technologia
Polski regulator pozytywnie ocenia BWRX-300
Prezes Państwowej Agencji Atomistyki (PAA) wydał ogólne oświadczenie, że technologia małego reaktora modułowego (SMR) BWRX-300 firmy GE Hitachi Nuclear Energy spełnia polskie standardy bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej.
Orlen Synthos Green Energy (OSGE) – wspólne przedsięwzięcie producentów chemicznych Synthos Green Energy (SGE) i PKN Orlen – złożyło wniosek do PAA o ocenę w lipcu 2022 roku. Raport ma na celu ustalenie, czy planowane rozwiązania organizacyjno-techniczne spełniają wymagania bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej wynikające z przepisów krajowej ustawy o energii atomowej, czy też inwestor powinien wprowadzić odpowiednie zmiany. OSGE przekazało dokumentację obejmującą 13 obszarów technologii BWRX-300.
Zdaniem PAA opinię ogólną „można uznać za narzędzie przedlicencyjne dla wszystkich planowanych przez inwestora rozwiązań, w tym rozwiązań projektowych, technologicznych i organizacyjnych, które mają bezpośredni wpływ na zagadnienia bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej”.
PAA przeanalizowała różne aspekty technologii BWRX-300, w tym wykrywanie zagrożeń i ochronę reaktora przed zagrożeniami wewnętrznymi i zewnętrznymi, wymagania dotyczące sterowni reaktora, systemy obudowy bezpieczeństwa i klasyfikacja systemów bezpieczeństwa, wymagania projektowe rdzenia reaktora oraz systemy elektryczne. Przeanalizowano także rozwiązania w zakresie urządzeń kontrolno-pomiarowych oraz systemów gospodarki odpadami i paliwem jądrowym.
Dokumentacja techniczna przedłożona przez OSGE została oparta na dokumentacji przygotowanej przez GEH dla Kanadyjskiej Komisji Bezpieczeństwa Jądrowego (CNSC) w ramach procesu przeglądu projektu dostawcy, fazy 1 i fazy 2 – przeglądu technologii przed uzyskaniem licencji. BWRX-300 stał się pierwszym SMR, który zakończył taki proces w Kanadzie, kiedy w marcu CNSC wydało pozytywną decyzję.
Pomimo pozytywnej opinii Prezes PAA zidentyfikował założenie techniczne technologii reaktora BWRX-300, które wymaga ponownego rozpatrzenia przed rozpoczęciem właściwego procesu administracyjnego w celu uzyskania zgód. Dyrektor zarządzający OSGE Rafał Kasprów powiedział jednak, że ogólne oświadczenie stanowi „ważny pierwszy krok w kierunku niezbędnych prac związanych z uzyskaniem pozwoleń na budowę modułowych elektrowni jądrowych GEH w Polsce”. Dodał: „Warto zaznaczyć, że zgodnie z umową o współpracy technicznej podpisaną w Waszyngtonie w marcu br., w USA opracowywany jest kompletny projekt elektrowni w oparciu o technologię BWRX-300 – obejmujący wyspę rdzeniową. Projekt będzie uwzględniał wszystkie wymagania regulacyjne i standardy techniczne wymagane przez polskie prawo.”
Sean Sexstone, wiceprezes wykonawczy Advanced Nuclear w GEH, powiedział, że BWRX-300 to „pierwsza technologia SMR, która przeszła fazę ogólnej opinii w ramach rygorystycznego procesu udzielania licencji wstępnej PAA, co stanowi ważny krok we wprowadzaniu tej technologii w połączeniu z „OSGE”. W dialogu z PAA lokalne wymagania będą nadal oceniane pod kątem kolejnych kroków regulacyjnych.
W grudniu 2021 roku GE Hitachi, BWXT Canada i SGE podpisały protokół ustaleń w sprawie współpracy przy rozmieszczeniu BWRX-300 SMR w Polsce. Celem jest rozmieszczenie pierwszego BWRX-300 w 2029 r. i uruchomienie co najmniej dziesięciu reaktorów do początku lat 30. XXI wieku. W kwietniu OSGE złożyło wnioski do polskiego Ministerstwa Zmian Klimatu o wydanie decyzji politycznej w sprawie budowy elektrowni opartych na reaktorach BWRX-300 SMR w sześciu lokalizacjach.
PKN Orlen – posiadający wyłączne prawo do użytkowania BWRX-300 w Polsce, ogłasza 13 dodatkowych lokalizacji dla systemów SMR. Prezydent Daniel Obalytek powiedział: „Oczywiście analizujemy więcej miejsc, chodzi o badania geologiczne”.
Zdjęcie: BWRX-300 (dzięki uprzejmości GE Hitachi Nuclear Energy)
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”