Connect with us

Gospodarka

Gospodarka UE traci dynamikę w obliczu wojny na Ukrainie, inflacji, klęsk żywiołowych i wyższych stóp procentowych

Published

on

Gospodarka UE traci dynamikę w obliczu wojny na Ukrainie, inflacji, klęsk żywiołowych i wyższych stóp procentowych

Komisja Europejska obniżyła swoją prognozę gospodarczą, ostrzegając, że utrzymujące się wysokie ceny towarów i usług „zbierają większe żniwo, niż oczekiwano”.

REKLAMA

Gospodarka bloku „nadal rośnie, choć w wolniejszym tempie” – stwierdziła Komisja Europejska w oświadczeniu Raport tymczasowy opublikowany w poniedziałek rano.

Obecnie prognozuje się, że Unia Europejska jako całość odnotuje w tym roku skromny wzrost o 0,8%, nieco mniej niż prognozowano na wiosnę 1% i o 1,4% w 2024 r.

W strefie euro stopy procentowe zostaną obniżone podobnie: w 2023 r. o 0,8% (wobec 1,1% w poprzednim szacunku) i 1,3% w 2024 r.

„Najnowsze dane potwierdzają, że zeszłej zimy gospodarka UE uniknęła recesji – nie jest to łatwe zadanie, biorąc pod uwagę skalę wstrząsów, przed którymi stanęłamy”, powiedział Paolo Gentiloni, komisarz ds. gospodarki UE, ogłaszając nową prognozę.

„Jednak aktywność gospodarcza zatrzymała się w drugim kwartale, a wskaźniki ankietowe wskazują na dalsze osłabienie w nadchodzących miesiącach”.

Niemcy, potęga przemysłowa bloku, odnotują w tym roku spadek o -0,4%, co jest niepokojącym sygnałem, który „dotknie wszystkich” – stwierdził Gentiloni. Polska, sąsiadująca z nią gospodarka, w 2023 r. odnotuje zaledwie 0,5% wzrostu, po tym jak w 2022 r. odnotowała solidną stopę wzrostu na poziomie 5,1%.

W raporcie podkreślono, w jakim stopniu wysokie ceny przeniknęły wszystkie sektory gospodarki, wykraczając daleko poza sektor energetyczny, który był pierwotnym czynnikiem wywołującym ubiegłoroczną rekordową inflację od tego czasu spadła.

Oczekuje się, że inflacja w krajach stosujących wspólną walutę wyniesie 5,6% w 2023 r. i 2,9% w 2024 r. – jest to wynik wciąż daleki od rocznego celu na poziomie 2% wyznaczonego przez Europejski Bank Centralny (EBC), który chce osiągnąć poprzez podwyżki stóp procentowych.

W czwartek bank zorganizuje nowe posiedzenie, na którym zapadnie decyzja o dziesiątej podwyżce stóp procentowych od lipca 2022 roku.

READ  Rosyjski zakaz gazowy dokręca śrubę energetyczną w Europie - Gospodarka

Coraz bardziej rygorystyczne warunki monetarne stawiają rządy przed „wąską ścieżką” w kształtowaniu polityki fiskalnej, ponieważ inwestycje publiczne muszą być kontynuowane bez zwiększania presji inflacyjnej, stwierdził Gentiloni.

„Otwarcie przyznajemy, że walka z inflacją i perspektywa inflacji mogą działać w obie strony” – stwierdziła komisarz.

Oprócz stóp procentowych w raporcie jako przyczyny utraty dynamiki wskazano słabszą konsumpcję, spowolnienie akcji kredytowej i powolną produkcję przemysłową, w połączeniu z niepewnością wywołaną wojną Rosji z Ukrainą oraz szkodami spowodowanymi przez klęski żywiołowe, takie jak bezprecedensowe powodzie i lasy. tego lata doszło do pożarów.

Grecja, Włochy, Portugalia i Słowenia należą do państw członkowskich dotkniętych w ostatnich miesiącach kosztownymi ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi.

Częstotliwość występowania klęsk żywiołowych powinna skłonić Komisję Europejską do ponownego przemyślenia sposobu, w jaki przygotowuje swoje prognozy gospodarcze, stwierdził Gentiloni, tak aby mogła uwzględnić bezpośrednie i pośrednie koszty odbudowy.

„Powinniśmy coraz bardziej podchodzić do tego z zasobami i być może uwzględnić je w naszym modelu prognostycznym. (To) nie jest łatwe, ale w pewnym sensie (jest) konieczne” – powiedział.

Dobra wiadomość jest taka, że ​​rynek pracy w UE pozostaje „wyjątkowo silny”, a stopa bezrobocia w czerwcu wyniosła 5,9%, jak stwierdzono w raporcie.

Oczekuje się, że wzrost wynagrodzeń będzie się utrzymywał, choć jak dotąd nie przewyższył inflacji, co oznacza, że ​​pracownicy stracili część siły nabywczej.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *