazę konfliktu, nie zostanie zniszczona. W ataku Hamasu w Izraelu zginęło około 1200 osób. Grupa palestyńska stwierdziła, że ​​jej celem był atak na 16-letnią blokadę Strefy Gazy przez Izrael i ekspansję osiedli na okupowanych terytoriach palestyńskich. Ekspansja osadnictwa stanowi największą przeszkodę w osiągnięciu przyszłego państwa palestyńskiego obejmującego Gazę, okupowany Zachodni Brzeg i wschodnią Jerozolimę.

W związku z najnowszymi wydarzeniami w izraelskiej wojnie ze Strefą Gazy dziesiątki tysięcy nowo wysiedlonych Palestyńczyków w centrum palestyńskiej enklawy zostało w piątek zmuszonych do ucieczki dalej na południe, gdy Izrael rozszerzył swoją ofensywę lądową i powietrzną w centrum enklawy.

Izrael jest potępiany na całym świecie za rosnącą liczbę ofiar śmiertelnych i zniszczeń oraz oskarżany o zbiorowe karanie narodu palestyńskiego.

„Bardzo ważny krok”

Złożenie wniosku do sądu jest najnowszym posunięciem Republiki Południowej Afryki, głośnej krytyki wojny Izraela, mającej na celu zwiększenie presji po tym, jak w zeszłym miesiącu jej prawodawcy głosowali za zamknięciem izraelskiej ambasady w Pretorii i zawieszeniem wszelkich stosunków dyplomatycznych do czasu uzgodnienia zawieszenia broni.

Gabriel Elizondo z Al Jazeery relacjonujący z siedziby ONZ w Nowym Jorku powiedział, że posunięcie to było „bez wątpienia bardzo ważnym krokiem w próbie przejęcia pewnej odpowiedzialności wobec Izraela”.

READ  Michigan potwierdza pierwszy przypadek kolejnego nowego wariantu COVID, tego z Indii

„Teraz, gdy Republika Południowej Afryki skierowała sprawę do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości, sprawa pójdzie naprzód [the UN’s] „Będę się starał podjąć decyzję w tej bardzo ważnej sprawie” – dodał.

16 listopada grupa 36 ekspertów ONZ wezwała społeczność międzynarodową do „zapobiegnięcia ludobójstwu na narodzie palestyńskim” i nazwała działania Izraela podejmowane od 7 października „ludobójstwem w przygotowaniu”.

Palestyńczycy oglądają gruzy rodzinnego budynku Al Nawasrah zniszczonego podczas izraelskiego ataku w obozie dla uchodźców w Maghazi 25 grudnia [Adel Hana/AP Photo]

„Jesteśmy głęboko zaniepokojeni faktem, że rządy nie usłuchały naszego wezwania i nie osiągnęły natychmiastowego zawieszenia broni.” „Jesteśmy również głęboko zaniepokojone wsparciem niektórych rządów dla izraelskiej strategii wojennej przeciwko oblężonej ludności Gazy i poza nią, niepowodzeniem systemu międzynarodowego podjąć działania zapobiegające ludobójstwu” – napisali eksperci w oświadczeniu.

Izrael odrzuca zarzuty Republiki Południowej Afryki

Izrael odrzucił posunięcie Republiki Południowej Afryki jako „bezpodstawne” i nazwał je „zniesławieniem krwi”.

„Pozew Republiki Południowej Afryki nie ma podstaw zarówno faktycznych, jak i prawnych i stanowi nikczemne i godne pogardy wyzysk sądu” – stwierdził minister spraw zagranicznych Izraela Lior Haiat w oświadczeniu opublikowanym w X.

„Izrael dał jasno do zrozumienia, że ​​mieszkańcy Strefy Gazy nie są wrogiem i dokłada wszelkich starań, aby ograniczyć szkody dla osób postronnych i umożliwić humanitarny dostęp do Strefy Gazy” – kontynuowano w oświadczeniu.

„Koncentruje opinię publiczną na rzeczywistości tego, co dzieje się w Palestynie, nie tylko w Gazie, ale także na Zachodnim Brzegu” – powiedział Marwan Bishara, starszy analityk polityczny w Al Jazeera.

Zgodnie z art. 2 Konwencji o ludobójstwie ludobójstwo to czyny popełnione „w zamiarze zniszczenia w całości lub części grupy narodowej, etnicznej, rasowej lub religijnej”.

„Spór dotyczy tego, czy był taki zamiar, czy nie” – powiedział Bishara.

„Trzej najwyżsi urzędnicy izraelscy zadeklarowali swoje zamiary, poczynając od izraelskiego prezydenta Herzoga, który powiedział, że w Gazie „nie ma niewinnych” oraz ministra obrony, który powiedział, że Izrael nałoży karę zbiorową na mieszkańców Gazy, ponieważ są oni „humanitarnymi” zwierzętami są” – powiedział Bishara, dodając, że premier Netanjahu również użył analogii biblijnej w oświadczeniu powszechnie interpretowanym jako wezwanie do ludobójstwa.

READ  Plan rekrutacyjny „Path of Fire” indyjskiego wojska wywołuje masowe niepokoje

Palestyńskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych z radością przyjęło posunięcie Republiki Południowej Afryki i wezwało Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości do podjęcia natychmiastowych działań w celu „zapobiegnięcia dalszym krzywdom narodu palestyńskiego”.

„Oznaczana przez Izrael polityka, działania i zaniechania mają ludobójczy charakter i są prowadzone z wymaganym konkretnym zamiarem zniszczenia narodu palestyńskiego pod jego kolonialną okupacją i reżimem apartheidu, naruszając w ten sposób swoje zobowiązania wynikające z Konwencji o ludobójstwie” – stwierdzono w oświadczeniu Izraela Ministerstwo Sił Obronnych.

„Państwo Palestyna wzywa społeczność międzynarodową i Strony Konwencji do wypełnienia swoich zobowiązań i wspierania Trybunału w postępowaniu”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *